HD7850 Düşük FPS Sorunu

recep5334

Kilopat
Sistemim :

• SAPPHIRE HD7850 O.C. GDDR5 2GB 256BIT AMD RADEON DX11.1
  • AMD FX X6 6300 SOKET AM3+ 3,5GHZ 14MB CACHE 32NM
  • CORSAIR 4GB VENGEANCE DDR3 1600MHZ CL9
  • COOLER MASTER ELITE K280 500W MIDT ATX

Arkadaşlar geçenlerde yine yardım istemiştim ama sorunu çözememiştik, garantiye verecektim ama bu aralar işim var o iş yattı.

Sorunum ise FPS, eskiden League Of Legends adlı oyunu oynarken bir sorun yaşamazken şuan FPS sorunu yaşıyorum bunun oyundan dolayı olabileceğini söylediler. Şuan crysis3 ü indiriyorum önceden ondada sorun yaşamıyordum test amaçlı ondada deneyeceğim. Bir de oyunu oynarken şöyle bir sorunum var: VSYNC kapalıyken 70-80 FPS lerde bile hafif bir donma gibi birşey oluyor ama çok kısa sürüyor bunu anlamış değilim. Psu dan kaynaklandığını sanıyorum ama kesin bir bilgim yok... Yardımlarınızı bekliyorum

Güç kaynağının şüphe etmememin sebebi ise kasanın içindeki güç kaynağı peak 360W imiş yani güç kaynağı bu sisteme ağır geliyor olabilir mi ?

Denediğim Yöntemler.
-Virüs Taraması
-Format
-Bios Güncellemesi
-Ekran Kartı Güncellemesi
-Isı Değerleri Normal

Güç kaynağının şüphe etmememin sebebi ise kasanın içindeki güç kaynağı peak 360W imiş yani güç kaynağı bu sisteme ağır geliyor olabilir mi ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Neye dayanarak 550W 80+ diyorsun.

Güç kaynağı yeterlidir, format derken umarım Windows 8.1 kurmuşsunuzdur.
Sisteminize çok crack veya crackli uygulamalar kurmayın, kasa içi temizliğine dikkat edin.

HD 7850 GTX 660 ile denk değil, GTX 650TiB ile denktir. Ayrıca güç kaynağı yetersizliği fps düşüşüne neden olmaz. Güç kaynağı yeterlidir.

Güç kaynağı performans düşüşüne sebep olabilir ama bu sorunun illa güç kaynağından kaynaklandığı anlamına gelmez. Ancak 500W denen bir PSU'nun peak değerinin nasıl 360W olduğunu anlamadım. Peak'i buysa rated değeri daha da düşük olacaktır. 12V'a vereceği maksimum güç bunun da altında olacaksa sıkıntılar yaratabilir. Ancak elindeki PSU gayet yeterli bir PSU.

Sizin probleme gidince sorun birden(hiçbir donanım ya da yazılım değişikliği yapmadan) mi meydana geldi? Ekran kartından şüpheleniyorsanız GPU-Z gibi bir yazılım aracılığıyla doğru saat frekansında çalışıp çalışmadığını(yani bir sorunla karşılaşıp da downclocking yapıp yapmadığını) kontrol edin, ardından stres testi uyuglayın.

Bu gpu-z

dsf.png

Buda psu

K4GkDY.jpg

Stres testinin nasıl yapıldığını bilmiyorum biraz araştırayım.

GPU-Z'e göre hz değerlerin normal.

12v için 2 farklı hat var ve ikisi de 20A. Acaba ekran kartın CPU ile aynı hattan mı besleniyor? Bu konuda bilgim yok ancak HD7850'nin full yük altında kaç ampere ihtiyaç duyduğuna bakmak lazım. (Bu değerleri verirken sistemdeki diğer bileşenler için standart değerler buluyorlar.) Artı senin elindeki O.Cli versiyon, mutlaka referans tasarımdan daha fazla güce ihtitaç duyuyor olmalı. Ancak gene de yetmesi gerekir.

Stres testini Furmark'ın yazılımıyla yapabilirsin. Test sırasında SpeedFan gibi voltaj gösteren programlar açık olsun ve yük altında 12v(iki railin de)değerlerine bak. Tabi bu tip yazılımlar voltaj değerlerini yanlış gösterebilir, eğer garanti sonuçlar istiyorsan multimetre kullanabilirsin.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı