HDD için Low Level Format gerekli mi?

330766

Hectopat
Bu aralar bilgisayarım ağır çalışıyor. Okuma/yazma testi yaptım düşük çıktı sağlık %90'lara kadar inmiş.

Low Level Format gerekli mi? Ve bu sorunları çözer mi?

Daha önceden de yapmıştım.

Son düzenleme:
İşe yarayacağını sanmam. Normal bir format atmayı deneyebilirsiniz isterseniz. HDD'ler günümüz için yavaş kalıyor. En azından 120 GB bir SSD alıp sadece Windows'u ve tarayıcı gibi küçük programları kurmanızı öneririm.

İşe yarayacağını sanmam. Normal bir format atmayı deneyebilirsiniz isterseniz. HDD'ler günümüz için yavaş kalıyor. En azından 120 GB bir SSD alıp sadece Windows'u ve tarayıcı gibi küçük programları kurmanızı öneririm.

Hocam haklısınız ama format atsam bir şey değişmiyor :( Low level attığım zaman çok performanslı çalıştı sonra yavaşladı.

@330766 LLF sadece kısa süreli bir çözüm. Eğer HDD içinde bas sectör varsa ve artık yavaşlamaya başladıysa artık o HDD eskisi gibi olmaz. Bu yüzden yapsanız bile çok bir şey ifade etmeyecek.

Hocam siz sorunu çözmüştünüz :)

Bu soruma cevap verirseniz sevinirim :)

İşim vardı o zaman sonrasında yatıcaktım hem bilenlere yönlendirmeyi dedim işin görülsün hem de gözüm arkada kalmasın demiştim.

@403052 gayet de güzel söylemiş.

Arkadaşlar test yaptım bir sürü bad sector çıktı o yüzden LLF yapacağım.
Bazen LLF ile bad sector olan kısımları düzeltip(geriye atıp, yedeğe alıp vs.) düzeltme durumu olabiliyor. Belli bir rakamın üstünde bad sector olduktan sonra tabi geri dönülemez şekilde ilerliyor ama çok eski HDD için LLF öneriyorum ben. En azından veriler çok karmaşık bölgelerde olduğu için LLF'den sonra toparlıyor yine biraz kendine geliyor.

Geri
Yukarı