HDD'de bad sector hatası

Efe Kaya

Hectopat
Daha fazla  
Babam fabrikada lisansı bitmiş bilgisayarlardan almıştı. İçinde 480GB SSD ve 1TB hard disk vardı. Baktığımda SSD'de Windows kuruluydu, HDD biçimlendirilmişti bile. Ben de SSD'yi kendi bilgisayarıma takmak için çıkardım, hard Disk'e Windows kuruyordum fakat kuramazsınız, HDD yakında bozulabilir hatası almıştım. Şimdi HD Tune ile test yaptığımda bad sector çıktı ve health kısmında bir warning ve bir failed var kullanılmamış olmasına rağmen. Bunu nasıl düzeltebilirim?

1626113624724.jpg

1626113624729.jpg

Badsector hatası düzeltilmiyor diye biliyorum. Bende de var düzeltemedim yani takıla takıla çalışıyor ama hala çalışıyor. Fakat aşırı yavaş çalışıyor.

Diske Low Level format atmayı deneyebilirsiniz. Kırmızı hata için sıfırlanmasını beklemeniz lazım. Sıfırlanmazsa da normal yöntem ile Windows kuramazsınız. Çünkü kurulumdaki uyarı yüzünden.

Son düzenleyen: Moderatör:
Diske Low Level format atmayı deneyebilirsiniz. Kırmızı hata için sıfırlanmasını beklemeniz lazım. Sıfırlanmazsa da normal yöntem ile Windows kuramazsınız. Çünkü kurulumdaki uyarı yüzünden.
Diske Windows kurabildim bir çare fakat açılmıyor yükleme ekranında tekrar bilgisayarı yeniden başlatıyor.

O hata veren bölümler yüzünden açılmıyordur. Diski başka bir sisteme bağlayıp Low Level format tool ile formatlamayı deneyin. Ya da CMD kodları ile diski biçimlendirmeyi biliyorsanız kurulum ekranında diski biçimlendirmeyi denersiniz.

Son düzenleme:
O hata veren bölümler yüzünden açılmıyordur. Diski başka bir sisteme bağlayıp Low Level format tool ile formatlamayı deneyin. Ya da CMD kodları ile diski biçimlendirmeyi biliyorsanız kurulum ekranında diski biçimlendirmeyi denersiniz.

Low Level Format nedir?
Ben şimdi Low Level Format atıyorum ama %2 de takıldı ve Harddisk'im den ses geliyor.

Son düzenleme:
Diskteki sektörlere veri yazılıp okunabilmesini yarayan yerleri yeniden oluşturan bir şeymiş.

Hata veren sektörlere geldiği için takılmıştır ve ses çıkarıyordur. Biraz beklemeniz gerekecek.

Beklerken bilgisayar bir anda kapandı bende tekrar Windows kurdum garip bir şekilde biraz daha ilerledi bu kez belki açılır.

Diskteki sektörlere veri yazılıp okunabilmesini yarayan yerleri yeniden oluşturan bir şeymiş.

Hata veren sektörlere geldiği için takılmıştır ve ses çıkarıyordur. Biraz beklemeniz gerekecek.

Nasıl oldu bilmiyorum ama HDD'de Windows çalıştırdım :D
Artık bozulursa SSD'yi çıkarıp tekrar takarız.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı