HD Tune Değerleri

Makaleler
21
Diski bu ay içerisinde emekliye kesin olarak ayıracağım, 2009'dan beri kullanmaktayım. Özellikle RAM tam yetmeyen oyunlarda diskten okumaya başladığı zaman ilk 10 dakika rahatça oynadığım oyunları yarım saat sonra çekilmez bir hal aldığını görüyorum. Çizgilerden anlaşıldığı üzere ilk saniyeler diskin hızı iyi görünüyor ancak zaman geçtikçe iyice düşüyor, aynı oyunda ilk dakikalar hiçbir takılma olmadan oynadığım gibi. Yeni disk alınca bu okuma çizgisinin düz gideceği, yani performansının saniyeler sonra düşmeyeceği kesin olur mu? Bir de 1 TB 200 lira civarı HDD önerir iseniz sevinirim.

Adsız.png

Adsız1.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bad Sector oluşmaya başlamış. Tabii ki 8 yılın verdiği bir eskime de var. Oyundaki sorun HDD'den kaynaklanıyor.
200 lira düzeyinde Toshiba P300 alınabilir.

Okuma grafiği de çok inişli ve çıkışlı. Önemli verilerinizi bulundurmayın. Artık emekli olma zamanı gelmiş.

Bad Sector oluşmaya başlamış. Tabii ki 8 yılın verdiği bir eskime de var. Oyundaki sorun HDD'den kaynaklanıyor.
200 lira düzeyinde Toshiba P300 alınabilir.

WD'nin 1 TB modeli nasıl peki ? Malum kargocular hiç iyi davranmıyor kargolara. Hassas parça olduğu için elden almak istiyorum.

Anakart Sata 2 destekliyor, Sata 3 disk takınca bir sorun olacağını düşünmüyorum. Sadece ne kadar hız kaybederim ?

@kaan berk WD'yi de alabilirsin. Fakat iş kargo durumuna gelince, P300 daha mantıklı. Çünkü ürünün kendi kutusu var. WD'de ise yok. Bu büyük avantaj. Ki eğer WD Blue'dan bahsediyorsan, P300'e göre vasat bir model.

SATA 3 HDD'yi SATA 2 olan anakarta takarsın. Ancak SATA 2 değerleri alırsın.

@kaan berk WD'yi de alabilirsin. Fakat iş kargo durumuna gelince, P300 daha mantıklı. Çünkü ürünün kendi kutusu var. WD'de ise yok. Bu büyük avantaj. Ki eğer WD Blue'dan bahsediyorsan, P300'e göre vasat bir model.

SATA 3 HDD'yi SATA 2 olan anakarta takarsın. Ancak SATA 2 değerleri alırsın.

Sata 2 de en yüksek okuma hızı ne kadar olur ? Sanırım P300 daha iyi daha ucuz.

HDD yerine SSD almak ne kadar sağlıklı olur ?

Sandisk 120GB Plus SATA 3.0 SSD (Okuma 530MB / Yazma 400MB)

Bu fiyata bir SSD buldum, anakart SATA 2, o yüzden 500 MB/s gibi hız alamayacağım ama 300 MB gibi hız hiç fena olmaz sistemime. PC toplayana kadar götürsün beni. Kronik sorunu yok ise alacağım. Sizce almalı mıyım ? Windows ve bir kaç önemli oyunu yüklerim, malum kapasite düşük.

Evet SATA 2 500 MB/s sınırına sahip. Ama bu değerler kağıt üzeri. Yani biraz oynabilir. Yeni bir sistem alacaksanız geçici süreliğine SATA 2'de SSD kullanılabilir. Ben de daha 2 günlük SSD tecrübem var. Windows yaklaşık 30-40 GB harcıyor. Eve dönünce tekrar kontrol ederim. Yani 2-3 tane küçük oyun kurabilirsiniz.

Evet SATA 2 500 MB/s sınırına sahip. Ama bu değerler kağıt üzeri. Yani biraz oynabilir. Yeni bir sistem alacaksanız geçici süreliğine SATA 2'de SSD kullanılabilir. Ben de daha 2 günlük SSD tecrübem var. Windows yaklaşık 30-40 GB harcıyor. Eve dönünce tekrar kontrol ederim. Yani 2-3 tane küçük oyun kurabilirsiniz.

Windows 10 16 GB harcıyor bende. 30-40 ne yaptınız ? SATA 2 de en yüksek hız 300 MB/s yazıyor her yer de. 500 olduğunu sanmıyorum. RAM'in yetmeyip diskten okumaya başladığı oyunları SSD ye yükleyip RAM bazlı takılmalar'dan kurtulabilir miyim ? Ömrünü azaltır mı ?

Ömrü azalmaz. Ama RAM droplarına da çare olmaz.

Ve evet Windows 10 15-20 GB harcıyormuş ben yanlış hatırlıyorum.

upload_2018-1-10_16-51-59.png

Yeni konular

Geri
Yukarı