HDD kafa vurma sorunu

rtx3090

Hectopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
WD Blue 2TB
İyi günler, yeni kullanmaya başladığım (alalı yaklaşık 1.5 ay oluyor takmaya yakın zamanda fırsat bulabildim.) WD Blue 2TB HDD'den arada kafa metale sürtüyormuş gibi ince bir ses geliyor. Bu ses geldiği zaman sistem diski tanımıyor, tekrar tanıdığı zaman ise çıkarılabilir disk olarak tanımlıyor. HD Tune, HardDiskSentinel, WD dashboard ve CrystalDiskInfo ile baktığımda hard diskte sorun gözükmüyor. HD Tune ile bad sector taramasını ilk yaptığımda bir yerden sonra aynı ses geldi ve sistemde hard disk gözükmediği için test yarıda kesildi, yarıda kesildiğinde 2 adet bad sector vardı bu testten sonra sistem diski tekrar tanıdığında tekrardan başlattım bu sefer test 10 saniyeden kısa bir sürede tamamlandı ve sadece 2 adet bad sector gösterdi sistemi kapatıp açtıktan sonra testi tekrarladığım zaman sorunsuz bir şekilde test tamamlandı ve bad sector bulmadı. WD dashboard ile S.M.A.R.T kapsamlı tanımlama başlattığım zaman ise yine aynı ses gelip sistem diski tanımadı ve tanımlama tamamlanamadı, kısa tanımlama başlattığımda ise sorun çıkmadı. Kısa tanımlamadan sonra kapsamlı tanımlamayı tekrardan başlattığım zaman 2 dakikadan kısa bir sürede bitti ve sorun bulamadı. Ayrıca sistemde disk git gel yaptığı zaman disk yöneticisine bakarken diskin anlık olarak okunamaz gözüktüğünü gördüm. İlk başta SATA kablolarından şüphelendim çünkü elimdeki kablolar kaliteli kablolar değil ama muhtemelen sorun mekanik. 14 günlük iade süresi dolduğu için iade edemiyorum, garanti dışında yapabileceğim bir şey var mıdır?

Dosya Ekleri

• CrystalDiskİnfo.png
    CrystalDiskİnfo.png
    81,1 KB · Görüntüleme: 20
  • HD Sentinel.png
    HD Sentinel.png
    104,4 KB · Görüntüleme: 21
  • HD Tune.png
    HD Tune.png
    68 KB · Görüntüleme: 14
  • WD Dashboard.png
    WD Dashboard.png
    133,7 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleyen: Moderatör:
İyi günler, yeni kullanmaya başladığım (alalı yaklaşık 1.5 ay oluyor takmaya yakın zamanda fırsat bulabildim.) WD Blue 2TB HDD'den arada kafa metale sürtüyormuş gibi ince bir ses geliyor. Bu ses geldiği zaman sistem diski tanımıyor, tekrar tanıdığı zaman ise çıkarılabilir disk olarak tanımlıyor. HD Tune, Hard Disk Sentinel, WD dashboard ve CrystalDiskInfo ile baktığımda hard diskte sorun gözükmüyor. HD Tune ile bad sector taramasını ilk yaptığımda bir yerden sonra aynı ses geldi ve sistemde hard disk gözükmediği için test yarıda kesildi, yarıda kesildiğinde 2 adet bad sector vardı bu testten sonra sistem diski tekrar tanıdığında tekrardan başlattım bu sefer test 10 saniyeden kısa bir sürede tamamlandı ve sadece 2 adet bad sector gösterdi sistemi kapatıp açtıktan sonra testi tekrarladığım zaman sorunsuz bir şekilde test tamamlandı ve bad sector bulmadı. WD dashboard ile S.M.A.R.T kapsamlı tanımlama başlattığım zaman ise yine aynı ses gelip sistem diski tanımadı ve tanımlama tamamlanamadı, kısa tanımlama başlattığımda ise sorun çıkmadı. Kısa tanımlamadan sonra kapsamlı tanımlamayı tekrardan başlattığım zaman 2 dakikadan kısa bir sürede bitti ve sorun bulamadı. Ayrıca sistemde disk git gel yaptığı zaman disk yöneticisine bakarken diskin anlık olarak okunamaz gözüktüğünü gördüm. İlk başta SATA kablolarından şüphelendim çünkü elimdeki kablolar kaliteli kablolar değil ama muhtemelen sorun mekanik. 14 günlük iade süresi dolduğu için iade edemiyorum, garanti dışında yapabileceğim bir şey var mıdır?

Hocam iade edemiyorsanız garantiye verin. Aynısı diskten bende var fakat sorunsuz kullanıyorum, üretim hatası olabilir.

Hocam benim HDD ölmüştü. Takılmaya başladığımda sağlığnda sorun yoktu yanlış hatırlamıyorsam %93 civarındaydı ama bir daha hiç açılmadı. Garantiyi deneyin.

Geri
Yukarı