Çözüldü HDD RAID Yapmak

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

bir2bir3bir4

Hectopat
2 Tane HDD'im var. Biri Toshiba marka diğeri ise Seagate. Toshiba olan Diskim'de yaklaşık 200 MB civarlarına yakın okuma yazma değerleri alıyorum. Seagate olanda ise 120 MB civarına yakın okuma yazma değeri alıyorum. Ben bunlara RAID yaparsam performansları artar mı? Artar ise ne kadar artar? Ve verilerim silinir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Çoğu yerde performans artırılmak için yapılıyor. Bunu da RAID0 yapıyor. RAID1 ise dediğiniz yedekli kullanım için.

Şu şekilde mantıken en fazla 200MB/S ile yazdığınız diske 300MB/S ile yazamazsınız.
Hız olarak en kötü ile en iyi hızın ortalaması olur muhtemelen.
Çoğu yerde performans artırılmak için yapılıyor. Bunu da RAID0 yapıyor. RAID1 ise dediğiniz yedekli kullanım için.

Şu şekilde mantıken en fazla 200MB/S ile yazdığınız diske 300MB/S ile yazamazsınız.
Hız olarak en kötü ile en iyi hızın ortalaması olur muhtemelen.

Çözüm
Hocam peki diyelim RAID0 yaptım. Tek bir disk oldu ben bu diski partitionlara ayırabilir miyim ?
Disk normal bir disk gibi algılanır sistem tarafından eğer RAID'i donanımsal olarak BIOS üzerinden yaptıysanız. İstediğiniz gibi bölebilirsiniz o şekilde olursa ancak bir disk hasarlanırsa bir disk bile bozulursa tüm verileriniz gider. Kurtarma ihtimaliniz çok düşük.

Disk normal bir disk gibi algılanır sistem tarafından eğer RAID'i donanımsal olarak BIOS üzerinden yaptıysanız. İstediğiniz gibi bölebilirsiniz o şekilde olursa ancak bir disk hasarlanırsa bir disk bile bozulursa tüm verileriniz gider. Kurtarma ihtimaliniz çok düşük.

Hocam bozulmaktan kastınız yere düşünce falan darbe alınca olan bozulma mı? Yoksa RAID0 yaparken kendisi durduğu yerde bozulabilir mi?

Hocam bozulmaktan kastınız yere düşünce falan darbe alınca olan bozulma mı? Yoksa RAID0 yaparken kendisi durduğu yerde bozulabilir mi?

Disk normalde nasıl bozuluyorsa aynı şekilde bozulma. Durduğu yerde bozulmaz ama sıkıntılı bir ürün değilse. 1 yıldır 500GB+500GB diski RAID0 ile kullanıyorum herhangi bir problem yaşamadım.

Disk normalde nasıl bozuluyorsa aynı şekilde bozulma. Durduğu yerde bozulmaz ama sıkıntılı bir ürün değilse. 1 yıldır 500GB+500GB diski RAID0 ile kullanıyorum herhangi bir problem yaşamadım.

Anladım hocam. 2 Diskte sorunsuz diskler. Birini 10 yıl diğerini 3 yıl oldu kullanalı.

Hocam peki RAID0 yaptıktan sonra onu iptal edebiliyor muyum?

Geri
Yukarı