HD 7850 Sisteme Kaç W Güç Kaynağı Gereklidir?

Kapanma sorunu PSU kaynaklı olduğunu sanmıyorum, çünkü normal şartlarda yeterli görünüyor, PSU'nun üflediği hava çok sıcak geliyorsa bu zorlandığın gösterir, bunu kontrol edebilirsin, işlemciyi çıkartıp tekrar takabilirsin.
İlk yaptığım kontrol o oldu, driverları kurduktan sonra dışarı çıktım 2-3 saat sonra tekrar çalıştırdım bilgisayarı, performans derecelendirmesi yaparken kapandı. Hemen açtım kapağı kontrol ettim tüm parçalar hâlâ soğuktu. Tekrar açıp Chromeda birkaç yüz sekme aynı aynda açtım ve YouTubedan 1080p video vs açtım. Bir süre böyle yük bindirmeye çalıştım bir şey olmadı. Sistem derecelendirmesini tekrar çalıştırdım tekrar aynı kısımda aynı sürede yine kapandı. Spesifik bir yerinde işlemciye çok yük bindiği için PSU besleyemiyor diye düşünüyorum.

Öncelikle verdiğin değerler tamamen yanlış, neredeyse aynı sistemi chia için kullanıyorum, 350 watt PSU ısınmıyor bile, açılışta BIOS ekranı geliyor sonra açılmıyorsa ilk bakman gereken yer hard disk.
Hocam birkaç farklı siteden baktım. Sırf işlemci+ekran kartı boştayken (IDLE) 350W yiyorlar birlikte. Stress altında 294+200=494 neresinden baksanız 500, seviyelerine çıkıyor. (294 ekran kartı). Tüm sistem için 350 kullanmanıza imkan yok model farkı vardır. Elimdeki parçalar 2010-2014 arası AMD/ATI döneminde çıkmış. AMD o dönemlerde ısınması ve güç tüketimi ile meşhurdu zaten.

Son düzenleme:
Ekranda çizgiler oluşup kapanmışsa, ekran kartının çip seti vadesini doldurmuştur. HD 7850, 2013'teki kartlara nazaran az güç çeken bir kart. Ayrıca açılışta ilk olarak 200W bile taksanız(6 pin girişini elle hallettikten sonra) açılırken düzgünce açılır. HD 6970 gibi bir ekran kartını 350W psu ile çalıştırdım, MHz ayarlarını kısıp kullandım da. Çocuğuz napalım paramız yok. :)
Neden ekran kartı da gitmiştir diyorum biliyor musunuz eğer PSU'nun beslemediğini bile bile bu şekilde kullanıma devam ederseniz, voltaj kontrolcüleri veya mosfetlerden biri artık eksik gerilime/voltaja dayanamayıp kullanım anında çizgiler yaratıp bozuluyor. Bende yine bu şekilde GTX 690 bozdum.
Ve ek olarak, o ekran kartı 6 pin+PCI-EX ile 200-300 değerlerine ulaşması imkansız. O kartın çekebileceği en baba güç 150W falandır.

Anakart: ASUS msa97 r2.0
Tek slot 8 GB DDR3 1600MHz RAM.
SATA3 HDD 1.5TB
Ekran kartı Sapphire HD7850 1GB GDDR5.
Kasa eski tip PC kasası öyle camlı 5-6 tane fanlı değil.
Öncelikle kasayı ben toplamadım bir arkadaşım hediye etti kendisine yeni kasa toplayınca. Ben kendi ekran kartı ile boot ekranından önceki ASUS yazısını geçemedim. ASUS yazısını gösteriyor sonrasında sinyal yok yazıyor. Kendim eski bir ekran kartı takarak işletim sistemi kurdum çalıştırdım her ayarını yaptıktan sonra (BIOS vs) tekrar orijinal ekran kartını taktım hâlâ aynı sorun. Doğal olarak gücünün yetmediği kanısına vardım.

İnternetten araştırdığımda yük altında ~513W boşta 377W gösteriyor, şu an üzerindeki PSU 450W. 2013'te toplamış bilgisayarı bunca sene nasıl kullanmış bilmiyorum en son ekranda çizgiler oluştuğu için yeni PC topladım dedi ki bu çizgilerin de ekran kartına yeterince güç gitmediğinden olduğu kanısındayım. Sorum şu ki sistem ilk açılırken ASUS yazısını geçmeme sebebi ne olabilir sistem yük altında sayılmıyor sonuçta ~377W çekmesi lazım. PSU'nun bunca senedir güç kaybettiğini düşünecek olursak bile en azından ~400W vermesi gerektiğini düşünüyorum fakat ASUS yazısından sonrasına ulaşamadım.

Minimum 600W bir güç kaynağı alıp denesem değer mi sizce yoksa ekran kartında bir sorun mu vardır?
(Dönüştürücü kullanmadan direkt HDMI denedim, aktif dönüştürücü ile, pasif dönüştürücü ile anlayacağınız her türlü yolu denedim 2 farklı monitör 2 farklı TV bir de projeksiyonda denedim hiçbirisinde ASUS yazısını geçemedim.)
Ben 350w PSU ile -ucu ucuna- uzun süreler kullandım o kartı, bir sıkıntı da çıkmamıştı. Bence 500w bir PSU yeterli olacaktır.

Ekranda çizgiler oluşup kapanmışsa, ekran kartının çip seti vadesini doldurmuştur. HD 7850, 2013'teki kartlara nazaran az güç çeken bir kart. Ayrıca açılışta ilk olarak 200W bile taksanız(6 pin girişini elle hallettikten sonra) açılırken düzgünce açılır. HD 6970 gibi bir ekran kartını 350W psu ile çalıştırdım, MHz ayarlarını kısıp kullandım da. Çocuğuz napalım paramız yok. :)
Neden ekran kartı da gitmiştir diyorum biliyor musunuz eğer PSU'nun beslemediğini bile bile bu şekilde kullanıma devam ederseniz, voltaj kontrolcüleri veya mosfetlerden biri artık eksik gerilime/voltaja dayanamayıp kullanım anında çizgiler yaratıp bozuluyor. Bende yine bu şekilde GTX 690 bozdum.
Ve ek olarak, o ekran kartı 6 pin+PCI-EX ile 200-300 değerlerine ulaşması imkansız. O kartın çekebileceği en baba güç 150W falandır.
Hocam dediklerinzde haklı olabilirsiniz ama PSUda emekliye ayrılmış gibi geliyor çünkü işlemciye birkaç kez daha aşırı yük bindirmeyi denedim direkt kapanıyor. Güç kaynağının besleyemediğini gösterir. Sertifikasız dandik bir şey olduğunu düşünecek olursak, ve on senelik olduğu göz önünde bulundurursak muhtemelen güç kaybı çok fazla olmuştur. En iyi ihtimal PSU veya ekran kartından biri gitti en kötü ihtimal ikisi de gitti.

PSU'nun üzerindeki etiketi atabilir misiniz?
Hocam 10 senelik sertifikasız eski bir PSU. Şimdi topladım vidaladım poşete koydum önce okula sonra bilgisayarcıya götürmek için açmayayım tekrar.

Ben 350w PSU ile -ucu ucuna- uzun süreler kullandım o kartı, bir sıkıntı da çıkmamıştı. Bence 500w bir PSU yeterli olacaktır.
Göreceğiz bilgisayarcı ne diyecek. Arkadaşı ikna edip 700W PSUsunu alabilseydim her şey çözülecekti de.

Son düzenleme:
Sadece ekran kartını aldım bilgisayarcıya götürdüm kasayı yerinden çıkarıp yanıma almaya zamanım yoktu. Bilgisayarcı denedi ekran kartı çalışıyor. Sizinle aynı fikirdeler 450W'ın rahatça yeteceği konusunda. Arkadaştan 500W güç kaynağı ödünç alacağım yarın deneyeceğim. Ya anakartta bir sorun var (fakat yedek ekran kartını çalıştırıyor.) ya da PSU değiştirince çözülecek. İşlemciye yük binince birden kapanması da ya PSU ya anakart ya da basit bir biçimde termal macun değişimi ile çözülebilir. önceki sahibi en son ne zaman değiştirdi herhangi bir fikrim yok. Yarını bekleyeceğim her türlü.

Direkt kasayı onlara götürmenize de mi karşı çıktı?
Evet güç kaynağını içinden sökmek istemiyormuş vs vs biraz pimpirikli kendileri. Farklı bir arkadaştan 500W ödünç alacağım zaten.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı