HD 6950 Ekran Kartı Sorunu

Kaleo

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İzmir
Daha fazla  
Elimde HD6950 var 12pin güç girişli. Ekran kartı anakarta takınca fanı dönüyor, pinleri bağlı fakat görüntü vermiyor. Kısa devre de yapmıyor. Kart takılı iken Onboard görüntü veriyor. Kartın sorunlu olduğunu biliyorum ama sorunu ne bilmiyorum. Yardımcı olabilir misiniz ?
Güncel.

Son düzenleme:
Ekran kartınızın (büyük ihtimalle) içinde lehim kanalları çatlamış Türk usülü ekran kartı fırınlama diye bir olay var YouTube'da şöyle bir video var:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bunu yaparsan büyük ihitmalle düzelecektir ama bir daha hiç çalışmama ihtimali var bende eski kartımı bunu uygulamıştım çalışmıştı sorumluluk kabul etmem tabii ki.
Deneyecek arkadaşlara küçük bir tavsiye de bulunmak istiyorum. Kontrol etmeniz gereken ilk nokta ekran kartı giriş çıkışı olmalı VGA yuvası bozuktur HDMI veya DVI-I'le deneyin. Aynı şekilde bağlantı kablosu problemli olabilir, monitör olabilir. Daha sonra anakart üzerindeki onboard ekran kartından görüntü almaya çalışın. Görüntü geliyorsa ekran kartınız GG olmuş demektir. Eğer durum böyleyse öncelikle geçmiş olsun fakat umutsuzluğa hemen kapılmayın. Fırınlama yapmak için üzerindeki fanı kontrollü bir şekilde çıkarın sonra termal macunu silin fakat ısıl işlemi profesyonel ısı tabancası ile yapın çünkü PCB üzerindeki devre elemanlarını aksi takdirde patlatma ihtimaliniz var. Isı tabancasınıda ortadaki parlak yere doğrudan değil kenarlarına tutmalısınız 300 derecede 3 dakika parlak kısmın kenarlarına tutmanız bunun için yeterli olacaktır. Akabinde 30 dakikalık soğumanın ardından macunu sürüp deneyin görüntü hâlâ gelmediyse demek ki sorun görüntü çipsetinde değil PCB'deki kondansatör tarzında devle elemanlarının elektrik akımını dijital multimetre yardımıyla ölçün kesinti gördüğünüz yer varsa orayı lehim makinesi ile devre kartından ayırın yenisini lehimleyin tekrar deneyin üzerindeki devre elemanları 15 20 kuruş bilginiz olsun herhangi bir elektrikçiden rahatlıkla tedarik edebilirsiniz. Tüm bunları yaptığınız hâlde yine görüntü gelmiyorsa güç beslemesinde falan hata olabilir gidin ve kendinize güzel bir ekran kartı şiparişi verin. Hadi Allah'a emanet

Güzel alıntı mesaj :) Kart takılı iken çalışıyor, ama görüntü yok. Kart hala takılı iken HDMI kablosunu Onboard'a bağlıyorum, görüntü geliyor. Ama sistemle hala fanları dönen bir ekran kartı var.
@TheXer4

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı