HDD taşınabilir aygıt olarak görünüyor

Daha fazla  
Sistemimde bulunan 1TB HDD yıllardır taşınabilir aygıt olarak görünüyor. Bazen yanlışlıkla onu kaldır diyorum sonra kapakları açıp kabloları çıkarıp takmadan görmüyor. Bunun bir çözüm yolu var mıdır ?

Sorunu çözdüm. Kendi kendime cevap yazmış gibi olacağım belki ama eminim başka kişiler de bu sorunla boğuşuyordur. Sorun Hotplug özelliğinden kaynaklanıyor. Aslında sorun demek yanlış olur yararlı bir özellik bu Hotplug denilen olay.. Kısaca bahsetmek gerekirse özellikle Server tarzı kullanımlarda ya da açık sistem gibi kaynaklarda sürekli HDD / SSD çıkarıp takma durumu söz konusu ise hiç sistemi kapatmadan buradan flash bellek mantığı disklerimizi çıkarıp ardından da sistem açık iken donanım parçasını çıkarıp takabiliriz. Bu özellik anakartınız tarafından destekleniyorsa BIOS > SATA ayarlarına gelip Hotplug menüsünden istenilen diski enable / disable yapıp bu özelliği açıp kapatabilirsiniz. Eğer işletim sisteminde aygıt olarak görünen disk bu bahsettiğim Hotplug menüsünde yer almıyorsa diskinizi başka bir SATA girişine takın (SATA 6GB eg1 den SATA3 e aldım depo amaçlı kullandığım için.. zaten SATA6 da olanlar disable idi)
Umarim faydalı olmuştur.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    26,9 KB · Görüntüleme: 297
  • ssss.jpg
    ssss.jpg
    8,7 KB · Görüntüleme: 167
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı