Çözüldü Hazır sistemde kasa fanları çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

MrMarshmello

Hectopat
Bugün yeni hazır sistemim geldi ve ekran kartı montajını yaptım fakat kasa fanları çalışmıyor, yardım edebilir misiniz? Boşta olan kablonun fotoğrafını koydum.

20230728_182729.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam fanlar çalıştı ancak öndeki 3 fanın ışığı yanmıyor.

Hocam o pinleri kontrol edin temassızlık vs. Fazla kablolar ile oynamadan kontrol sağlayın. Ha bir de ilk fotodaki kabloyu saklayın fanının üstüne gelmesin.
Çözüm işaretlerseniz sevinirim. Hayırlı olsun😊
Otomatik sistem olabilir. Belli bir ısıya ulaşınca çalışmaya başlıyordur daha az güç tüketmek için. Ama olmayabilir de. Emin ol bundan.

Ekran kartında güç kablosu takılı o zaman. Kasanın arka kapağını açın ve orada küçük telefona benzer bir şey olması lazım anakartin arkasında. Onun kablolarını kontrol edin.

Ben direk arka tarafın fotoğrafını atayım.

Ekran kartında güç kablosu takılı o zaman. Kasanın arka kapağını açın ve orada küçük telefona benzer bir şey olması lazım anakartin arkasında. Onun kablolarını kontrol edin.
Bir de bunlar var

Dosya Ekleri

• 20230728_184820.jpg
    20230728_184820.jpg
    109,6 KB · Görüntüleme: 34
  • 20230728_185237.jpg
    20230728_185237.jpg
    134 KB · Görüntüleme: 33
Nasıl emin olacağım? Kasayı ilk defa açtım ancak çalışmadı bir de bu kabloları nereye takacağımı bilmediğimden kafam karıştı.

Bilemiyorum. Benim kasada o özellik olmadığı için detaylı bilgim yok. Çevremde kasası böyle olanlar var sizde de öyle olabilir diye düşündüm.

Hocam en sol altta birbirine geçmiş kablolar var ya. Onların herhangi birinin PSU'ya gidip gitmediğine bakın.
Bir de sadece kasa fanları mı dönmüyor? Sistem sorunsuz çalışıyor mu?

Sistemde sorum yok hatta şu an BIOS menüsündeyim. Söylediğiniz kısma bakacağım bu arada BIOS ayarları ile de bir alakası yokmuş bunu öğrendim az önce.

Hocam en sol altta birbirine geçmiş kablolar var ya. Onların herhangi birinin PSU'ya gidip gitmediğine bakın.

Sol alttaki siyah kabloların PSU'ya gideni yok yanlış görmediysem.

Sol alttaki siyah kabloların PSU'ya gideni yok yanlış görmediysem.

Dosya Ekleri

• 20230728_191522.jpg
    20230728_191522.jpg
    127,6 KB · Görüntüleme: 31

Geri
Yukarı