HD 7800 series sistem donuyor

Mert25

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle selamlar, sorunum için çözümü bulabilene gerçekten tebrik edeceğim.
Öncelikle bilgisayarımın özelliklerini yazayım;

İşlemci: Intel Core i5 CPU 650 3.20 GHz.
RAM: 8 GB RAM (4x2)(Kingston DDR3 4 GB RAM 1333MHz X Kingston DDR3 4 GB RAM 1333MHz)
Ekran kartı: AMD Radeon HD 7800 series 2 GB.
Hard disk: Markasını bilmiyorum fakat 1TB (500GB "C" diski 500GB "D" diski.)

Bilgisayarımın ısı dereceleri;
-İşlemci masaüstünde 12-23 derece arası oyunda 33-35 derece arası.
-Ekran kartı masaüstünde 33 derece oyunda 55-70 arası.
-Hard diskim masaüstünde 30 derece sabit.
-Şunu eklemek isterim bilgisayar kapandığı zaman RAM'lerime dokunup ısındığını fark ettim.

Sorunum ise şudur arkadaşlar; bilgisayarımda oyun oynarken 10 dakikadan sonra bilgisayar donuyor, mouse takılıyor, oyunun sesi "tırr" diye takılıyor, hiçbir işlem yapamıyorum. Tek çare bilgisayarı kapatmak kalıyor.

Evet bilgisayarım çok iyi bilgisayar değil fakat bilgisayarımı da zorlayacak oyunlar oynamıyorum. LoL, CS:GO, ETS 2 gibi oyunlar oynuyorum ve hepsinde orta ayarlarda 120 130 FPS alıyorum. 3 senedir bu bilgisayarı kullanıyorum, hiçbir sorunla karşılaşmadım. Sanki gamer bilgisayarı gibi beni idare etti.

3 senedir böyle bir sorun yok iken son 2 2.5 aydır bilgisayarımı kullanamaz hale geldim. Başlarda sadece oyunlarda yaparken şimdi Opera'da, YouTube'da video izlerken donmaya başladı.

Sorun için biraz araştırıp birkaç çözüm denedim, onları da sizleri bilgilendireyim.

-Öncelikle RAM'ler arızalı olduğunu düşündüm. 2 RAM'i de tamamen yeniledim. RAM'ler şu anda 2 haftalık, yeni fakat sorunum düzelmedi.
-İşlemcimin ısısının masaüstünde iken 40 50 olduğunu gördüm, oyunda iken 100 dereceyi bulup kendini kapatıyordur diye düşündüm ve işlemci fanımı tamamen yeniledim."Snowman M200" adlı soğutucuyu termal macunu ile montajladım, işlemci ısım 20 22 dereceye düştü. Oyunda ise 33 derece oluyordu fakat sorunum düzelmedi.
-Bilgisayarıma virüs girme ihtimali ile format attım fakat düzelmedi. İndirdiğim bazı şeyleri çok kez kontrol ettim. 6'ya yakın format attım fakat sorunum düzelmedi.
-BIOS ayarlarımı Default'a getirdim fakat sorunum düzelmedi.
-HDD'mi Hard Disk Sentinel ile tarattım fakat herhangi bir sorun çıkmadı. 30 derecede ve ömrü 1000 güne yakın gösteriyor.

Sorunum için neredeyse denemediğim çözüm kalmadı. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Wattman Hatası alıyor olabilirsiniz. Aynı sorunu arada bir rx580 kartımda yaşıyorum.
Kusura bakmayın yazım hatasından dolayı yasaklıydım cevap yazamadım. Bilgisayar her hangi bir hata vermiyor ya da hata kodu vermiyor sadece donup kalıyor kapatmak zorunda kalıyorum. Eğer hata wattman hatasından kaynaklanıyorsa çözümünü söyler misiniz ?
Health kısmının resmini at.
Tabii ki

Dosya Ekleri

• resim_2021-04-24_205015.png
    resim_2021-04-24_205015.png
    20,3 KB · Görüntüleme: 61
Kusura bakmayın yazım hatasından dolayı yasaklıydım cevap yazamadım. Bilgisayar her hangi bir hata vermiyor ya da hata kodu vermiyor sadece donup kalıyor kapatmak zorunda kalıyorum. Eğer hata wattman hatasından kaynaklanıyorsa çözümünü söyler misiniz ?

Tabii ki
HD tuneden bahsetmiştim.
PC güç tasarrufundaysa Dengeliye al.

Yüksek performansa geç.

O zaman crystal disk info indir. Ve şu seçeneği seçip resim at:
Eki Görüntüle 991508
Yüksek performansa geçip denicem. Sorun düzelmesse dediğiniz programı indirip fotoğrafını atacağım.
Kusura bakmayın cevap veremedim. Evimizde internet kesilidi. Durum için şu bildiriyi yapmak istiyorum, sorunun "Wattman" hatası olduğunu öğrendim. Çözüm için biraz araştırma yaptım ve Gpu clock ayarları, ram frekanslarını düşürün vb. gibi çözümler yazmışlar. Herkes bi şekilde halletmiş fakat ben bilgim olmadığı için yapamadım. Önceden de sık sık elektrik kesintisi yaşadım sorunun voltajla alakli olduğunu düşünüyorum. Nasıl düşürebilirim yardımcı olur musunuz ?

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı