HD Tune Testi Nasıl Olmalı?

Makaleler
6
Yer
İstanbul
HD Tune Pro ile error scan yaparken quick scan yapmak ile yapmamak arasında 1 saatten yakın fark var. Quick scan güvenilir mi? Öyle ise diğeri neden var? Bir disk bu testten hiç hata almadan geçtiyse iyi bir disk midir? Kısa vadede sorun çıkartır mı?

Quick scan yüzeysel taramadır aynı birden fazla sektöre basit şekilde veri yazar-okur-siler bu yüzden hızlıdır, diğeri ise derinleme taramadır ve her sektöre ayrı ayrı veri yazar-okur-siler. Bu yüzden daha yavaş ve güvenilirdir.

Bu kadarını ben de söyleyebilirdim. Quick scan ne kadar güvenilir?

İkisinin sonucuna da güvenebilirsin aynı bad sector leri buluyor en azından benim yaptığım taramalarda böyleydi. Fakat ikinci el almayı düşünüyorsan HDD nin şu an Bad Sector vermemesi 10 gün sonra vermeyeceği anlamına gelmez. Yani ömür süresini tahmin edemeyiz. Bu yüzden ikinci el HDD ye her zaman şüpheli yaklaşmalı.

Hiçbir şey olduğu yok. Okulumdaki disklerin kullanım saatine göre çıkarım yapmaktı amacım fakat 1 saat oturup onun bitmesini beklemek istemiyorum. Elimdeki 5400 RPM 1 TB disk 1 saatten fazla sürede tarandı. Hızlı taramada 30 saniyeden kısa sürede yapıyor. Sadece merak.

Quick scan'e güvenemezsin. Niye var dersen standart tarama çok uzun sürüyor, quick scan'de sorun çıkarsa anlarsın ki uzun olanda daha da fazla bad sector çıkar, sıkıntılı olduğu belli olur. Çıkmazsa uzun taramada gene de çıkabilir, tecrübeyle sabit.

İşte aradığım cevap buydu.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı