HD Tune ile HDD Sentinel sonuç farklılıkları

Qwerla

Decapat
Daha fazla  
1 TB Seagate hard disk almıştım ama bilgisayar açılırken aşırı geç açıldığını fark ettim(Windows SSD de kurulu) içine Steam'deki aşırı eski bir oyunu attım, oyuna girmedi.
Bende bunun üzerine HDD Tune ile tarama yapmaya karar verdim ve damaged block % bayağı bir yüksek çıktı ama HD sentinel programında sağlık %100 /mükemmel diyor,
Bunların hangisi doğru?

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (12).png
    Ekran Görüntüsü (12).png
    31,7 KB · Görüntüleme: 195
  • Ekran Görüntüsü (13).png
    Ekran Görüntüsü (13).png
    83,6 KB · Görüntüleme: 174
Genel bakış sekmesine güvenme fazla sentiel içindeki tam tarama yap birde onun sonuçuna bak ve eğer smart verilerinde hata yoksa 3 saatlik bir diskte o kadar bad sector olması imkansız. Bir de şu ihtimal var kendi başıma gelmiş anakartın sata girişinde sorun varmış hangi diski takarsam takayım pcyi bir dondurmalar yavaşlatma mevcuttu. Sata girişini değiştirip bir de öyle dene.

Artı -1 Eksi
Oyuna girmedi diyorsunuz bu demektir ki mevcut bir sorununuz var. HD Tune doğru veri göstermiş gibi görünüyor.

Peki HD Sentinel'de neden bir hata yok diyor?
Genel bakış sekmesine güvenme fazla sentiel içindeki tam tarama yap bir de onun sonuçuna bak ve eğer Smart verilerinde hata yoksa 3 saatlik bir diskte o kadar bad sector olması imkansız. Bir de şu ihtimal var kendi başıma gelmiş anakartın SATA girişinde sorun varmış hangi diski takarsam takayım PC'yi bir dondurmalar yavaşlatma mevcuttu. SATA girişini değiştirip bir de öyle dene.

Anladım o zaman birazdan bir SATA girişini değiştireyim çünkü bilgisayarda normalden geç açılmıştı.

3 saatte disk 2000 kez kapanız açılmış. Sanırım disk kapanıp kapanıp açılıyor bu yüzden HD Tune'de bloklar hatalı çıkıyor.
Hem sorunlu bir disk. İade etmeniz daha mantıklı.

3 saatte disk 2000 kez kapanız açılmış. Sanırım disk kapanıp kapanıp açılıyor bu yüzden HD Tune'de bloklar hatalı çıkıyor.
Hem sorunlu bir disk. İade etmeniz daha mantıklı.

Hard disk garantisi var Seagate sitesindede tanımlı, ve diğer SATA slotlarına takınca görmedi ve şu anda tek kullandığım SSD'nin slotuna takıp Windows kurdum, o sıralarda sürekli yavaşalyıp yavaşlayıp çalışıyordu şu anda o sesi vermiyor sakince çalışıyor.
Galiba benim anakarttaki diğer slotlar sıkıntılı, birazdan bir daha deneyeceğim HD Tune ile.
Şu anda hard diski kullanıyorum HD Tune başlattım bu sefer düzgün bir şekilde taramaya başladı, sanırsam benim diğer 3 SATA slot bozuk.
Hala tarama yapıyor ama yine de hard diskte şu anda %2.5 hasarlı kısım var gözüküyor.

Son düzenleme:
Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Sorun hem hard diskte hem de anakartta imiş, anakartın sadece 1 adet SATA'sı çalışıyor diğerleri sıkıntılı.
Hard disk garantisi olduğu içinde garantiye yollayacağım.
Konu kilitlensin lütfen

Geri
Yukarı