Rehber HDD alırken nelere dikkat etmeliyim?

Trieetz

Kilopat
Makaleler
9
Herkese merhabalar. Bu rehberimde sizlere HDD alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili bilgilendireceğim.

HDD alırken size tavsiyem depolama olarak almanızdır. Bir HDD alırken kesinlikle yanında SSD alın Windows her zaman SSD kurun. Unutmayın en kötü SSD ile en iyi HDD daha iyidir.

HDD alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Size sıralama şeklinde bunları belirtmek isterim. Sıralama şu şekilde:

1. Sata girişi İDE girişi.
  2. Okuma Yazma hızı.
  3. RPM hızı.
  4. Depolama.

1. Sistemim hangi girişi destekliyor SATA mı İDE mi ?

Bunu öğrenmek için ilk önce sata kablosu ve ide kablosunun ne olduğunu göstereyim.

Resimle örnek verdim.

u5rraUHI_6NGBOzXtC4qUUPl_UZbdUjVzwaNXxRb7wwbLOAwp2p6seUD4zW--z5T7xX__XDWwEVDRS9odcOJ-D6mWEnCN_Oi0p0Xga_fBRXvlMf5iy-tpmEmTkQvWUbJ03GduRpj
jY3JfvY1eEdq8rhJdbemjARUk-CyQzYvAFc6l1LG0PkGBh5NH39IryfGS35wEGhIZ5pmk3q0V_olBCGVthWyoQ14Gzc3sUwNnH1sQfi3eJQ4Tm87PLD6zwXQXXsxy38_oKH5UwJB

2. HDD’ nin Okuma ve Yazma Okuma hızına nasıl bakabilirim ?

Ben bunun için bir örnek HDD seçtim. Seagate BarraCuda 2TB 7200RPM ST2000DM008.

1. Google girin.
  2. Seçtiğiniz HDD marka modelini yazıp aratın.
2_WdwTHws5ijNJwb6aQ5QZix_PYPmZKdRC0CAR1CzZtav_EeAQP7Hm9MDVDAsa45-5MTkdON3NDbxR2inwk4sH1gkIMX-HQwi3HgWWe5aUekFxW4mqLgncbe-2S7a7UF5qOtFf80

1. Sitelerden herhangi birine tıklayıp özelliklerine bakalım. Size özellikler sekmesinde hızı okuma yazma hızını belirtecektir.

3. RPM hızı nasıl öğrenilir ?

Sabit disklerin içinde dönen mekanik bir disk vardır ve o diski okuya iki tane okuma kafası vardır. Bunlar mekanik diski okumaya yarayan iki kafadır. Bu RPM dediğimiz hız ölçümüdür dakikada o mekanik diskin kaç tur attığını ölçer. İki RPM türü vardır 5400RPM 7200RPM. Bunlardan en çok 7200RPM önerilir. Bende 7200RPM olanlarından almanızı size tavsiye ediyorum. RPM hızını aynı şekilde Okuma yazma hızı gibi google da aratıp öğrene bilirsiniz.

4. Depolama .

Depolama kısmı size kalmış bir şeydir arkadaşlar. Ama depolamayı her şeyden üstün tutan insanlar var. Benim tavsiyem ilk okuma yazma hızı ve kaç RPM olduğunu kontrol edin depolama kısmı sona kalsın her zaman. Depolama kısmını kendinize göre seçin. Örnek: 500GB 1TB 2TB.

Önemli Not: Arkadaşlar size en büyük tavsiyem Windows kurmak için her zaman yeni nesil teknolojiden yani SSD'den alın. Her zaman en kötü SSD en iyi HDD daha iyidir.

Umarım yaptığım rehber işinize yarar. Rehberim eleştiriye açıktır. Yanlış yazdığım herhangi bir şeyi bildirirseniz çok mutlu olurum. Allah'a emanet olun. İyi forumlar.

Son düzenleme:
Önemli Not: Arkadaşlar size en büyük tavsiyem her zaman yeni nesil teknolojiden yani SSD'den alın. Her zaman en kötü SSD en iyi HDD daha iyidir.
Bu noktada katılmıyorum. Kötü SSD başa bela. İyi bir HDD'in varsa işini görecektir. Kötü bir SSD almaktansa iyi depolama, hız ve markaya sahip bir HDD kesinlikle öncelikli olarak tercih edilmelidir. Bilişimde ucuz etten yahni olmaz.

Windows kurmak için belirtmedim kusura bakmayın düzenlerim şimdi. Windows konusunda kesinlikle kötü SSD iyi HDD katkat iyidir.

Bu noktada katılmıyorum. Kötü SSD başa bela. İyi bir HDD'in varsa işini görecektir. Kötü bir SSD almaktansa iyi depolama, hız ve markaya sahip bir HDD kesinlikle öncelikli olarak tercih edilmelidir. Bilişimde ucuz etten yahni olmaz.
Ben de öyle düşünüyorum. 1 ay sonra elimde kalacak olduktan sonra bana istediği yazma değerini versin ne işime yarar. Sağlam bir HDD alırsınız yıllarca kullanırsınız. Dandik bir SSD alırsanız elinizde patlar.

Ben de öyle düşünüyorum. 1 ay sonra elimde kalacak olduktan sonra bana istediği yazma değerini versin ne işime yarar. Sağlam bir HDD alırsınız yıllarca kullanırsınız. Dandik bir SSD alırsanız elinizde patlar.
10 senelik dizüstü bilgisayar HDD'leri bile canavar gibi çalışıyor hala. Şimdinin teknolojisi ile üretilen o güzel HDD'ler kaç yıl dayanır Allah bilir. Dediğine katılıyorum.

10 senelik dizüstü bilgisayar HDD'leri bile canavar gibi çalışıyor hala. Şimdinin teknolojisi ile üretilen o güzel HDD'ler kaç yıl dayanır Allah bilir. Dediğine katılıyorum.

2011 alınan HDD 9 yıllık hala çalışıyor ama uğraştırıyor bad sector gibi şeylerle SSD onlar yok ve daha hızlı.

2011 alınan HDD 9 yıllık hala çalışıyor ama uğraştırıyor bad sector gibi şeylerle SSD onlar yok ve daha hızlı.
HDD'de en büyük tehlike fiziksel hasarlar. Mekanik aksam olduğu için sallanmalar bile etki edebiliyor. Ayrıca piyasadaki en sağlam SSD'ler Samsung. Onların bile 9 yıl dayanacağını pek sanmıyorum.

HDD'de en büyük tehlike fiziksel hasarlar. Mekanik aksam olduğu için sallanmalar bile etki edebiliyor. Ayrıca piyasadaki en sağlam SSD'ler Samsung. Onların bile 9 yıl dayanacağını pek sanmıyorum.

Denemeden bir şey diyemeyiz. Ama bu her yerde böyle belirtiliyor. SSD daha iyi en kötüsü dahi olsa.

Yeni konular

Geri
Yukarı