HDD yüksek voltajdan arızalandı

Üzerinde harf ve rakamlar olur okunabiliyorsa Google ile aratıp bulabiliriz. Tabi tek arıza diyot değilse işe yaramayacaktır. Pek anlamıyorsanız HDD için birebir kart da bakabilirsiniz.

Üzerinde harf ve rakamlar olur okunabiliyorsa Google ile aratıp bulabiliriz. Tabii tek arıza diyot değilse işe yaramayacaktır. Pek anlamıyorsanız HDD için birebir kart da bakabilirsiniz.

Aynı kartı bulabileceğimi pek sanmıyorum. Bit pazarı olsa belki bulurdum da oda yok :D
Biraz uğraştırdı ama fotoğraflarını çekebildim.
Sanırım patlayan LG 905 smd diyot galiba.

Dosya Ekleri

• IMG_20220316_172340.jpg
    IMG_20220316_172340.jpg
    111 KB · Görüntüleme: 62
  • IMG_20220316_172437.jpg
    IMG_20220316_172437.jpg
    113,6 KB · Görüntüleme: 51
Son düzenleme:
Aynı model HDD bulup onun kartını takarsan çalışabilir.

Ne yazık ki sorunda o internette kuçuk bir araştırma yaptım bu HDD'nin bire bir aynı modeli yok benzer var ama aynısı yok üstüne burada bit pazarı da yok :D tek seçenek o diyotu değiştirmek kalıyor. Tabii diyotu bulabilir miyiz oda muamma.
İnternetde araştırma yaptım da böyle bir diyot bulamadım.

Son düzenleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Arızalı (çatlamış olan) anahtarlama diyodunun yerine muadil olarak yüksek hızlı olan başka muadil diyodun (3 ayaklı olanının) datasheet değerlerine bakılıp karta montesiyle tamirli olan bir değişimi yapılıyor. Nette tesadüfen karşılaştığım youtube'daki bu HDD kart tamiri belki işinize yarayabilir, başka bir muadil diyodunu seçebilme konusunda. Detaylı olan diğer ölçümlerde eğer başka arızalı elemanlar yoksa muadil diyodun değişimiyle bu kartı yeniden aktif hale getirirsiniz. Zaten direk anahtarlama diyotsuz kartın çalışabilmiş olması başka bir arızanın olmadığını bize direk gösterebilmiştir. Kolay gelsin..

Son düzenleme:
Bakayım evde eski HDD var. Eğer aynı ise size göndereyim.
HDD kartını uzaktan çekip yükler misiniz?

Birinci sayfada yükledim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Arızalı (çatlamış olan) anahtarlama diyordunun yerine muadil olarak yüksek hızlı olan başka muadil diyordun (3 ayaklı olanının) datasheet değerlerine bakılıp karta montesiyle tamirli olan bir değişimi yapılıyor. Nette tesadüfen karşılaştığım YouTube'daki bu HDD kart tamiri belki işinize yarayabilir, başka bir muadil diyordunu seçebilme konusunda. Detaylı olan diğer ölçümlerde eğer başka arızalı elemanlar yoksa muadil diyordun değişimiyle bu kartı yeniden aktif hale getirirsiniz. Zaten direk anahtarlama diyotsuz kartın çalışabilmiş olması başka bir arızanın olmadığını bize direk gösterebilmiştir. Kolay gelsin.

Control ettim de başka arızalı bir parça gözüme çarpmadı umarım da yoktur.
Videoya göz attım şöyle bir problem var ben bu diyotun ismini arattığımda neredeyse hiçbir bilgi bulamıyorum bayağı internetin altına üstüne getirdikten sonra 2 diyor modeli buldum bunlardan biri muhtemel olasılıkla benim diyotun bire bir aynısı

Bulduğum site: Marking of electronic components, SMD Codes LG, LG*, LG-***, LG25, LG26, LG27, LG28, LG29, LG2J, LG30, LG31, LG33, LG36, LG50, LGA***, LGAA, LGB***, LGC***, LGD***, LGE***, LGF***, LGG***, LGJ, LGP, LGR. Datasheets 1SMB13AT3, 2SC3052, KTC4075, MIC5219-2.5BM5, MIC5219-2.6BM5, MIC5219-2.7BM5, MIC5219-2.85BM5, MIC5219-2.8BM5, MIC5219-2.9BM5, MIC5219-3.0BM5, MIC5219-3.1BM5, MIC5219-3.3BM5, MIC5219-3.6BM5, MIC5219-5.0BM5, MIC5219BM5, NCP4586DSQ18T1G, NCP500SQL28T1, NCV551SN18T1G, NCV551SN25T1G, NCV551SN27T1G, NCV551SN28T1G, NCV551SN30T1G, NCV551SN33T1G, NCV551SN50T1G, P6SMB20A, PZU5.6B1A, RP130Q181D, RT9819C-28PV, SMBJ13A, TPSMB20A.
Muhtemel diyotlar: 1SMB13AT3 / SMBJ13A
Herkese merhaba.

Sorunum kısmen de olsa düzeldi o diyot akım dalgalanmasını korumak için olan bir diyotmuş o diyor sökünce(zar zor söktüm iyi uğraştırdı neyse ki karta zarar vermedim) HDD çalıştı şuan hiçbir sorun yok ama bu şekilde kullanmak bir sorun teşgil eder mi?

Note: Hard diski sigortalı ve kısa devre korumalı bir güç kaynağından çalıştırıyorum.
@Yeni Teknik Sembol

Son düzenleme:
Merhaba. Koruma amaçlı bir diyot olduğu için SMD tip, uygun çalışma voltajında hızlı bir diyot (Yüksek frekanslarda anahtarlanmaya çok uygun olan) olarak seçilmişse herhangi bir sıkıntının olacağını pek sanmıyorum. Deneme amaçlı çalıştığında HDD kartı için uygun olmasaydı HDD'in çalışmasının durmasıyla bu olumsuzluğu açıkça belli olurdu. Çalıştığı anlarda sorun olmadıysa sonrasın da olmayacaktır, çok kuvvetle ihtimal. HDD'i bu şekilde kullanmaya devam edin. Kolay gelsin.

Geri
Yukarı