Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Verginin hakkıyla alınmadığı alanlarda çaba göstereceğiz

Esnafın vergi olayı artık o kadar normalleşmiş ki; sanayide işim vardı kartla ödemeye çalıştım kart geçmiyor. Neden dedim? "ee kartla çekersek otomatik fatura fiş kesiliyor" dedi :D

Bunu emin olun mecbur kaldıkları için yapıyorlar. Bende muhasebenin içindeyim adam %1 KDV hammadde alıyor ama satarken %10 satıyor aradaki KDV farkını enayi gibi kendi cebinden ödüyor, bu şekilde her ay KDV ödeyen bir sürü müşterim var. Adam her ay dükkanına özel tadilat yaptırıp %20 KDV fatura alacak diye bir kural mı var? Bu adam malını alıp ürününü satar, fazla kâr ettiyse aradaki KDV farkını öder bu normaldir. Ama devlet 1'den al 10'dan sat 100 TL'lik üründeki 10 TL'yi de ver diyor bu adama günde 100 müşteri gitse bin TL KDV öder hiç yoktan aldığı malı da düş 300 TL günlük KDV ödemesi çıkartır kendine, esnaf ne yapabilir tek yapabileceği şey ürünlerini KDV hariçten satar olan yine sana bana olur.
Kaçırmasınlar işte. Onlar ödemiyor, biz eşek gibi onları ödüyoruz sonra onun kaçırdıklarını.

Geri
Yukarı