Hazır sistemlerde kronik sorunlu SSD'lerin kullanılması

Evet tam olarak böyle. BX500 de sorunlu bir model.

Bu bilgisizlik değil, dolandırıcılık. Eskiden nasıl i7 ve 8 GB RAM diye kandırıyorlarsa bu da şimdinin dolndırıcılık yöntemi. İnsanlar gelişiyorsa dolandırıcılar da gelişiyor. Basıyorlar ekran kartı ve işlemciyi -ki ekran kartları da soğutma ve kalite olarak en vasat modelleri seçiyorlar- sonra SSD, güç kaynağı, kasa, anakart gibi bileşenleri en dandik olanı koyuyorlar. Millet de kapış kapış alıyor. Sözün bittiği yer 😓
Adam orta seviye RTX 2060 koymak yerine düşük seviye RTX 2060 Super koyuyor. Çok daha mantıklı bir seçim (Sapphire olmamak şartıyla) . PSU ve kasa konusunda haklısınız fakat SSD lerin sorunlu olduğunu düşünmüyorum.

Çünkü ucuz. RAM, HDD, Anakart, SSD gibi bileşenleri kalitesiz kullanıyorlar. Artan bütçe ile işlemciyi ekran kartını yükseltiyorlar.

Çoğu insan sadece bunlara baktığı için (i7 işlemci, şu kadar GB ekran kartı, şu kadar GB depolama falan) daha çok satılıyor.

Çünkü ucuz. RAM, HDD, Anakart, SSD gibi bileşenleri kalitesiz kullanıyorlar. Artan bütçe ile işlemciyi ekran kartını yükseltiyorlar.

Çoğu insan sadece bunlara baktığı için (i7 işlemci, şu kadar GB ekran kartı, şu kadar GB depolama falan) daha çok satılıyor.
Aynen öyle. Şu an bir arkadaşıma sistem toplamaya çalışıyoruz, adama Ryzen platformunda ddr4 3000mhz 8gb ram'li bir sistem toplayalım diyorum (Oynayacağı oyunlar lol, mt2, mt2'de de çoklu hesabı bota bırakacak) adam bana kalkıyor hazır sistem atıyor kanka bu daha iyi değil mi diyor. Attığı sistem İntel bazlı 6. 7. nesil işlemcili çift çekirdekli, 16gb ama ddr3 platformunda 1600mhz ram'li sistem. Bilmeyen insanı rakamlar ile kandırıyorlar işte.

Evet tam olarak böyle. BX500 de sorunlu bir model.

Bu bilgisizlik değil, dolandırıcılık. Eskiden nasıl i7 ve 8 GB RAM diye kandırıyorlarsa bu da şimdinin dolandırıcılık yöntemi. İnsanlar gelişiyorsa dolandırıcılar da gelişiyor. Basıyorlar ekran kartı ve işlemciyi -ki ekran kartları da soğutma ve kalite olarak en vasat modelleri seçiyorlar- sonra SSD, güç kaynağı, kasa, anakart gibi bileşenleri en dandik olanı koyuyorlar. Millet de kapış kapış alıyor. Sözün bittiği yer 😓
Aynen. Eskiden "i7 işlemci 8 GB RAM 2 GB ekran kartı" diye i7 4770, 8 GB ama ucuz RAM ve GT 630 koyuyordu Casper. Şimdi insanlar bilinçlendi, ekran kartı konusunda çok daha titiz olmaya başladı. O yüzden de artık kandırmak için yeni yöntemler kullanmaya başladılar. Bunlardan biri de yüksek kapasiteli fakat kalitesiz SSD koymak. Yahu 480 GB dandik SSD yerine 250 GB Samsung 860 EVO koyun yahu! Niye dandik SSD'yi inatla koyuyorsun? Neymiş, kaliteli olsun diye 250 GB konulmazmış, oyunlar 100 GB'ın üstüne çıkmış. E adam sonradan 1 tane 1 TB HDD alır işi bitirir o zaman? Dediğiniz gibi adamlar "İnsanları nasıl dolandırabilirim acaba?" diye düşünüyor resmen. En iyisi hazır sistem yerine burada sistem tavsiyesi için konu açmak. Seve seve yardımcı oluyoruz. Yeter ki hayali tavsiyeler istemeyin.

Son düzenleme:
Adam orta seviye RTX 2060 koymak yerine düşük seviye RTX 2060 Super koyuyor. Çok daha mantıklı bir seçim (Sapphire olmamak şartıyla) . PSU ve kasa konusunda haklısınız fakat SSD lerin sorunlu olduğunu düşünmüyorum.
Sorunlu olduğunu düşünmüyorum da ne demek? Böyle saçma bir şey duymadım.

Her gün sorunlu SSD'ler hakkında konu açılıyor. En çok satılan SU630/650, TR200, BX500 serisinde tonlarca insan sorun yaşıyor. Hız düşüşleri, ısınma, sağlık, donma/kilitlenme. Kafamızdan mı atıyoruz bunu?

Ayrıca ekran kartı konusunda da Nitro yerine Pulse koyup model yükseltecek kadar az fark bulunmuyor fiyatta. Bu şahsiyetlerin koyduğu ekran kartıları belli. Inno3D, Galax, KFA2, HIS, Pulse ITX gibi serinin en kalitesiz kartlarını koyuyorlar.

Şimdi biri de çıkıp bana bu markaları savunmasın. Ya herhangi bir elektronik ürün bütün her yerde 5000 birimse ve başka bir marka çıkıp aynısını 3000 birime satıyorsa vardır işte onda bir şeyler. Bir yerden mutlaka kısılmıştır. Siz görmeseniz ya da fark etmeseniz de böyledir. Babasının hayrına ucuz değil.

Yine de kendini kandırmaya devam etmek istiyorsanız sorun değil. Sadece başka insanları da yanlış yönlendirmeyin.

"yAw eJdErYa lOgOsUnA mO pArA vErİyOn mOrUq"

@Dufiwn Offffffff, offffff...
Bak, atıyorum bu SSD'den 1 milyon satış yapıldı. Bu 1 milyonun yarısından fazlasında sorun çıkıyorsa demek ki kronik sorunludur. Siz 2'nizde düzgün çalıştı diye o kalan yarısından fazlasında sorunlu çalışmayacak diye bir kaide yok. Hatta sizin çevrenizde 100 kişide de sorun çıkmasaydı bu bir şeyi değiştirmezdi. 100'ünüz de sorunsuz kısma denk gelmiş olabilirsiniz. Hala büyük çoğunluğun sorunlu olduğu gerçeğini değiştirmez.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı