Sağlık bakanlığı tarafından geliştirilen "Hayat Eve Sığar" uygulaması bugün itibariyle güncellenmiştir. Yakın zamanda geliştirmeleri bitecek olup bölgenizde veya dışarı çıktığınızda size yakın olan tespit edilmiş veya gitmemeniz gereken sağlık kuruluşu gibi yerlere yaklaştığınızda sizi aktif konum servisiyle uyaracaktır.

df5g4df4g8.jpg

74fd4g7d4f.jpg

s84gf84sd8g4f.jpg

df54g98df48g.jpg

sd984f8sd48f4sd.jpg

df54gdf4g.jpg

Görüldüğü gibi Android 5.0 ve üzeri telefonlara yüklenebilecektir.

s5d4fg85sd4f.jpg

Uygulama gördüğünüz gibi ihtiyacı olan Konum(GPS), Wifi, BT ve kişilerinize erişme hakkı tanımaktadır. Kişilere erişme hakkı ailenizi yukarıda resimde gördüğünüz gibi seçme imkanı sunmaktadır.​

İndirme bağlantısı:

Güncelleme(18.04.2020):
1.0.6 sürümüyle İndirmeye açılmıştır.

Son düzenleme:
Yaşlı olan herkes 65 yaş üzeri değil. Köylerde yaşayan, 50 yaşında falan olanlar da var. 64 yaşındaki biri de sokağa çıkabiliyor. Çoğu da akıllı telefon kullan(a)mıyor.

Köydeki insan ile şehirdeki insan ayrımı yapmazdım ama şehirdeki nüfus yoğunluğundan dolayı bulaşma oranıda daha fazla dolayısıyla uygulamanın asıl hedefi şehirdeki bulaşıcılığı azaltmak.Ayrıca babam da 50 yaşında köydeki amcam 65 yaşında ama nedense ikisi de akıllı telefonu kullanmayı biliyor. Herkes kullanmayı bilcek diye de bir kaide yok ama senin bahsettiğin kısım çok az. Kullanmayan olanlar bulaştırıcı olabilir fakat biz uygulamanın uyarılarını aldığımız konumda daha temkinli olmamız bize bulaşma riskini daha da azaltıyor. Uyarı almadığımız yerde temkinli olmazsak zaten telefon kullanmayan insanlardan da tehlikeli durumlara düşeriz. Bu uygulama sadece vaka sayısının artmasını engellemek için yardımcı bir uygulama %100 bulaşmayacak gibi bir iddia ile önümüze sunulmadı zaten.

@Murat5038 yazdığımı tam okumadığın nereden belli. Bak ne demişim.

Ancak benim bilgilerimin böyle kullanılmasını istemem. Sen istersen yükle. Kendimi çok iyi ifade ettiğimi düşünüyorum.

Okuduğun okuldan tut sürdüğün arabaya kadar her şeyini bilen devlet senin konumuna kalmadı merak etme. Bu tarz düşünce kendini gereksiz korumaya girer. Madem bu kadar kendini koruyorsun bir de arabanıza plaka takdırmadan gezin. Malum ceza falan yazabilirler size. Devlet araba sürdüğünüzü bilmesin. Burası özgür bir ütopya zaten.

@Xpotic Okudğum okulu bilmesinde sakınca yok aynı şekilde arabayı da. Çünkü okulum ilerde bana iş hayatında lazım olacağı için devletin bunun kayıtlarını tutması benim işime bile gelir. Arabanın kayıtlarının tutulmasında da ilerde bir çalınma durumu söz konusu olduğunda ve devlet bunu güvenlik güçleriyle
engelleyebileceğinden sakınca yok.

Ama bu uygulama diyorki anlık konumunuzu takip edeyim ve bunu “Big Data” ya dönüştüreyim. Bak bunu bilmediğiniz çok belli oluyor. Yoksa burada “Devlet senin konumunu napsın kardeşim.” demezdin. Bu şey gibi birisi FBI bizi dinliyor dediğinde herkese özel FBI ajanı olduğunu sanmak🤣
@HABAR O kadardan bir şey olmaz :)

@Murat5038 Ne yazık ki öyle ama yine de önlemimizi almalıyız. Mesela Adblockerla birlikte trackerları kapatıyorum. Mümkün olduğunca kampanyalara katılırken verilerimin işlenmesine izin vermiyorum. Eğer zorunlu tutuyorsa da kampanya tarzı şeylere katılmıyorum. Ayrıca GMAIL’i de ilerde kapatıp Protonmail kullanmayı düşünüyorum.

Son düzenleme:
Köydeki insan ile şehirdeki insan ayrımı yapmazdım ama şehirdeki nüfus yoğunluğundan dolayı bulaşma oranıda daha fazla dolayısıyla uygulamanın asıl hedefi şehirdeki bulaşıcılığı azaltmak.Ayrıca babam da 50 yaşında köydeki amcam 65 yaşında ama nedense ikisi de akıllı telefonu kullanmayı biliyor. Herkes kullanmayı bilcek diye de bir kaide yok ama senin bahsettiğin kısım çok az. Kullanmayan olanlar bulaştırıcı olabilir fakat biz uygulamanın uyarılarını aldığımız konumda daha temkinli olmamız bize bulaşma riskini daha da azaltıyor. Uyarı almadığımız yerde temkinli olmazsak zaten telefon kullanmayan insanlardan da tehlikeli durumlara düşeriz. Bu uygulama sadece vaka sayısının artmasını engellemek için yardımcı bir uygulama %100 bulaşmayacak gibi bir iddia ile önümüze sunulmadı zaten.

Okuduğun okuldan tut sürdüğün arabaya kadar her şeyini bilen devlet senin konumuna kalmadı merak etme. Bu tarz düşünce kendini gereksiz korumaya girer. Madem bu kadar kendini koruyorsun bir de arabanıza plaka takdırmadan gezin. Malum ceza falan yazabilirler size. Devlet araba sürdüğünüzü bilmesin. Burası özgür bir ütopya zaten.
Köylerde internet çekmiyor. Çoğunlukla altyapı falan olmuyor. Demek istediğim oydu. Virüsü yayan da zaten bilgi edinemeyen insanlar. Şehre gidip gelen birileriyse de tehlike şehirler için olmuş oluyor. Daha geçen sene 50 yaşında biri için bankamatikten para çekmiştim ama gözleri iyi göremiyor diyeydi. Tekirdağ gibi bir şehirde daha bankamatik kullanmasını öğrenemememiş olanlar veya kullanamayanlar varken, telefon kullanmayı bilmeyenler de vardır. Bu kişiler de etrafta dolaşıp duruyor genellikle. Evde yapacak şeyleri olmuyor. Uygulamalar aktif olarak bunların konumunu alamaz fakat bir mahallede en azından ne kadar kişinin hasta olduğunu bilirsek, belki başka bir yere gidebiliriz alışveriş için. Bu bilgiyi uygulamaya da ekleyebilirker. Anons olurda da, en azından bunlar da hasta olan birilerini duyunca da dışarı çıkmaz.

Son düzenleme:
Köylerde internet çekmiyor. Çoğunlukla altyapı falan olmuyor. Demek istediğim oydu. Virüsü yayan da zaten bilgi edinemeyen insanlar. Şehre gidip gelen birileriyse de tehlike şehirler için olmuş oluyor. Daha geçen sene 50 yaşında biri için bankamatikten para çekmiştim ama gözleri iyi göremiyor diyeydi. Tekirdağ gibi bir şehirde daha bankamatik kullanmasını öğrenemememiş olanlar veya kullanamayanlar varken, telefon kullanmayı bilmeyenler de vardır. Bu kişiler de etrafta dolaşıp duruyor genellikle. Evde yapacak şeyleri olmuyor. Uygulamalar aktif olarak bunların konumunu alamaz fakat bir mahallede en azından ne kadar kişinin hasta olduğunu bilirsek, belki başka bir yere gidebiliriz alışveriş için. En azından bunlar da hasta olan birilerini duyunca da dışarı çıkmaz.

Büyük şehirlere giriş çıkış yasakken ve kargo şirketleri de denetime tabii tutulup giderken biraz zor.

Büyük şehirlere giriş çıkış yasakken ve kargo şirketleri de denetime tabii tutulup giderken biraz zor.
Aynı şehrin içinden rahatlıkla gidebilirler yine de. Burada köyler mahalle olarak geçiyor ve isteyen arabasıyla merkeze gidebiliyor. Bir dikkatsiz kişi, binlerce kişiyi hasta ediyor. Cenaze anonsu gibi, virüs anonsu falan korkutur bunları ancak. “100 vaka, 2 ölü.” İş gereği gidenlere de yapacak bir şey yok. Devlet yeterli destek sağlamıyor. Geçen gün çarşıda adım atacak yer yoktu. Çoğunluk da 30-60 yaş arasıydı.

Şahsen ben yüklemem. Başkalarını aldıkları gibi benim konum bilgilerimi de anbean alıp kullanacaklar. Kalsın.
Devlet zaten sizin her şeyinizi biliyor.
Kimlik Numarası, oturduğunuz ev, yaşınız, Anneniz, Babanız, Kardeşiniz, falan filan.
Zaten senin konumunu öğrenmek isteseler ki kimin ne işine yarayacak onu bilemiyorum her neyse, IP numarandan Oturduğun koltuğa kadar bulurlar neredeyse zaten merak etme. 😉

Konuya gelirsek yararlı bir çalışma bence, erişime açıldığınca kullanmayı düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı