Hayatınızı değiştiren bir kitabı ve nedenini söyleyin

Fitz9668

Centipat
Yer
Ankara
Başlıkta görüldüğü üzere hayatamızda bakış açımızı değiştiren bir veya birkaç kitabı nedeni ile yazalım. Kitap önerisi olarak da işe yarayacak bir konu olur.
Ben başlıyorum o halde.
Monte Kristo Kontu-Alexandre Dumas. Herkesin hayatında en az bir kere okuması gereken bir kitap bence. İçerisinde her duyguyu özellikle intikam duygusunu barındırıyor.

Başlıkta görüldüğü üzere hayatamızda bakış açımızı değiştiren bir veya birkaç kitabı nedeni ile yazalım. Kitap önerisi olarak da işe yarayacak bir konu olur.
Ben başlıyorum o halde.
Monte Kristo Kontu-Alexandre Dumas. Herkesin hayatında en az bir kere okuması gereken bir kitap bence. İçerisinde her duyguyu özellikle intikam duygusunu barındırıyor.
Daha hayatımda öyle bir kitap olmadığı için ilk aldığım kitap demek istiyorum bi sonraki kitaplara kapı açıp ufkumu genişlettiği için bir bakıma hayatımı değiştirdi.

Pek çok kitap var. En beğendiklerimden ziyade (tabii yine çok beğeniyorum) benim düşüncelerim için en etkili olanlardan biri: Türk'ün Ateşle İmtihanı. Hem Türk tarihi, Kurtuluş Savaş'ında yaşananlar hem de insanlık hakkındaki fikirler, savaş ve benzeri durumların dehşeti, propogandanın gücü vb. gibi çok konuya değiniyor. Beni de zamanında çok etkilemişti.

"Duvarda 3 hafta" ergenliği hat safada olduğu bir kitap ama hayatı daha mutlu görmenizi sağlıyor.

Pek çok kitap var. En beğendiklerimden ziyade (tabii yine çok beğeniyorum) benim düşüncelerim için en etkili olanlardan biri: Türk'ün ateşle imtihanı. Hem Türk tarihi, kurtuluş savaş'ında yaşananlar hem de insanlık hakkındaki fikirler, savaş ve benzeri durumların dehşeti, propogandanın gücü vb. gibi çok konuya değiniyor. Beni de zamanında çok etkilemişti.

Bu sanki daha çok bilginizin olmadığı bir konuda konuyu iyi açıklayan bir kitap olduğu için fikrinizi etkilemiş.

Bunla ilgili 5 farklı kitap adı vereceğim.

1-New-york Düşerken
Sebebi: Beni aklımı kullanmaya itmesi oldu. Bu kitap sayesinde olaylara daha akılcı yaklaşabilir hale geldim.

2-Bir Güzel Adam
Sebebi: Psikolojik dargınlık zamanlarımda okuduğum bir kitap. Bu kitap sayesinde psikolojik dargınlık yaşadığım günlerde kendimi daha iyi toparlayabiliyorum.

3-Bana Fark etmez
Sebebi : Aslında bir sebebi yok. Sadece bu kitabı okuyunca bana bir şeyler katmış gibi hissediyorum. Eklemek istedim.

4-Psikolojik İşkence teknikleri
Sebebi: Günlük Hayatta onlarca insanın çok iyi manipülasyon yaptığını biliyoruz. Bize bunlardan nasıl korunacağımızı ve daha fazlasını anlatıyor.

5-İletişimin sırları
Sebebi:Zamanında dershaneye giderken sevdiğim kızla konuşmamı rahatlatmak için almıştım. Konuşmak nasip olmadı fakat bana öğrettiği çok şey var çok.. Beden dili bunların içinde.

Bu sanki daha çok bilginizin olmadığı bir konuda konuyu iyi açıklayan bir kitap olduğu için fikrinizi etkilemiş.
Yok ya, gerçekten öyle değil. 🙂 Onu okuduğumda zaten Kuruluş Savaşı'yla ilgili bir sürü kitap okumuş, araştırma yapmıştım. Tarihe, özellikle Türk tarihine, ilgili olduğum için bir adım öteye gidip webinarlara vs. de katılmaya çalışıyordum. Bunu okumadan önce de güzel, Kurtuluş Savaşı'nı anlatan kaliteli ama standart bir roman bekliyordum. Sodom ve Gomore, Esir Şehrin İnsanları (ki ikisini de çok severim) ayarında bir şey bekliyordum yani. Beklentilerimin çok ötesinde bir yapıtla karşılaştım çünkü anlattıkları Kurtuluş Savaşı'nı geçip çok daha büyük bir vizyona sahipti. Bunu yapış şekli de, yani edebi değeri, çok iyiydi. Yazılmış en iyi roman diyemem ama beni en çok etkileyenlerden biri kesinlikle.

Özellikle bir kitap belirtmeyeceğim ama Carl Sagan'ın kitapları dinlere bakış açımı değiştirmişti. Onun haricinde Yüzüklerin Efendisi üçlemesi hayatıma kitapları sokmama ve sıklıkla kitap okuyup kendimi geliştirmeme fırsat sunmuştu.

Pek çok kitap okudum, okuyorum, her kitapta bir cümle, bir virgül, bir şeyleri değiştirdi hayatımda.
Ancak dönüp sürekli baktığım kitaplar var, her bakışımda kendimi bir basamak daha ileri götürdüğünü hissettiğim.
Bir tanesini örnek vereyim:
Mesmerization: The Spells That Controls Us

1659515974453.png

1659515986808.png

1659516012850.png

Şu an masamda açık duruyor, yaptığım projeyle ilgili açıp bakıyorum ara sıra, saf karşılaştırmalı bilgi ve mantık bağlantılarıyla her şeyi bağlıyor.
Genelde şöyle hissettiriyor:

1659516128701.png

Bir iki haftaya sipariş edeceğim/alacağım:

1659516214842.png

Ve

1659516221892.png

Geri
Yukarı