HC-05 Bluetooth modülü nasıl bağlanır?

Frik

Hectopat
Makaleler
2
Merhaba arkadaşlar başlıkta belirttiğim gibi Arduino HC-05 Bluetooth modülü nasıl bağlanır? Hangi kütüphaneyi indirmem lazım ve bağlamak için gerekli olan kod. İnternettki birçok sitedeki yöntemleri denedim olmadı. Basit bir şekilde açıklarsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
HC-05'in RX pini Arduino'nun TX, HC-05'in TX pini Arduino'nun RX pinine bağlı olmalı. Evet ters olmalı. Zira RX alıcı (Receive'den gelir), TX verici (Transmit'ten gelir) pinlerdir, birinin alıcısı, diğerinin vericisine bağlı olmalıdır. Üzerinde regülatör olduğunu hatırlıyorum, bu durumda Vcc pini 5V'a, GND pini de yine GND'ye bağlanmalı.

Arduino'nun Serial portlarına bağlarsanız ek kütüphaneye ihtiyaç yok. Fakat oraya bağlarsanız, bilgisayara bağlıyken Bluetooth modülü ile bilgisayar, Arduino ile aynı port üzerinden aynı anda haberleşemeyeceğinden sıkıntı yaşarız. Bu nedenle farklı portları Serial olarak kullanırız. Bunun için de SoftwareSerial kütüphanesini kullanıyoruz. Yalnız bu kütüphane Arduino IDE'si ile birlikte geldiğinden harici olarak indirmeye gerek yok.

Bağlantı şeması HC-06 ile hemen hemen aynı, ufak farklar var. Şu videodan yararlanabilirsiniz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

HC-05'in RX pini Arduino'nun TX, HC-05'in TX pini Arduino'nun RX pinine bağlı olmalı. Evet ters olmalı. Zira RX alıcı (Receive'den gelir), TX verici (Transmit'ten gelir) pinlerdir, birinin alıcısı, diğerinin vericisine bağlı olmalıdır. Üzerinde regülatör olduğunu hatırlıyorum, bu durumda Vcc pini 5V'a, GND pini de yine GND'ye bağlanmalı.

Arduino'nun Serial portlarına bağlarsanız ek kütüphaneye ihtiyaç yok. Fakat oraya bağlarsanız, bilgisayara bağlıyken Bluetooth modülü ile bilgisayar, Arduino ile aynı port üzerinden aynı anda haberleşemeyeceğinden sıkıntı yaşarız. Bu nedenle farklı portları Serial olarak kullanırız. Bunun için de SoftwareSerial kütüphanesini kullanıyoruz. Yalnız bu kütüphane Arduino IDE'si ile birlikte geldiğinden harici olarak indirmeye gerek yok.

Bağlantı şeması HC-06 ile hemen hemen aynı, ufak farklar var. Şu videodan yararlanabilirsiniz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ben App Inventor ile bir uygulama geliştiriyorum.App Inventor'a bağlanması için ayriyeten bir şey yapmam gerekiyor mu?Bir de mesafe sensörü ile bluetooth modülününün kodlarını aynı karta yazıp çalıştırınca mesafe sensörü hep 0 değer veriyor sanırım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı