HDD için BIOS ekranında biçimlendirme yapmak

Hakan Y.

Hectopat
Arkadaşımın hard diskinde bir sorun var. "HDD disk boot failure. Insert system disk and press enter" diye hata alıyorum. Ancak windows kurulumunda komut istemi yaptığımda
diskpart - disklist diyorum hard disk görünmüyor. Sanki hiç takılmamış gibi ama biosta görüyor ve 160 GB olduğunu da BIOS'tan görebildim. Hard diskten tıkır takur sesler geliyordu ancak oda olmuyor artık.

Flash belleğe atıp PC başlangıcında diski bölümlendirip biçimlendirebileceğim bir program lazım. Bana vardı böyle programlar ancak adını bilmiyorum. Söyleyebilir misiniz böyle programlar ?
Teşekkürler...

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi uzun uzun yazardım ama 10 seneden fazla tecrübeme dayanarak diyebilirim ki 160 GB diskler çıkalı epey zaman oldu. O disk bu dünyada ona ayrılan sürenin sonuna gelmiş ve hiçbir yazılım ile geri gelmez. Harcayacağın zamana, hatta benim şu an klavyede oynattığım parmaklarıma yazık :) 320 GB altı kapasiteye sahip olan bozulmuş bütün diskler bir daha kullanılmamalıdır. Bu disklere veri emanet etmek mantıksızdır.

Ha yok benim verim değersiz diyorsan buyur bu programla formatlayabilirsin:

DOS Tabanlı Format ve Güvenli Veri Silme Programı | Technopat Sosyal

Kod:
dd if=/dev/zero of=/dev/xxx bs=1M[code]
xxx yerine hdd sata scsi usb bellek ise sdx peki bu sdx nedir eğer sistemde birden fazla sata hdd varsa birinci disk sda ikinci disk sdb olur ve bu şekilde gider...
(Ç)alıntı:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31187.0
Bunu dene.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı