HDD'de Bad Sector

vitoscaletta99

Hectopat
Mavi ekran hataları almaya tahminen ne zaman başlarım? Seri numarasındna sorgulatınca garantimi 2024'e kadar duruyor gösteriyor ama maalesef Türkiye'de Seagate desteği sadece distribitörler var onlarla da konuşunca geçtiğimiz nisan ayında garantinin sonlandığını söylediler. Neyse artık çok da umurumda değil gittiği yere kadar gitsin SSD takarak bu diske fazla yük de bindirmeyeceğim zaten.

Dosya Ekleri

• 352.png
    352.png
    89,4 KB · Görüntüleme: 76
  • second.JPG
    second.JPG
    104,9 KB · Görüntüleme: 71
  • Ekran Görüntüsü (127).png
    Ekran Görüntüsü (127).png
    88,8 KB · Görüntüleme: 72
Sorduğunuz sorunun aslında gelecek sayısal lotodaki şanslı numaraları sormaktan farkı yok. ☺️ Malum HDD'lerin ömrü kelebek misali... Siz verilerinizi yedekleyip SSD için kenara para atmaya hemen başlayın bence.

Sorduğunuz sorunun aslında gelecek sayısal lotodaki şanslı numaraları sormaktan farkı yok. ☺️ Malum HDD'lerin ömrü kelebek misali... Siz verilerinizi yedekleyip SSD için kenara para atmaya hemen başlayın bence.
Saygıdeğer üstadım adının hakkını verecek bir giriş yapmış. 👌

Bu tip mavi ekran vb. senaryoları düşünerek kendinizi yıpratmayın değerli hocam.

Belirttiğiniz gibi aktif olmayan yedekleme birimi olarak kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

Saygılarımla. 🙌🏼

Son görüntüye göre açık kalma süresi 334 güne denk geliyor. Varsayım olarak her gün 8 saat kullanmış olsanız 3 yıla yakın süredir kullandığınız sonucuna varıyorum. Ancak bu esnada ne kadar doldur boşalt yaptınız bilmiyorum. Yine de çabuk yıpranmış. Harddisklerde bu gördüğünüz sayıdan (376) çok daha fazla yedek sektör vardır. Şimdilik panik yapmayın. Ancak veri yazılmaya devam ettiği sürece (bilhassa üzerinde işletim sistemi kurulu ise) bu sayı tırmanmaya devam edecek ve bir süre sonra veri kayıpları başlayacak. Şu haliyle risk gözükmüyor. Hatta HD Tune veya başka bir programla yüzey taramasına da gerek yok. Muhtemelen bozuk sektör çıkmayacaktır. Çıkanları disk zaten kapatıp yedeklerden kullanmaya başlamış. Üzerine oyun kurulumu yapılabilir veya içine veri yedeği koyabilirsiniz. Tabi veri doldurduktan sonra çıkarıp kenara koymakta fayda var. Bu sayede ömrü uzayabilir.

Seagate'in Barracuda harddisklerinin ne kadar rezalet olduğunu hem bizzat yaşadım hem de forumda açılan konulardan gördüm. Ancak bu diskin model numarasına bakınca Barracuda Pro olduğu görülüyor. Bunları nispeten daha dayanıklı diye bilirdim. Markaya olan güvenim iyice eriyor doğrusu.

Son görüntüye göre açık kalma süresi 334 güne denk geliyor. Varsayım olarak her gün 8 saat kullanmış olsanız 3 yıla yakın süredir kullandığınız sonucuna varıyorum. Ancak bu esnada ne kadar doldur boşalt yaptınız bilmiyorum. Yine de çabuk yıpranmış. Harddisklerde bu gördüğünüz sayıdan (376) çok daha fazla yedek sektör vardır. Şimdilik panik yapmayın. Ancak veri yazılmaya devam ettiği sürece (bilhassa üzerinde işletim sistemi kurulu ise) bu sayı tırmanmaya devam edecek ve bir süre sonra veri kayıpları başlayacak. Şu haliyle risk gözükmüyor. Hatta HD Tune veya başka bir programla yüzey taramasına da gerek yok. Muhtemelen bozuk sektör çıkmayacaktır. Çıkanları disk zaten kapatıp yedeklerden kullanmaya başlamış. Üzerine oyun kurulumu yapılabilir veya içine veri yedeği koyabilirsiniz. Tabi veri doldurduktan sonra çıkarıp kenara koymakta fayda var. Bu sayede ömrü uzayabilir.

Seagate'in Barracuda harddisklerinin ne kadar rezalet olduğunu hem bizzat yaşadım hem de forumda açılan konulardan gördüm. Ancak bu diskin model numarasına bakınca Barracuda Pro olduğu görülüyor. Bunları nispeten daha dayanıklı diyebilirdim. Markaya olan güvenim iyice eriyor doğrusu.

SSD ilave ettiğim zaman işletim sistemini ona kuracağım bunun beni biraz daha idare etmesi lazım izleyip göreceğiz.

Hocam benimde aynı sorun var içindeki bilgileri almayı başaramıyorum çünkü donuyor ve yanıt vermiyor r studio diye programı kullansam donma sorunu yaşamadan belgelerimi alabilirmiyim yada farklı bir yöntem bilen var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı