Hazır oyuncu sisteminden sunucu olur mu?

NooPlayer

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar. Hem kendi projelerimi hem de oyun sunucularımı çalıştırabileceğim bir workstation baktım. Fakat istediğim özellikteki sunucu yaklaşık 5.000 ya da 6.000 TL arası değişiyor. Sonra kendime sordum; "Şöyle Ryzen 2400G ve 16GB 3200Mhz RAM'li bir sistem yıllarca 7/24 çalışmaya dayanabilir mi?" Sizden aklımdaki karışıklığı temizlemenizi isteyecektim. Varsa öneriniz ona da açığım.

Sunucularım :
- No More Room In Hell (2GB harcıyor)
-CS:GO (Neredeyse vanilla) (4GB verdim)
- Minecraft veya benzeri (4 GB verdim)
- SCP:SL (2 GB yeterli oluyor)

Projem:
- Discord sunucu yönetim ve müzik botu (6000 aktif kullanıcı, 21 sunucu kullanımında 10 GB ortalama RAM kullanıyor.)

Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
O sistem SolidWorks çalıştırırken bile kasma ihtimali var ancak ev sunucu ve 10 kişi falan oyun oynayacaksınız sunucu olarak kullanılabilir internet hızınızda önemli özellikle upload hızı önemli.

O sistem SolidWorks çalıştırırken bile kasma ihtimali var ancak ev sunucu ve 10 kişi falan oyun oynayacaksınız sunucu olarak kullanılabilir internet hızınızda önemli özellikle upload hızı önemli.
Anlıyorum... Açıkçası şu an kiralamış olduğum sunucu 4 çekirdekli x5670 işlemci. Bayağı eski teknoloji bakacak olursanız. Bu bile işimi görüyorsa hayli hayli yeter diye düşünüyorum. Şimdi de işlemci için 1600 ile R5 PRO 3350G arasında kaldım. Birisinin çekirdek sayısı 6, diğerinin ise iş bilgisayarlarına uyumluluğu daha fazla.
Burada aklımı karıştıran şey, o kadar gün çalışmaya işlemciler dayanabilir mi?

Upload'ı dert etmeyin gayet iyi internetim var. Dediğim gibi, sistemin hiçbir şekilde oyun oynama amacı olmayacak.

edit: Sunucuya aylık 220 TL verince biraz insan şey ediyor yani... Kendime ait olsun daha rahatlarım :)

@NooPlayer o zaman kendine ait olması daha mantıklı ancak temizliğine dikkat et. İşlemci konusunda bilgim Intel tarafında ama siz gerekli araştırmaları yapmış iseniz sizin ihtiyacınız için gayet yeterli ise sizin için sunucu kiralamak yerine daha mantıklı.

@NooPlayer o zaman kendine ait olması daha mantıklı ancak temizliğine dikkat et. İşlemci konusunda bilgim Intel tarafında ama siz gerekli araştırmaları yapmış iseniz sizin ihtiyacınız için gayet yeterli ise sizin için sunucu kiralamak yerine daha mantıklı.
Teşekkürler. Umarım streslere dayanıklıdır Xenon kadar... Konuyu kapatmadım hala görüp yazmak isteyen varsa yazabilir.

Selamlar,

Bildiğiniz üzere piyasa'da bilgisayar işlemcileri kullanan (ryzen 9, i9 10900k) sunucular mevcut, evet bilgisayarınızı sunucu yapabilirsiniz fakat burada ki en önemli unsur 7/24 yeterli alt yapıyı sağlayabilmek (elektrik, internet, soğutma gerekliyse saldırı) bütün sunucular veri merkezlerinde uygun koşullarda barındırılmaktadır. Her ay kullanılan elektriğe ve ayrı ayrı sunucular kurulacaksa her sunucuya IP alması gerekmektedir. Veri merkezleri özel yerler olduğu için tozlanma gibi sorunlarınız olmaz yeterli soğutmayı özellikle NVME SSD mevcutsa SSD soğutmasını sağlarsanız pek sorun çıkartacağını sanmıyorum.

Ortalama bir fiyat verecek olursak kendi sunucumdan yola çıkarak Ryzen 7 3800X, 64GB Ram 3000Mhz olan bir sunucuya aylık 400₺ - 500₺ barındırma ödemesi yapılmaktadır bu yerden yere göre değişiyor.
NOT: Aylık ödemeleri CPU'nun kullandığı Amper ve Sunucunun kapladığı U alanına göre veriyorlar veya ATX kabinleri mevcutsa o şekilde iletiyorlar.

Durumlar bu şekilde eğer amatör bir şey yapacaksanız evde yapabilirsiniz.

Selamlar,

Bildiğiniz üzere piyasa'da bilgisayar işlemcileri kullanan (ryzen 9, i9 10900k) sunucular mevcut, evet bilgisayarınızı sunucu yapabilirsiniz fakat burada ki en önemli unsur 7/24 yeterli alt yapıyı sağlayabilmek (elektrik, internet, soğutma gerekliyse saldırı) bütün sunucular veri merkezlerinde uygun koşullarda barındırılmaktadır. Her ay kullanılan elektriğe ve ayrı ayrı sunucular kurulacaksa her sunucuya IP alması gerekmektedir. Veri merkezleri özel yerler olduğu için tozlanma gibi sorunlarınız olmaz yeterli soğutmayı özellikle NVME SSD mevcutsa SSD soğutmasını sağlarsanız pek sorun çıkartacağını sanmıyorum.

Ortalama bir fiyat verecek olursak kendi sunucumdan yola çıkarak Ryzen 7 3800X, 64GB Ram 3000Mhz olan bir sunucuya aylık 400₺ - 500₺ barındırma ödemesi yapılmaktadır bu yerden yere göre değişiyor.
NOT: Aylık ödemeleri CPU'nun kullandığı Amper ve Sunucunun kapladığı U alanına göre veriyorlar veya ATX kabinleri mevcutsa o şekilde iletiyorlar.

Durumlar bu şekilde eğer amatör bir şey yapacaksanız evde yapabilirsiniz.
Harika açıklama. Evet, amatör bir sunucu olacak. Tek kullanılan sey Discord projesi olacak o da internet çok harcamıyor ne kadar insan yüklense de. Teşekkürler.

Harika açıklama. Evet, amatör bir sunucu olacak. Tek kullanılan sey Discord projesi olacak o da internet çok harcamıyor ne kadar insan yüklense de. Teşekkürler.
Elektrik ücretini unutmayın derim, bir de internetiniz yeterli mi diye kontrol edin.
Her hangi bir sorunuz olursa discord adresim: Anıl - Noxy#1919
Sunucularla alakalı tüm soru ve sorunları cevaplayabilirim, herkes iletişime geçebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı