HDD Yerine Daha Büyük Bir SSD Almak

Andy Dufresne

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese merhabalar ve iyi bayramlar. Yeni bir bilgisayar toplamayı düşünüyorum ve aklıma bir soru takıldı: HDD almak yerine daha büyük bir SSD almak mantıklı olur mu? Almayı düşündüğüm SSD Samsung 860 Evo 1TB yahut Samsung 970 Evo Plus 1TB. Böyle bir seçim yapmak mantıklı olur mu, eğer cevap evetse SSD konusunda önerilere de açığım.

Şimdi kendi düşüncem ne olarak kullanıcaksam değişirdi. Eğer direkt bilgisayarın ana diski olucaksa.. Yani işletim sistemi içine kurulup kullanılıcaksa SSD daha iyi bir tercih ama ufak bir dezavantajı var yanlışım varsa siz düzeltin lütfen, SSD'ler HDD'ler gibi fiziksel veri taşımadığından ve zamanla içerisinde ki data ve boş alan bozulduğundan uzun süreli depolama olarak düşünmezdim. Siz de tercihinizi bu yönde değiştirebilirsiniz. Ayrıca SSD gibi bir teknolojiye sahipken HDD'nin yavaşlığına takılıp kalmanızı istemem, bu yüzden hibrit sistemler çok iş görüyor ana disk ve işletim sistemi olarak SSD, depolama için ise ikincil bir disk olarak HDD.

Ben bilgisayarımda hem oyun oynayıp hem iş yapıyorum. İş yapmasam dahi hızlı açılmasına ihtiyacım olmayan şeyleri SSD' ye depolamıyorum. Online oyunlarım ve iş programlarım SSD üzerindeyken fotoğraf arşivim, proje dosyalarım, bireysel dosyalarım, bir çok single player veya storymode içerikli oyunum HDD' de duruyor. Verimli kullanım ve yüksek depolama açısından ikisi bir arada kullanılmalı diye düşünüyorum. Hatta imkan varsa M2 SSD ve SATA SSD beraber kullanılıp HDD kullanılmadan daha tatlı olur. Bütçenin uyması ile alakalı. SSD yokken HDDler RAID yapılır hızları birleştirilirdi. Kesinlikle teknoloji ve maddi imkan meselesi olduğunu düşünüyorum.

SSD tabiki daha iyi olur. Bütçe konusunda sıkıntı yoksa alabilirsin. Ama gidip SSD almak için işlemcini kısacaksan falan hiç girmene gerek yok o işe. 120-240 GB bir SSD iş görür.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı