HD Audio kablosunu anakarta taktıktan sonra ses gelmemesi

Syhonial

Decapat
Merhaba arkadaşlar.

Kasanın ön jaklarının bağlanmasını sağlayan HD Audio kablosunu anakarta takmak istedim. İlk iki takışımda nazik davrandığım için oturmamıştı ön jaklar yine çalışmamıştı. En son tam güç ittirip taktım yerine oturdu. Tekrar çalıştırdığımda yine ön jak çalışmadı. Daha sonra kulaklığı arka jaka bağladığımda yine ses gelmedi. USB ses kartlı kulaklık kullandığım için bu durumu fark etmedim.

Bunun dışında Ryzen işlemciyi sökerken pinler yamulmuştu onları düzeltmiştik ama anakartın düzelmeyen girişleri vardı. Sizce bu sebep olmuş olabilir mi? Yoksa HD Audio kablosunu takarken Realtek ses kartını komple bozmuş olabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam peki pinler doğru olmasa bile arkanın çalışması gerekmiyor mu? Arka jaklarda çalışmıyor.
Arka jaklar anakartın ses çipsetine doğrudan bağlantılı olduğundan çalışması gerekir. Eğer sizde çalışmıyorsa yazılımsal olarak bütün ses sürücülerini kaldırıp deneyin o da olmazsa anakartınız problemli olabilir servise verebilirsiniz. Ama ben bu sorunun yazılımsal olduğunu düşünüyorum.

Arka jaklar anakartın ses çipsetine doğrudan bağlantılı olduğundan çalışması gerekir. Eğer sizde çalışmıyorsa yazılımsal olarak bütün ses sürücülerini kaldırıp deneyin o da olmazsa anakartınız problemli olabilir servise verebilirsiniz. Ama ben bu sorunun yazılımsal olduğunu düşünüyorum.
Peki hocam ön jak kablosunu takarken anakartın ses çipseti zarar almış olabilir mi? Hocam aygıt yöneticisi de görmüyor realtek audio sürücüsünü. Silip bir den fazla sürücüyü denedim yine fayda etmedi. Asrock b450m pro4 kullanıyorum. Var mı önericeğiniz bir sürücü?

Peki hocam ön jak kablosunu takarken anakartın ses çipseti zarar almış olabilir mi? Hocam aygıt yöneticisi de görmüyor Realtek Audio sürücüsünü. Silip birden fazla sürücüyü denedim yine fayda etmedi. ASRock B450M PRO4 kullanıyorum. Var mı önericeğiniz bir sürücü?

Sanmıyorum hocam çünkü o kadar kolay bozabileceğiniz bir şekilde yapmazlar anakartları. Zaten orayla bir temasınız olmamıştır sizin. Ama fabrika çıkışlı problemli olabilir, bunu test ederek belirlemeniz gerekiyor.
Peki hocam ön jak kablosunu takarken anakartın ses çipseti zarar almış olabilir mi? Hocam aygıt yöneticisi de görmüyor Realtek Audio sürücüsünü. Silip birden fazla sürücüyü denedim yine fayda etmedi. ASRock B450M PRO4 kullanıyorum. Var mı önericeğiniz bir sürücü?

Sürücü olarak anakartınız'ın sitesinden destek kısmından modelinizi seçerek orada yer alan ses sürücüsünü kurmalısınız.

Sanmıyorum hocam çünkü o kadar kolay bozabileceğiniz bir şekilde yapmazlar anakartları. Zaten orayla bir temasınız olmamıştır sizin. Ama fabrika çıkışlı problemli olabilir, bunu test ederek belirlemeniz gerekiyor.

Sürücü olarak anakartınız'ın sitesinden destek kısmından modelinizi seçerek orada yer alan ses sürücüsünü kurmalısınız.
Anladım hocam o zaman işlemciyi sökerken anakart zarar gördü bu yüzden bu sorun var usb ses kartlı kulaklık kullandığım içinde farkedememişim. Daha önceden jak girişi çünkü sağlamdı. Teşekkür ederim değerli yorumlarınız için.

Anladım hocam o zaman işlemciyi sökerken anakart zarar gördü bu yüzden bu sorun var USB ses kartlı kulaklık kullandığım içinde farkedememişim. Daha önceden jak girişi çünkü sağlamdı. Teşekkür ederim değerli yorumlarınız için.

Rica ederim her zaman, bu arada anakartın zarar gördüğü kanaatine nasıl vardınız? Çünkü işlemci pinleri Anakart'da değil işlemcide o yüzden.

Rica ederim her zaman, bu arada anakartın zarar gördüğü kanaatine nasıl vardınız? Çünkü işlemci pinleri Anakart'da değil işlemcide o yüzden.
Hocam daha önce başka bir problem yaşamıştım. O yüzden anakart soketini plastiğini çıkarmıştık. Orada geride kalan yuvalar vardı o yüzden öyle düşündüm. İşlemci pinleri düzgündü.

Geri
Yukarı