HDD Sağlığı

Chucky47

Centipat
Daha fazla  
Selamlar, 7 yıllık bir laptopum var. Yaklaşık 2-3 sene önce biraz neme maruz kalmıştı. O günden sonra sürekli anormal davranmaya başladı. Ekran kartı sürücüsü yüklerken mavi ekranda inaccessible boot device veya kernel Security check hatası, sürekli %100 disk kullanımı, Windows güncellemelerinde veya ağır işlerde mavi ekran verebiliyordu. Sürekli ekran kartından olduğunu düşünmüştüm ama HDD'den de kaynaklanabileceğini öğrendim. HD Tune Pro ile tarattım. Resimleri mevcut. Acaba HDD'mi değiştirmeli miyim?

21-Mayýs-2020_16-52.png
21-Mayýs-2020_16-56.png
21-Mayýs-2020_16-57.png

Son düzenleyen: Moderatör:
HDD artık ömrünü tamamlamış gibi. Yaşadığınız sorunların kaynağı HDD. Önemli verileriniz varsa yedekleyip, yeni bir diske geçin. Tavsiyem bir SSD almanızdır. 7 yıllık laptopunuzu canlandıracaktır.

HDD artık ömrünü tamamlamış gibi. Yaşadığınız sorunların kaynağı HDD. Önemli verileriniz varsa yedekleyip, yeni bir diske geçin. Tavsiyem bir SSD almanızdır. 7 yıllık laptopunuzu canlandıracaktır.
HDD'den kaynaklandığının kesin olarak anlamanın bir yolu var mı? Ekran kartını kullanamıyorum bilgisayarda. Yüklü gelen driverlarıı silmiştim. Driver güncellerken de mavi ekran veriyor ve yüklenmemiş oluyor. Eğer ekran kartıylada ilgili bir sıkıntısı varsa boşuna HDD için masraf yapmak istemiyorum. Direk yeni bir sistem alabilirim eğer öyleyse.

HDD'nin S.M.A.R.T. değerleri zaten sorunlu olduğunu söylüyor. Airflow temperature hatası diskin gereğinden fazla ısındığını söylüyor. Diğer uyarı hakkında pek bir bilgim yok ama hayırlı bir şey olmadığı kesin :) Yine de emin olmak istiyorsanız başka bir bilgisayarda diski deneyebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı