HDD Tune testi bitmiyor

Veysel35

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, dün akşam HDD Tune testiyle HDD'yi test etmeye çalıştım. 30 dk olmasına rağmen ilerleme yoktu bende iptal ettim tekrar başlattım ama yine aynı. Bende öyle bıraktım sabaha kadar belki dolar dedim. Görsele eklediğim gibi 8 9 saat geçmesine rağmen yarısı bile dolmadı. Daha önce hiç olmamıştı. Sistem SSD'ye kurulu ama HDD'ye girince klasörlere tıklayınca kasıyor. Normal sistem de kasıp sıkıntılar yaşatıyor. (minidump dosyası ektedir.)

Dosya Ekleri

• IMG-20211025-WA0001.jpg
    IMG-20211025-WA0001.jpg
    103,6 KB · Görüntüleme: 40
  • IMG-20211025-WA0000.jpg
    IMG-20211025-WA0000.jpg
    130,2 KB · Görüntüleme: 34
  • IMG-20211025-WA0002.jpg
    IMG-20211025-WA0002.jpg
    147,7 KB · Görüntüleme: 35
Son düzenleyen: Moderatör:
Aşağıda "Scanning Speed" var görüyorsunuz, bu diskin tarama hızı. 1.9Mb/s mekanik diskler için bile aşırı düşük değerler. CrystalDiskMark ile hız testi yapın derim, hızlar düşük çıkarsa disk patates olmuş demektir :).
Gözüm yavaşça sol üste sekti ve hiç şaşırmadım, yine bir Barracuda vakası...

Aşağıda "scanning Speed" var görüyorsunuz, bu diskin tarama hızı. 1.9Mb/s mekanik diskler için bile aşırı düşük değerler. CrystalDiskMark ile hız testi yapın derim, hızlar düşük çıkarsa disk patates olmuş demektir :).

Sistem ona kurulu değil ama ondan dolayı PC kasar mı? Ya da açılmama sorunları yaşar mı? Sorun oysa SSD ile kullanacağım. SSD bozulmuştu benim yenisini taktım 3 ay sonra, HDD de sıkıntı yoktu aslında nasıl bir anda oldu anlamadım. Elektrikler gitmişti o ara mı oldu acaba?

Sistem ona kurulu değil ama ondan dolayı PC kasar mı? Ya da açılmama sorunları yaşar mı? Sorun oysa SSD ile kullanacağım. SSD bozulmuştu benim yenisini taktım 3 ay sonra, HDD de sıkıntı yoktu aslında nasıl bir anda oldu anlamadım. Elektrikler gitmişti o ara mı oldu acaba?
Sadece HDD'ye kurulu dosyalar etkilenir. Örnek olarak HDD'den GTA oynarsanız aşırı şekilde drop yersiniz, oyun yarım saatte açılır vs. SSD'deki herhangi bir dosyada ise kasma meydana gelmez.

Sadece HDD'ye kurulu dosyalar etkilenir. Örnek olarak HDD'den GTA oynarsanız aşırı şekilde drop yersiniz, oyun yarım saatte açılır vs. SSD'deki herhangi bir dosyada ise kasma meydana gelmez.

O zaman benim farklı sorunlarım da var. Ya yeni A2000 Kingston M.2 SSD aldık. Temiz Windows 10 kurduk. Ama klasörlere girerken takılmalar oluyor. HDD'nin içine girdiğim zaman o ayrı bir kasma yaşatıyor. SSD neden kasar veya sistem neden ara ara çöker anlamış değilim.
Aşağıda "Scanning Speed" var görüyorsunuz, bu diskin tarama hızı. 1.9Mb/s mekanik diskler için bile aşırı düşük değerler. CrystalDiskMark ile hız testi yapın derim, hızlar düşük çıkarsa disk patates olmuş demektir :).
ne düşünüyorsun dostum değerler hakkında
ne düşünüyorsun dostum değerler hakkında

Dosya Ekleri

• hddcort.PNG
    hddcort.PNG
    54,7 KB · Görüntüleme: 32
  • hddcort.PNG
    hddcort.PNG
    54,7 KB · Görüntüleme: 34
Son düzenleme:
O zaman benim farklı sorunlarım da var. Ya yeni A2000 Kingston M.2 SSD aldık. Temiz Windows 10 kurduk. Ama klasörlere girerken takılmalar oluyor. HDD'nin içine girdiğim zaman o ayrı bir kasma yaşatıyor. SSD neden kasar veya sistem neden ara ara çöker anlamış değilim.
Ne düşünüyorsun dostum değerler hakkında?
Başınız sağ olsun hocam :(.
Helva alsanız iyi olur çünkü disk ölmüş. Barracuda'ların ortalama okuma hızı 200mb/s ila 165mb/s arasındadır, sizin diskiniz saniyede sadece 2 megabayt veriyi okuyabiliyor. Yazma hızı okuma hızına kıyasla fazla hızlı. Sanırım disk kafasında bir problem var, yine de diski ölmüş olarak sayabiliriz çünkü kurtarması bir tık zor olacaktır.
Sistemin açılması sürüyorsa sorun yoktur. Açılması uzun süren klasörler çok yüksek ihtimalle HDD'nin içine kayıtlı olduğu için açılırken sorun yaşatıyor. Teknik olarak SSD'ye müdahale etmesi mümkün değil.

Hocam garip bir şey oldu. hdd nin yerini değiştirdim şu an testlerde normal çıktı galiba. kasma problemi düzeldiğini test sonrası bakacağım.

Dosya Ekleri

• aae9e523-a8df-47ae-805f-31915fb1817c.jpg
    aae9e523-a8df-47ae-805f-31915fb1817c.jpg
    209,5 KB · Görüntüleme: 30
  • new.PNG
    new.PNG
    64 KB · Görüntüleme: 24
Hocam garip bir şey oldu. hdd nin yerini değiştirdim şu an testlerde normal çıktı galiba. kasma problemi düzeldiğini test sonrası bakacağım.
Yerini değiştirdim derken? Fiziksel olarak konumunu değiştirdiniz sanıyorum, öyle ise işe yaramış gibi. Hız olarak gayet hızlı şu an, yani bir sorun yok bu haliyle. Bir yere sabit değilse sabitlemenizi tavsiye ederim, kasanızda 3.5" disk yuvası vardır.

Yerini değiştirdim derken? Fiziksel olarak konumunu değiştirdiniz sanıyorum, öyle ise işe yaramış gibi. Hız olarak gayet hızlı şu an, yani bir sorun yok bu haliyle. Bir yere sabit değilse sabitlemenizi tavsiye ederim, kasanızda 3.5" disk yuvası vardır.

Yerini değiştirdim derken çıkarıp aynı yere takmayı denemedik, SATA SSD'nin olduğu yere taktık sonuç bu. Ama burada kaldı devam etmiyor. Şu an HDD+ M.2 SSD var.
@raknhocam

Dosya Ekleri

• newwww.PNG
    newwww.PNG
    63,4 KB · Görüntüleme: 25
  • sentinel.PNG
    sentinel.PNG
    74 KB · Görüntüleme: 29
  • sentinel2.PNG
    sentinel2.PNG
    75,7 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleme: