Hazır sistemler neden çok ucuz?

Duruma göre değişir. Bazı firmalar içerik üreticilerine sponsor oluyor ve sistemi normalde olduğundan çok daha uyguna satışa çıkarıyorlar. Normalde toplayarak 15.000 TL harcayacağınız bir sistemi hazır olarak 10.000 TL'ye alabiliyorsunuz.
Hazır sistem almak, sadece bu tarz avantajlı sistemler olduğu zaman mantıklı. Öbür türlü mantıksız.

Ben mağdur olmadım hocam yanlış anlamayın.
Ben 1 yıl önce (2022 Haziran ortası) PC HOCASI GG-6 sistemini almıştım 10.000 TL'ye. Sistemin içinde RTX 2060 gibi o zamanlar bile 8000 TL fiyatlarında gezen kaliteli bileşenler vardı. Yani sistemi kendim toplamaya kalksam en az 15.000 TL bayılmam gerekirdi.
Hatta bileşen konusunda da epey şanslıydım, ekran kartımın markası öyle antin kuntin bir şey değil ASUS'tu. RAM'lerim ve PSU'm da keza kaliteli, tercih edilen ürünlerdi (Corsair Vengeance - FSP Hydro). Sistemdeki kalitesiz olan 2 tane ürün vardı sadece. Biri kasa (Vento VG08FE) diğeri de SSD'ydi (XPG SX6000 Lite). Hatta SSD'nin sonradan kronik sorunlu olduğunu öğrenip iade ettim ve firma farklı bir SSD gönderdi.
Yani kısacası sadece kasa konusunda mağdur oldum. Yoksa sisteminden gayet memnunum.

Bu konuda deneyimliysen özelden bana yayın için sistem önerir misin? Ben genelde şu zamana kadar kendim topladım, hazır sistem almadım hiç. Sanırım şu an hazır sistemler daha uygunmuş.

Parçalar hem toplu satılıyor, hem de firma elinde kalan ürünleri sisteme dahil ederek elinden çıkarıyor. Farkettiyseniz içerik üreticilerinin paylaştığı F/P hazır sistemlerin içinde hep tercih edilmeyen markaların ürünleri olur.
Ekran kartlarında ZOTAC,
SSD ve RAM'lerde Goodram,
Kasalarda VENTO...
vesaire vesaire. Daha bir ton marka ve ürün var.
Yaklaşık 1 yıl önce hazır sistem almış biri olarak bu durumdan ben de mağdur olmuştum.
Zotac, kötü değildir. Giriş seviyesidir. Goodram ise, DDR4 olarak en fiyat performans RAM'leri satıyor. SSD'leri iyi değildir. Vento kasalar, gayet güzeldir. Bilginiz olmadan konuşmayın.

Tercih edilmeyen diyorsunuz ama neresi tercih edilmiyor ben anlayamadım. Biz gayet tercih ediyoruz ve öneriyoruz.
Çoğu kişi ekran kartı üreticisi olarak ''MSI, ASUS, GIGABYTE'' gibi üreticileri tercih ediyor.
RAM olarak çoğu kişi ''Corsair, GSKILL, Crucial, T Force'' gibi markaları tercih ediyor.
SSD konusunu konuşmama gerek yok sanırım.
Bir Vento kasa kullanıcısı olarak, çoğu Vento kasa iyi değildir. Soğutması berbattır. Ayrıca forumdaki ''Kasa Tier List'' konusunda da yer verilen tüm VENTO kasalar F katmanında bulunmaktadır.

Çoğu kişi ekran kartı üreticisi olarak ''MSI, ASUS, GIGABYTE'' gibi üreticileri tercih ediyor.
RAM olarak çoğu kişi ''Corsair, GSKILL, Crucial, T Force'' gibi markaları tercih ediyor.
SSD konusunu konuşmama gerek yok sanırım.
Bir Vento kasa kullanıcısı olarak, Vento kasalar iyi değildir. Soğutması berbattır. Ayrıca forumdaki ''Kasa Tier List'' konusunda da yer verilen tüm VENTO kasalar F katmanında bulunmaktadır.
R5 5500 + RX 6600 tarzı kasalarda bayağı kullanılıyor Vento. "Çok iyi, muhteşem" demedim zaten. Çoğu kişi dediğin, cahil kesim. Sırf Rog diye para bayılan elemanlar. Biz forumda böyle bir yaklaşıma karşıyız ve yapmıyoruz. Ona bakarsak, Turbox kasalarda çok tercih ediliyor. T-Force RAM kullanıcısı olarak, Goodram öneriyorum ve birçok hazır sistemde de Goodram var. SSD'leri ise, bazı hazır sistemlerde var. Haricinde pek tercih edilmiyor.

R5 5500 + RX 6600 tarzı kasalarda bayağı kullanılıyor Vento.
Ben de RTX 2060 + i3 12100F sistemimde VENTO'nun VG08FE model numaralı kasasını kullanıyorum hocam ve soğutması gerçekten berbat. Diğer kasalar da böyle mi bilmiyorum ama ben hiç memnun değilim.
Sırf Rog diye para bayılan elemanlar. Biz forumda böyle bir yaklaşıma karşıyız ve yapmıyoruz. Ona bakarsak, Turbox kasalarda çok tercih ediliyor.
Doğru söylüyorsunuz hocam; ama maalesef bunun böyle olması, bu kasaların hala az tercih edildiği gerçeğini değiştirmiyor.
Goodram öneriyorum ve birçok hazır sistemde de Goodram var.
Bu da aslında benim dediğime çıkıyor. Bu RAM'ler, sistem toplayan ya da RAM değiştiren kişiler tarafından tercih edilmediği için hazır sistemlere konuyor.

Ben de RTX 2060 + i3 12100F sistemimde VENTO'nun VG08FE model numaralı kasasını kullanıyorum hocam ve soğutması gerçekten berbat. Diğer kasalar da böyle mi bilmiyorum ama ben hiç memnun değilim.
Çöp bir modelini kullanıyorsun ve hazır sistemlerde hiç görmedim bundan. Gayet normal memnuniyetsizliğin.
Doğru söylüyorsunuz hocam; ama maalesef bunun böyle olması, bu kasaların hala az tercih edildiği gerçeğini değiştirmiyor.
Milletin tercihi, pek bizi ilgilendirmiyor. Cahilliğe kesin bir çözüm yok gibi.
Bu da aslında benim dediğime çıkıyor. Bu RAM'ler, sistem toplayan ya da RAM değiştiren kişiler tarafından tercih edilmediği için hazır sistemlere konuyor.
Ellerinde kalan stoğu eritmek için koyuluyor ama bu stok FSP marka bir PSU'da olabiliyor. Çok alakası yok tercihle ama bu forumda bile Goodram RAM'lere bazıları düşmanlık yaptığı için pek tercih edilmemesi normal ama gayet iyidir. Çoğunlukla kaliteli IC'lerle geliyor.

Geri
Yukarı