HD Graphics 3000 vs Nvidia 540M- FPS sorunu..

Darkplate

Hectopat
Merhaba Arkadaşlar;

Masaüstü Bilgisayarımın anakartının yanması sonucu bir süre Dizüstü bilgisayarımı kullanmak zorundayım. Sadece World Of Warcraft oynuyorum ancak tuhaf bir sorunla karşılaşmış bulunmaktayım. Daha önce de dizüstü bilgisayarımda WoW oynuyordum ama bu şekilde bir FPS surunu yaşamamıştım. Good ayarlarda 35-60 fps görüyordum ve sorunsuz raid yapabiliyordum ama 1 aydır Low ayarlarda bile 10-30 fps arası görüyorum ve 30 fps nin üzerine çıkamıyorum ve raidlerde çok ciddi sıkıntı oluyor. Bende 540M grafik kartını iptal edip işlemci üzerindeki HD Grafik 300o ni kullanmaya başladım ve 540M den çok daha iyi performans alıyorum. HD Grafiğin, 540M den daha iyi performans vereceğini hiç tahmin etmezdim. Daha önce iyi performans veren 540M neden şimdi bu kadar vasat bir performans sergiliyor ve hd grafiğin verdiği performansın altında kalıyor. 540M sürücülerini güncelleyerek denemek istedim ama yeni sürücülerde bir sorun var sanırım güncelleme yaptığım zaman WoW kesinlikle çalışmıyor. Oyunu kaldırıp yeninden kursam da fayda etmiyor ve eski sürücüye geri dönmek zorunda kalıyorum.

Sistem Özellikleri:
Lenovo Z570
i5-2430m 2.4 Ghz
Nvidia 540M
6GB Ram
Windows 7 64 Bit Org.

Bu arada oyun oynama esnasında İşlemci ve Ekran Kartı sıcaklıkları 90+ dereceye kadar çıkıyor..

Bilgilendirme;

Sorunum çözüldü, ne kadar alakalıdır bilmiyorum ama faydası olduğu kesin. Masaüstü bilgisayarımda temizlik amaçlı olsun donanım değişikliği olsun söküp takma konusunda tecrübem vardı ama dizüstünde ilk oldu. Bugün dizüstü bilgisayarımın içini açarak bir temizleme girişiminde bulundum, çok kirli bir görüntü yoktu hatta temizlik öncesi ve sonrası arasında donanımların ve fanların vs. üzerinde pek bir değişiklik olmadı. Ya temizlikten dolayı yada hem nvidia denetim masasından birkaç defe 540m kartı devre dışı bırakıp tekrar devreye soktum hemde dizüstü bilgisayarımın üzerinde bulunan düğme ile ekran kartını devre dışı bırakıp tekrar devreye soktum ve sorunum düzeldi. Şuan world of warcraft oynarken 5 man hc lerde good ayarlarda 70-90 arası, ultra ayarlarda 40-60 arası fps aldım. Raid esnasında da sıkıntı çıkartmayacaktır.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı