HD 7850 GPU %30'un üstüne çıkmıyor

Bilgehan ÖZCAN

Centipat
Sistemde;
Intel Xeon E5450.
Sapphire Radeon HD 7850 1GB.
8 GB 1033MHz RAM.
ASUS P5g41-M LX.
Thermaltake 450Watt PSU 12V'tan 400Watt veriyor.

Oyunlarda GPU kullanımı %30'un üstüne çıkmıyor. Darboğaz olmuyor çünkü işmecide %50'den yukarı çıkmıyor. (Her oyun için geçerli değil. ) 900P oynuyorum oyunları ancak son grafikte oynuyorum. Ama nedense normalde 60 FPS oynayabileceğim oyunlarda FPS 20-40 arası seyrediyor. GPU'da %99 olmuyor bir türlü. Ekran kartının tüm gücünü kullanmıyor. Monitörüm 75 Hz. Eğer FPS sabitleme gibi şeyler açık olsaydı 75 FPS'e sabitlenmesi gerekirdi ama 40-50 arası oluyor. Batman arkham city'de orta grafiklerde 20 FPS alıyorum ama ne işlemci ne de ekran kartı %50 üstünü görmüyor. Aynı sorunu 1050 ile de yaşadım. Driverlar günceldi. 6 driver güncellemesi aldı test ettiğim sırada ama hiçbirinde GPU kullanımı artmadı. Ancak kartın kaldıramayacağı bir oyun açtığım zaman %99 oluyor.

Not: LOL gibi kartı zorlamayacak oyunlarda test etmedim mgsv, batman arkham knight, dying light gibi oyunları test için kullandım. Lütfen ekran kartı %99 olmak zorunda değilciler gelmesin. Teşekkürler. Yazım yanlışlarım olduysa affola.

Lütfen ekran kartı %99 olmak zorunda değilciler gelmesin.

Hem yardım istiyorsun hem de bir kesimi ayırıp onlar gelmesin diyorsun. Nereden biliyorsun onların da bilip bilmediğini belki sana yardımları dokunabilir. Benim bir önerim yok mesela merak ettiğim için geldim ve takipteyim :)

Hem yardım istiyorsun hem de bir kesimi ayırıp onlar gelmesin diyorsun. Nereden biliyorsun onların da bilip bilmediğini belki sana yardımları dokunabilir. Benim bir önerim yok mesela merak ettiğim için geldim ve takipteyim :)
Sorunu çözmek için forumlarda gezerken genelde en çok gördüğüm şey bu oldu çünkü :D O kadar yazı yazılmasına ramen okumadan "Ekran katrtı tam yükte çalışmak zorunda değil ki!" diyen onlarca insan gördüm. Ee hali ile de o konularda düzgün cevap bulunamadı. Bende olabildiğince bu olayın önüne geçmeye çalıştım. Fazla agresif bir dille yazmış olabilirim. Affola.

Sorunu çözmek için forumlarda gezerken genelde en çok gördüğüm şey bu oldu çünkü :D O kadar yazı yazılmasına ramen okumadan "Ekran katrtı tam yükte çalışmak zorunda değil ki!" diyen onlarca insan gördüm. Ee hali ile de o konularda düzgün cevap bulunamadı. Bende olabildiğince bu olayın önüne geçmeye çalıştım. Fazla agresif bir dille yazmış olabilirim. Affola.
1080P deneyin ya da vsync açın. Bi ihtimal çözülür.

HD 7850 o.c kullanıyorum aynı şey banada oluyo bazı oyunlarda, nedenini çözebildinizmi?
Bende hd 7850 kullanıyorum. Lol ve bazı oyunlarda gpu kullanımı çok düşük bu yüzden 15fps falan aldığım oyunlar bile oluyor 60fps üstünde almam gerekirken grafiklei falan yükseltiyorum yine 15fps falan bazı oyunlarda ne artıyor ne düşüyor ekran kartı kullanımı hep 10-15 falan fx4100 işlemcim var darboğaz yaptığını düşünmüyorum sadece bazı oyunlar için geçerli nedense. Mesela far cry primal oynarken gpu kullanımı 99 falan fps de doğal olarak 60 falan. Mad max'e giriyorum 10fps ,15fps bakıyorum gpu kullanımı 10-15 falan sanki sınırlanıyomuş gibi bişey tam performansta çalışsa 60fps i görücem.Yardımcı olurmusunuz?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı