HDD sağlığı %0

MissingTimeLord

Kilopat
Daha fazla  
Bilgisayarımda 128 GB SSD takılı ve yetmediği için ikinci el HDD satın aldım. Linux için kullanacaktım ve Linux Mint kurdum. HDD sağlığıyla alakalı uyarı gelince biraz araştırdım ve HDD Sentinel, HDD Tune programlarıyla sağlık taraması yaptım. Performans konusunda bir sıkıntı yok. Low Level Format atınca bad sectorler HDD Tune ile kayboldu ama HDD Sentinel sonuçları aynı kalıyor. Sonuçlar aşağıda. Sizce ne yapmalıyım iade versem mi?

Dosya Ekleri

• 1.JPG
    1.JPG
    226,4 KB · Görüntüleme: 205
  • 2.JPG
    2.JPG
    107,1 KB · Görüntüleme: 182
  • 55.JPG
    55.JPG
    182,1 KB · Görüntüleme: 182
  • 66.JPG
    66.JPG
    143,5 KB · Görüntüleme: 184
Benim diskimin sağlığı %4. Windows 10 kullanıyordum bad sector yavaşlattığı için Windows 7'ye geçmek zorunda kaldım.

Edit: Windows 7'ye aslında birnevi kendi isteğim ile geçtim sürücü vs. hep Windows 7 için var en uygunları. Şu an çok mutluyum bilgisayarım Windows 7! Ne güzel bir işletim sistemi :')

Bu diskten pek hayır geleceğini düşünmüyorum. Reallocate edilmeye çalışılan sektör sayısı çok fazla. Diskin kontrolcüsü arızalı olmasın? Oksitlenme vb. durumlar olmuşsa temizleyin derim.

Bilgisayarımda 128 GB SSD takılı ve yetmediği için ikinci el HDD satın aldım. Linux için kullanacaktım ve Linux Mint kurdum. HDD sağlığıyla alakalı uyarı gelince biraz araştırdım ve HDD Sentinel, HDD Tune programlarıyla sağlık taraması yaptım. Performans konusunda bir sıkıntı yok. Low Level Format atınca bad sectorler HDD Tune ile kayboldu ama HDD Sentinel sonuçları aynı kalıyor. Sonuçlar aşağıda. Sizce ne yapmalıyım iade versem mi?
HDD içler acısı bir durumda. Verileri okuyamıyor. Bir gün aniden HDD'nin su koyuverdiğini görebilirsiniz. Bu yüzden verilerinizi yedekleyin yoksa üzülebilirsiniz.

HDD'de verileri okuma sorunu var. Ayrıca galiba çok hor kullanılmış. HDD bir anda fişi çekebilir orada olan dosyalarınızı yedekleyin muhakkak.

Benim diskimin sağlığı %4. Windows 10 kullanıyordum bad sector yavaşlattığı için Windows 7'ye geçmek zorunda kaldım.

Windows'u SSD'ye yükledim hocam.

Bu diskten pek hayır geleceğini düşünmüyorum. Reallocate edilmeye çalışılan sektör sayısı çok fazla. Diskin kontrolcüsü arızalı olmasın? Oksitlenme vb. durumlar olmuşsa temizleyin derim.

Hocam ilgi alanım dışında anlamıyorum. Letgo'dan alalı 1 gün oldu zaten.

İade edin hocam. HDD ansızın elveda diyebilir.

Öyle yapacağım.

HDD içler acısı bir durumda. Verileri okuyamıyor. Bir gün aniden HDD'nin su koyuverdiğini görebilirsiniz. Bu yüzden verilerinizi yedekleyin yoksa üzülebilirsiniz.

Hocam iade edeceğim o zaman. Yedek dosyalarım harici HDD'de var. Bunu Linux Mint için kullanacaktım.

Aynı kalması normal çünkü Low Level format bozuk sektörlerin sayısını azaltmıyor.
Low Level Format atınca bad sectorler HDD Tune ile kayboldu ama HDD Sentinel sonuçları aynı kalıyor.
Yüzey testinde gözükenler kararsız sektörler. Onlar bozuk değilmiş ama durumu yine kötü. İade etseniz daha iyi. Bir dahakine diskin durumuna bakıp öyle alın.

Aynı kalması normal çünkü Low Level format bozuk sektörlerin sayısını azaltmıyor.

Yüzey testinde gözükenler kararsız sektörler. Onlar bozuk değilmiş ama durumu yine kötü. İade etseniz daha iyi. Bir dahakine diskin durumuna bakıp öyle alIN
Hocam peki bozuk sektör sayısı 1707 mü yoksa 17 mi? HDD Tune ile taratınca saydıklarım 17 taneydi ama HDD Sentinelde 1707 tane bozuk sektör olduğunu söylüyor. 1707'yi 190 ile çarpınca 320 gb oluyor. Hangisi doğru acaba yukarıda 4 adet fotoğraf var incelermisiniz?

Satın aldığım kişiyle görüşücem ön bilgili olmak istiyorum. Diskte 1707 tane bozuk sektör ve 320 gblık kullanılamayan alan mı var ? Fotoğrafları incelermisiniz?

Son düzenleme:
Hocam peki bozuk sektör sayısı 1707 mü yoksa 17 mi?
1707. 17 yedek sektörlerin sayısı.
HDD Tune ile taratınca saydıklarım 17 taneydi ama HDD Sentinelde 1707 tane bozuk sektör olduğunu söylüyor. 1707'yi 190 ile çarpınca 320GB oluyor.
HD Tune'nin yüzey testinde 17 tane gibi gözüküyor ama 159 tane var. Blokların içinde de hatalar olabiliyor. Her sektör 512KB 1707 tane sektör bozulunca çok büyük bir alan kaybetmiyorsunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı