HDD sistemde görünmüyor

EmreeDgn

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar elimde eski bilgisayarım harddiski var ve ben bunu yeni bilgisayarıma takmayı düşünüyordum fakat bilgisayar bu harddiski görmüyor. Kasanın içinden çıkan SATA 6Gb/s kablosu var Technopat harddisk takma videosunu izledim orada SATA 6Gb/s portuna takın diyordu. Benim anakartımda SATA 6Gb/s 1 ve SATA 6Gb/s 4 portu var. 4. porta takınca bilgisayar görmüyor 1. portta ise SSD takılı. BIOS'a girince de gözükmüyor. Ben bunu nasıl kullanabilirim?

Dosya Ekleri

• 1581261717667107512643.jpg
    1581261717667107512643.jpg
    1,6 MB · Görüntüleme: 34
  1. Başlat'a basın ve çalıştır yazıp açın
  2. diskpart yazıp enter a basın ve gelen pencerede admin onayı isterse evet e basın
  3. list disk yazın
Bunları yaptığınızda disk görünüyor mu?

@Firehorse MK II 1.portta SSD takılı. 2,3 ve 4. portları denedim herhangi bir şey olmadı. Eski bilgisayarımda takılıyken çalışıyordu. Tekrar eski bilgisayarıma takıp çalıştırmayı denediğimde 'Disk boot failure, insert system disk and press enter' yazısı geliyor ve klavye devre dışı durumda.

Disk uçmuş galiba. Çünkü, eski bilgisayara taktığınız halde sistem diski ve işletim sistemini görmeyip, açılmamış. Hatanın Türkçesi, "Diskten önyükleme başarısız, sistem diskini takın ve enter tuşuna basın" demek.

İsterseniz, bilgisayarı başlattığınızda kulağınızı diske koyup çalışıp çalışmadığını anlayabilirsiniz. Zaten çalışıyorsa, dönüş sesini duyarsınız.

Sata kablom henüz yeni, güç kablosundan emin değilim. Eski bilgisayarımın güç kablosunu takıp deneyebilir miyim?
Güç kablosu sistemin PSU’sundan gelir, oradan almanız lazım.
DEA58190-E617-462B-A358-DBE31018BA39.jpeg

Bu fotoğrafta sağ taraftaki kablolar örneğin, sizin diskinizde de bir SATA güç ve bir SATA veri aktarma kablosu olmali ve onları takmalısınız.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı