Hayatın eşitsizliği

Merhaba, benim babam bilgisayar alım-satımı ve tamirini yapıyor. Silivri'de küçük bir dükkanımız var arada bir yardıma ya da başka bir şey olduğunda yanına gidiyorum. Okullar bitti, karneler dağıtıldı, normalde Almanca'cı geçirir diye düşünmüştüm ancak geçirmedi, teşekkür yerine onur belgesi verildi. Her neyse 1-2 hafta oldu karneleri dağıtalı, ben karne hediyesi istemeye çok üşeniyorum çünkü ailemin zaten parası o kadar yok ve kendim de biliyorum karne hediyesini hak etmediğimi.

Geçen günlerde babam gene bir bilgisayar ve monitör getirdi, bu bilgisayarın da başkasının oğlunun karne hediyesi olduğunu söyledi. 240Hz 27" bir şekilli şukullu bir monitör ve devasa bir kasa ile beraber geldi. İçinde benim bilgisayarımdan bilmem kaç kat daha iyi bileşenler vardı. Bende kafamdan dedimki bunu alabilmek için neler yapmıştır falan. Sonrasında konuşmalarından duyduğuma göre bu oğluna bilgisayar alan adam zengin bir adammış, onu geçtim çocuk teşekkür bile alamamış. Bir zank etti kafama üzüldüm.

Çalıştım gittim 4 dönem bir belge alabilmek için ama bırak okulu okumayı bile gözüne almayan bir çocuğa benden daha iyi bir bilgisayar düşmesi hoşuma gitmedi doğrusu. Hiçbir zaman ailemi küçük düşürmeye çalışmadım, genelde yaptıkları çoğu tartışmada ezildim, emin olun bir kere dahi olsun onları kimsenin ailesi ile karşılaştırmamaya çalıştım. Napmam gerektiğini bilmiyorum.

Less is more diye bir soz vardir İngilizcede, merak etme mutluluk aslinda O yaslarda sandigin sandigin yerde degil cok daha yakinda. Ve emin ol zenginler onca bollugun, ayrintinin arasinda bu ince noktayi kacirmaya daha yatkinlar.

Hayat adil değildir, dostum. Bunun gibi durumlar herkese koyuyor, alışırsın.

Ben de aynı şeyleri yaşadım. Bu yüzden tek isteğim kendi paramı kazanıp harcamaktı. Daha üniversitedeyim ve kazandığım burslar ile kendime bir şeyler alabiliyorum, bunun bana verdiği mutluluk gerçekten bambaşka. Ailem bana son model bilgisayar almış olsaydı bile, kendi paramla aldığım ekipmanlar kadar mutlu etmezdi beni. İyi ki almamışlar diyorum çünkü şu an çok daha kolay şekilde mutlu olabiliyorum.

Geri
Yukarı