HD 4650'ye Overclock Yapma

caulkercharles

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
4650 ekran kartım var. MSİ Afterburner üzerinden overclock yapmak istiyorum. Kendim yaptım ama ekran kartı sürücüsü yanıt vermeyi kesti hatası aldım. Kartın stock hızı Core Clock 650 Mhz Memory Clock 400 Mhz. Hangisi performansa daha çok etki eder ?

Core 2 Quad Q8400
Hd 4650
4 GB RAM
Cooler Master 400 w güç kaynağı - 12v üzerinden 312 w veriyor. -

Son düzenleyen: Moderatör:
Babacım Cpu'muş Gpu'muş kökle yansın ortalık anasını satim :)

Eski sistemde HD 3450 vardı CPU ve GPU'yu sonuna kadar açmıştım sıcaklık 75-85 arasıydı sıkıntı yaşamamıştım.
Ekran kartının fanını falan temizlemiştim sende bir temizleyip öyle dene.

Eski sistemde HD 3450 vardı CPU ve GPU'yu sonuna kadar açmıştım sıcaklık 75-85 arasıydı sıkıntı yaşamamıştım.
Ekran kartının fanını falan temizlemiştim sende bir temizleyip öyle dene.
Sonuna getirdiğimde beyaz çizgiler oldu ekranda. İşe yaramayacağını biliyordum.
Core clock 730 Mhz memory clock 479 Mhz yaptım. Eskinden Nfs Most wanted 800x600 lowda 10-15 fpsdi. Şimdi 1366 x768 medium 25 fps oynuyorum. Gta V 800x600 10-15 fps zor alıyordum. Şimdi 1024x600'de 20 fps ile oynuyorum. Yani overclock eski karta can verdi.

Overclock kökleyerek yapılan bir iş değil. Ki o kart zaten çok düşük seviye bir kart. O.C yapıp ta oynanmayan bir oyunu oynamanız pek mümkün değil.

Bu fps ar
Sonuna getirdiğimde beyaz çizgiler oldu ekranda. İşe yaramayacağını biliyordum.
Core clock 730 Mhz memory clock 479 Mhz yaptım. Eskinden Nfs Most wanted 800x600 lowda 10-15 fpsdi. Şimdi 1366 x768 medium 25 fps oynuyorum. Gta V 800x600 10-15 fps zor alıyordum. Şimdi 1024x600'de 20 fps ile oynuyorum. Yani overclock eski karta can verdi.
Bu fps artışını görmeniz mümkün değil sadece o kadar arttırarak. Ayarları daha fazla kısmışsınızdır büyük ihtimalle.

Ekran Kartında oc yapılacaksa bellek hızlarına dokunma gpu yu sıcaklığa göre yükselt. Ve ekran kartın şuan çalışmıyorsa sakın atma o birkaç ay bekleyince düzelebilir. Benim 8400 gs ekran kartı öyle olmuştu.

Bu fps ar

Bu fps artışını görmeniz mümkün değil sadece o kadar arttırarak. Ayarları daha fazla kısmışsınızdır büyük ihtimalle.
Hayır kısmadım. Bende şaşırdım böyle olduğuna. Ayrıca istesem de kısamam en düşükteydi overclocktan önce.

Ekran Kartında oc yapılacaksa bellek hızlarına dokunma gpu yu sıcaklığa göre yükselt. Ve ekran kartın şuan çalışmıyorsa sakın atma o birkaç ay bekleyince düzelebilir. Benim 8400 gs ekran kartı öyle olmuştu.
Sıcaklık en fazla kaç derece olmalı ?

Son düzenleme:
O gpu dan gpu ya değişiklik gösterir diyebiliyorum ama sen 80 dereceyi aşma 90 nın üstüne sakın çıkma derim.

Ayrıca msi afterburner kullanıyorsan en düşük voltajla en yüksek frekansı bulmaya çalış. Ne kadar az voltaj o kadar az ısınma.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı