HDD Low Level Format Tool 1117-Device I/O Error hatası

despo33

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba. 1 TB Seagate Harddisk'e bad sektör sebebi ile Low Level format işlemini yapmaya karar verdim. Tek harddisk olduğundan Sergei Strelec taşınabilir sistemi USB belleğe boot ederek formatı başlattım fakat resimde görülen hataları alıyorum ve yaklaşık 12 saattir %70'de kaldı. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

Ekran görüntüsü:
qv5kmq.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Diskiniz USB ise kablosunu değiştirip USB3 portu ile bu işlemi deneyin. Diskiniz SATA ise kablosunu değiştirin ve bu işlemi deneyin. Bu resimde aldığınız hata bağlantı hatası. Bu bilgiye dayanarak diskte sorun yoksa çözümü bulabilirsiniz.

Diskiniz USB ise kablosunu değiştirip USB3 portu ile bu işlemi deneyin. Diskiniz SATA ise kablosunu değiştirin ve bu işlemi deneyin. Bu resimde aldığınız hata bağlantı hatası. Bu bilgiye dayanarak diskte sorun yoksa çözümü bulabilirsiniz.
Teşekkürler disk dahili sata. Şuanda Hdd regenerator’de onarım deniyorum. 65 sektör onardı. Kabloyu değiştirerek tekrar denerim.
Teşekkürler disk dahili sata. Şuanda Hdd regenerator’de onarım deniyorum. 65 sektör onardı. Kabloyu değiştirerek tekrar denerim.
Sorun kabloda değilmiş. Söylediğim gibi, yeni bir harddisk kesin çözüm, biliyorum. Konuyu açma sebebim low level format tool programındaki aldığım hataları öğrenmekti. Device I/O hatası ve formatın çok uzun sürmesi harddisk’in bazı sektörlerinde gecikme (delay) olmasıymış sanırım. Bunuda regenerator programı ile tam tarama yaptığımda gördüm. Bu alanlar bad sektörler ile yan yana, o sektörleri tespit edip ayırdığım bölümlerin dışında bıraktım. Şuan sistem kurulu ve yaklaşık 2 gündür herhangi bir problem yok, disk yazma ve okuma hızlarıda iyi. Yani söyleyeceğim bu gecikme olayı beni bad sektör’den çok uğraştırdı. Biraz araştırdım diskin kafa motorundaki bir problemden kaynaklandığından bahsediliyor. Eğer attığınız Low level format bitmiyorsa veya harddisk bad sektör taramalarından temiz çıktığı halde (bazı sitelerde bad sektör olmayan disk’lerde de görülebildiğinden bahseder) yada diskte takılmalar vesaire varsa ve sizde benim gibi diskle uğraşmak istiyorsanız aklınızda bulunsun. Tabi bu gibi durumlarda yeni bir disk her zaman en güzel çözüm.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı