HDD neden yavaş yazıyor?

olcanasqar

Centipat
Makaleler
1
Bir tane 140 GB, bir tane de yaklaşık 7GB'lik dosyayı bir HDD'den diğer HDD'ye kopyalıyorum. Kopyalama yaptığım HDD daha yeni. İki işlemin toplam hızı şu ana kadar en fazla 40 Mb/s falan oldu. Neden bu kadar yavaş?

HDD mekanik bir disktir. İçinde kafa var, motor var, disk var, mıknatıs var, daha var da var. Bu mekanik parçalar SSD'ye göre çok daha yavaş çalışır normal olarak. SSD'de mekanik bir parça olmadığından ve veriler daha önce indekslendiği için kolayca verilere erişiyor SSD. Ama HDD'nin veriyi bulması uzun sürebiliyor. Olay bu tam olarak. HDD'nin hızını etkileyen şeylerden birisi de RPM'dir. 5400RPM HDD çok çok yavaştır mesela. 7200RPM ise çok daha hızlıdır.

Evet çünkü diskin üstünden onu arıyor buda yavaş olmasına neden oluyor.
HDD mekanik bir disktir. İçinde kafa var, motor var, disk var, mıknatıs var, daha var da var. Bu mekanik parçalar SSD'ye göre çok daha yavaş çalışır normal olarak. SSD'de mekanik bir parça olmadığından ve veriler daha önce indekslendiği için kolayca verilere erişiyor SSD. Ama HDD'nin veriyi bulması uzun sürebiliyor. Olay bu tam olarak. HDD'nin hızını etkileyen şeylerden birisi de RPM'dir. 5400RPM HDD çok çok yavaştır mesela. 7200RPM ise çok daha hızlıdır.
Çünkü HDD'lerde olan dönüş hızı SSD'lerinkilere göre çok az. Hele 5400RPM falansa bayağı yavaşlıyor.
Eski HDD'den geldiği için yavaştır.
BIOS ile dosyalarımı kopyalayabilir miyim? Laptopu sıfırlamak için bunu yapıyorum ve artık çileden çıktı. Neredeyse hiçbir şey yapamıyorum ve sadece beyaz ekranda kalıyor.

100 mbs üzeri görmek istiyorsanız film, rar gibi tek parça dosya kopyalıyor olmanız lazım. Karışık bir şey atarsanız 1 mbs nin altına bile düşebilir. Harddiskler kötü

Geri
Yukarı