HDD takınca sistem açılmıyor

Arocyn

Hectopat
Yer
Burdur Krallığı
Yeni HDD almıştım sisteme takma işlemini gerçekleştirdim herhangi bir sıkıntı yok ama HDD'yi taktığımda sistem açılmıyor. Anakartin logosunda kalıyor sistem ve herhangi bir tepki vermiyor BIOS'a bile giremiyorum. Ve sistem çalışır çalışmaz HDD'den tık tık sesler geliyor dönme sesi bile beni rahatsız etti bu kadar ses çıkarması normal mi? HDD'yi ilk kez taktığım için olabilir mi yoksa? Sonra HDD'yi çıkardım sistemi tekrar açtım karşıma bu ekran çıktı:

IMG_20210531_145343.jpg

F1 bastım ama klavyenin takılı olmadığını unuttuğum için tepki vermedi. Sonra PC'yi tekrar yeniden başlattığımda ise sistem sorunsuz çalıştı. Bu sorunu neden yaşıyor olabilirim sizce?

Fişini sökerek kapattım hep. Yine aynı yola çıkıyor sanırsam.

Eski sistemimi tamir ettim şimdi test etmeye başlayacağım. Bu sistemde de çalışmazsa artık kesin bozuktur.

2. Disk olarak takmam mı daha iyi olur yoksa tek disk halinde mi takip test etmem mı daha iyi olur?
Tek olarak takın. Eğer sistem Boot etmezse bozuk demektir.

Tek olarak takın. Eğer sistem Boot etmezse bozuk demektir.
Siz bunu demeden önce taktım 2 disk şeklinde ilk kendi bilgisayarımdaki gibi çıkan tık tık ve sürtme sesi vardı. Yine aynı şekilde bios ekranında kaldı. Bu sefer BIOS'a girmeyi başardım boot seçeneklerinde gözükmüyordu. Sonra BIOS'dan çıktım sistem şu an açıldı. Disk çalışıyor hissedebiliyorum. Sisteme eklemeye çalışacağım.Sonrasında ne yapmam lazım. Kaç senedir çalışan Samsung HDD'ye göre bir tık fazla ses yapıyor gibi.
Sistemde hiç bir şekilde gözükmüyor. Sistem ilk açılırken çalışıyor sonrasında da çalışmıyor HDD. @ItsAllGoodman
Telefondayım bir de foruma yazmakta çok zorlanıyorum şu an. İki kere atmış aynı mesajı.
HDD anakartta hiç bir şekilde gözükmüyor. Boot kısmında bomboş. Ses bilgisayar çalıştıktan kısa bir süre sonra kesiliyor büyük ihtimalle HDD çalışmayı tamamen durduruyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocalarım @B 52 Stratofortress @monurts @hakanbey30 @ItsAllGoodman çok teşekkür ederim sanırsam HDD arızalı iade etmeyi deneyeceğim. Kaç senelik ölüm döşeğinde olan HDD'mden bile daha fazla ses yapıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Sizce satıcı ile iletişime geçeyim mi yoksa direkt iade mi edeyim? Bir de iade sebebi bozuk olduğunu yazayım mı? Çoğu satıcılar bozuk ürünü alıp teknik servise yolluyor ve süreci uzatmaya götürüyor.
1622473602460.png

Ne kadar yenile ve diskleri yeniden tara desem de yok çıkmıyor burada. PC'ye takında HDD'yi kısa bir süre ses çıkararak çalışıyor sonra tamamen susuyor. Farklı SATA kablolar ile denedim Anakartın farklı yerlerine soktum. Farklı PC'ler denedim. Olmuyor. :(
Her diskleri yeniden tara dediğimde disk çalışmaya başlıyor ama belli bir süre sonra duruyor. Bunun da testini yapmış oldum.
Sonunda sistem gördü ancak için rahat etmiyor şu an sizce ne yapmam lazım? Bu kadar geç görmesi ve bu sırada bence biraz fazla ses çıkarması normal mi? HDD uzun süredir kullanmadım ve eski PC'mdeki HDD eski olduğu için sesi normal karşılıyordum bunun sesi de rahatsız etti. Sizce ben bu HDD'ye güvenebilir miyim? @ItsAllGoodman
1622474792629.png

Evet HDD yine gitti. Kurulumunu yapacağımda çıkan ekranı onayladığım zaman sürekli yanlış işlev dedi. Yenile dedim tekrar kayboldu.
SATA HotPlug özelliği anakartınızda varsa aktif edip Windows çalışır durumdayken sisteme diski bağlayıp diski tanıyor mu diye kontrol edin, bu şekilde de tanımazsa muhtemelen diskiniz bir ceset.
1622476626856.png

Disk takılı iken yeniden başlattım bu sırada bilgisayar olması gerekenden bayağı yavaş çalışıyor. BIOS'dan dediğiniz ayarı buldum açtım tekrar belirdi disk eklemeye çalıştığımda yine aynı hatayı verdi.
Şimdi de böyle bir hata verdi gariptir ki bu sefer yenile veya tekrar tarama yaptığımda disk kaybolmuyor.
1622476841293.png

Olay görüntüleyice şöyle bir hata vermiş:

Device SCSI\Disk&Ven_&Prod_\5&2b637674&0&040000 was not migrated due to partial or ambiguous match.

Last Device Instance Id: USBSTOR\Disk&Ven_ASMT&Prod_2115&Rev_0\00000000000000000000&0
Class Guid: {4d36e967-e325-11ce-bfc1-08002be10318}
Location Path:
Migration Rank: 0xF000FC00FFFFF130
Present: false
Status: 0xC0000719

İnternette aratınca biraz çözümler çıktı ama hiç biri benim sorunumu çözmüyor.
Bu da farklı bir açıdan HDD'nin sesi:

Son düzenleme:
Dostum ürünü daha fazla kurcalamadan iade etmeni öneririm, sıfır bir ürün düzgün çalışmıyorsa tamir etmeye çalışmanın manası yok. Sonra kullanıcı hatası derler bozuk ürün elinde kalır. Satıcıya ürünü kullanmadan iade etmek istediğini söyle. Dilersen bozuk olduğunu söyle ama bu durumda muhtemelen seni servise yönlendirirler.

Dostum ürünü daha fazla kurcalamadan iade etmeni öneririm, sıfır bir ürün düzgün çalışmıyorsa tamir etmeye çalışmanın manası yok. Sonra kullanıcı hatası derler bozuk ürün elinde kalır. Satıcıya ürünü kullanmadan iade etmek istediğini söyle. Dilersen bozuk olduğunu söyle ama bu durumda muhtemelen seni servise yönlendirirler.
Fiziksel hasarı varmış o yüzden kabul etmediler. Neyse ki her şeyi belgeledim şikayetvar.com üzerinden başka kişilerin görmesi için şikayetimi yapıp yasal yollara başvuracağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı