Rehber HDD Regenerator ile Bad Sector Düzeltme

Diski onarma işlemlerimde disk çok fazla gürültülü çalışıyordu. Şu anda sesi gayet stabil extrem bir ses çıkmıyor. CrystalDiskİnfo verileri görselde. Reallocated Sectors Count dan dolayı diskin durumunu kötü gösteriyor bence. Diskin bozuk bölümünü ayırdım. Sağlam bölümünü kullanıyorum şu anda. Yaklaşık 40 GB lık bir dosya attım içine. Ortalama 50-60 mb/s hız ile stabil yazdı. Onarma işlemlerinden önce dosya atmaya çalıştığımda 150 mb/s ile başlayıp kb/s lere düşüyordu. Birazdan disk bölme işlemini nasıl yaptığım ile alakalı detaylı cevap yazacağım başka sorun yaşayan kişiler de yapabilsin diye.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2020-10-22 123053.jpg
    109,6 KB · Görüntüleme: 292
Diskin yedek sektörü kalmamış. Normalde 50 tane yedek sektör var ama hepsi kullanılıyor gözüküyor. Reallocated Sector Count parametresi dışında diskin başka bir sorunu yok.

Diskin yedek sektörü kalmamış. Normalde 50 tane yedek sektör var ama hepsi kullanılıyor gözüküyor. Reallocated Sector Count parametresi dışında diskin başka bir sorunu yok.
Aynen öyle benim de araştırmam o sonuca ulaştırdı. Yedek sektör kalmadığından HDD Regenerator diskin 19-21GB arasındaki bad sectorleri ve 230GB deki bad sectorleri onaramadı ben de direk o kısmı kesip attım konu sahibinin tabiri ile. Kullanımda olmadığından oradaki bad sector bir sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum.

erekecek. Bu saydığım 2 şey donanımsal arızadır

Selamlar bende de böyle oldu nasıl düzelteceğim teşekkürler

Dosya Ekleri

• bads.png
    23,7 KB · Görüntüleme: 245
Selamlar bende de böyle oldu nasıl düzelteceğim?
HD Tune'nin eski sürümü ile yapmışsınız testi. 5.75 sürümünü yükleyip sadece Health sekmesini paylaşın.
HDD Regenerator ile düzeltmeyi deneyebilirsiniz. Konuda nasıl düzeltebileceğiniz yazıyor.

Selamlar bende de böyle oldu nasıl düzelteceğim teşekkürler
Konudaki adımları uygulayarak diskinizdeki hatayı giderebilirsiniz. Benim yorumlarım yukarıda, kimi bilgisayarcının çöp diyeceği diski kurtardım. Kesinlikle işe yarıyor.

nasıl kesip atacaz ki ?

Merhabalar;

Elimde dizüstü bilgisayarımdan çıkarmış olduğum Seagate 2.5 inc disk var. Bilgisayara ssd taktığım için boşa çıktı. Ben de harici olarak kullanmak için Hdd kutusu aldım. Diskte ses sorunu yok gayet sessiz. Hız olarak da 5400 rpme göre yeterli. (135mb/s civarlarında yazma ve okuma hızı)

Ben de sağlığını öğrenmek için Hd Sentinel indirdim. Açtığımda sağlığı yüzde yirmi yedi olarak gözüküyordu. Hem hd tune yazılımında hem de hddscan yazılımında diski taradım. Herhangi bir bad sector bulunmadı.

Sanırım bad sectörler oluşmuş ama diskin yedek hücreleri yerine koyulmuş o yüzden gözükmüyor. Bu durumda bunu engelleyebilecek bir şey yapabilir miyim? Yani bunu engellemekten kastım diskin daha kötü duruma gelmemesi için.

@Furkan17TR

Son düzenleme:

Bunu nasıl yapacağım yardım eder misin?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…