HDD'de problem var mı?

ismail34

Kilopat
Merhabalar, uzun süredir kenarda duran eski bilgisayarı kullanmak için tekrar kurdum fakat bir türlü format atamadım, Windows'u kuramadım. Siyah ekranda kalıyordu. Daha sonra HDD'yi çıkarıp devre kartını söküp (yeşil olan) silgiyle temizledim ve tekrar taktım (eski bilgisayara). Yine bir sonuç alamadım, siyah ekrandan sonra ilerlemiyordu. Yeniden kurulum USB'si hazırladım tekrar denedim yine siyah ekranda kaldı.

Bugün ise eski bilgisayarımdan bu HDD'yi söküp anabilgisayarıma taktım ve aşağıda resimde de gördüğünüz gibi disk gözüktü. Sorun neydedir acaba, diskte bir problem var mıdır? Aşağıya birkaç cristalinfo ve HD Tune verileri paylaşacağım.

@Berkay4154

Dosya Ekleri

• 20220425_222649.jpg
    20220425_222649.jpg
    33,8 KB · Görüntüleme: 36
  • x.JPG
    x.JPG
    19,4 KB · Görüntüleme: 41
  • hd.JPG
    hd.JPG
    125,3 KB · Görüntüleme: 38
  • hd2.JPG
    hd2.JPG
    84,9 KB · Görüntüleme: 42
  • hd3.JPG
    hd3.JPG
    60,2 KB · Görüntüleme: 36
Son düzenleme:
2014 yılında almıştım ve 2018 yılına kadar aktif kullanmıştım. Daha sonra mavi ekran hatası almıştım birkaç kere, daha sonra PC'yi kaldırıp bir köşeye koymuştum.

Bu arada devrekartını sildim tekrar kurulum USB'si hazırladım. BIOS pilini çıkarıp taktım ve yeniden kurulum yapmaya çalıştım. Bu sefer o siyah ekranda 10 dk bekledikten sonra PC kapanıyor.

Edit: HDD'yi ana bilgisayarıma taktım gözüktü. Diskte problem olup olmadıpını nasıl anlarım? Eski bilgisayarda bu HDD'ye formatta atamıyordum, konuyu takip edenler bilir zaten.
Diskte bozuk bir sector sorunu yok ama vadesi (bir nevi yaşlanmış) dolmuş. Yani artık hasar oluşan sektörlerin yerine yeni yedek atayamıyor. Ek olarak disk çalışmaya geçerken motoru aktif edemiyor, diyor. O sizin müdahalenize bağlı da oluşmuş olabilir zaten var da olabilir ki bence zaten varmış çünkü öncesinde de sorun yaşıyordunuz. Diğer bilgisayarın diski görmesinin de çok bir manası yok ama teyit etmek için diğer bilgisayarda da kurulum yapabilirsiniz, boot ve işletim sistemi kurulum menüsünden gerekli ayarları yaparak. İşin esas kısmına gelirsek; diskin vadesi dolduğu için bir biçimlendirme sonrası aktif iş görüp görmediğine bakmak için bir okuma-yazma testi de yapabilirsiniz. Daha önce mavi ekran hatası aldığınızı belirttiğiniz için diğer bileşenler ne durumda? Sorusu geliyor aklınıza ister istemez. Bence elinizde fazla disk varsa eski bilgisayarınızı açmayı deneyin. Eğer açılırsa bileşenleri test edin. (Özellikle RAM'leri) Bileşenler de sorun yoksa diskten emin (ki benim tahminim disk yönünde benzeri de başıma (üç kere) geldiği için) olmuş olursunuz.

Diskte bozuk bir sector sorunu yok ama vadesi (bir nevi yaşlanmış) dolmuş. Yani artık hasar oluşan sektörlerin yerine yeni yedek atayamıyor. Ek olarak disk çalışmaya geçerken motoru aktif edemiyor, diyor. O sizin müdahalenize bağlı da oluşmuş olabilir zaten var da olabilir ki bence zaten varmış çünkü öncesinde de sorun yaşıyordunuz. Diğer bilgisayarın diski görmesinin de çok bir manası yok ama teyit etmek için diğer bilgisayarda da kurulum yapabilirsiniz, boot ve işletim sistemi kurulum menüsünden gerekli ayarları yaparak. İşin esas kısmına gelirsek; diskin vadesi dolduğu için bir biçimlendirme sonrası aktif iş görüp görmediğine bakmak için bir okuma-yazma testi de yapabilirsiniz. Daha önce mavi ekran hatası aldığınızı belirttiğiniz için diğer bileşenler ne durumda? Sorusu geliyor aklınıza ister istemez. Bence elinizde fazla disk varsa eski bilgisayarınızı açmayı deneyin. Eğer açılırsa bileşenleri test edin. (özellikle RAM'leri) bileşenler de sorun yoksa diskten emin (ki benim tahminim disk yönünde benzeri de başıma (üç kere) geldiği için) olmuş olursunuz.

Anabilgisayarda M.2 SSD var onu da eski bilgisayara uyumlu olmadığı için takamıyorum. Yukarıdaki arkadaş diskte sorun yok demiş anlamadım ama. Diske oyun atıp oyun oynamayı deneyim mi? Bir sıkıntı varsa mavi ekran verir değil mi?

Edit: Bu arada 113 dakikalık geniş tarama da yaptım, kırmızı hata çıkmadı.

Dosya Ekleri

• x13.JPG
    x13.JPG
    87 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
Anabilgisayarda M.2 SSD var onu da eski bilgisayara uyumlu olmadığı için takamıyorum. Yukarıdaki arkadaş diskte sorun yok demiş anlamadım ama. Diske oyun atıp oyun oynamayı deneyim mi? Bir sıkıntı varsa mavi ekran verir değil mi?

Edit: Bu arada 113 dakikalık geniş tarama da yaptım, kırmızı hata çıkmadı.
Diskte bozuk bir sector sorunu yok ama vadesi (bir nevi yaşlanmış) dolmuş. Yani artık hasar oluşan sektörlerin yerine yeni yedek atayamıyor.
Yani amiyane olarak anlaşılır hale gelmesi için betimlersek: 65 yaşını geçmiş ama kalp, şeker, kolesterol rahatsızlığı yok. Fakat kahve içerken çarpıntısı (reallocated sector count buymuş gibi düşünebiliriz) oluyor. (Teşbihte hata olmaz) Diğer bir deyişle disk çalışmaya geçerken arada sorun yaşıyor ama oluşturduğu alanlarda (sector) sorun yok gözüküyor yani yüksek ihtimalle çalıştırır. Tek sorun vaat edilen ömrü dolduğu (65 yaşını geçtiği) için önemli veriler depolamayın zira arıza vermesi muhtemel ki oyun sırasında diskin genel olarak aktif olacağı düşünülürse bu işi biraz hızlandırabilir de. İzahatı kolaylaştırayım derken daha mı kötüleştirdim? Bilemiyorum ama umarım anlatabilmişimdir.
Not: Diğer bileşenler de sorun yoksa zaten disk motoru çalıştıramadığı için uyarı verebilir. Onun için de mavi ekran yerseniz ve paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırız.

Yani amiyane olarak anlaşılır hale gelmesi için betimlersek: 65 yaşını geçmiş ama kalp, şeker, kolesterol rahatsızlığı yok. Fakat kahve içerken çarpıntısı (reallocated sector count buymuş gibi düşünebiliriz) oluyor. (tespihte hata olmaz) diğer bir deyişle disk çalışmaya geçerken arada sorun yaşıyor ama oluşturduğu alanlarda (sector) sorun yok gözüküyor yani yüksek ihtimalle çalıştırır. Tek sorun vadedilen ömrü dolduğu (65 yaşını geçtiği) için önemli veriler depolamayın zira arıza vermesi muhtemel ki oyun sırasında diskin genel olarak aktif olacağı düşünülürse bu işi biraz hızlandırabilir de. İzahatı kolaylaştırayım derken daha mı kötüleştirdim? Bilemiyorum ama umarım anlatabilmişimdir.
Not: Diğer bileşenler de sorun yoksa zaten disk motoru çalıştıramadığı için uyarı verebilir. Onun için de mavi ekran yerseniz ve paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırız.

Hocam ben şimdi ana bilgisayardan bu HDD'ye işletim sistemi kurayım sonra da eski PC'ye takıp çalıştırmayı deneyeyim. Bu arada inşallah kendi kullandığım diski falan sıfırlamam yanlışlıkla :) gelişmeleri paylaşırım buradan.

Şunu da sormadan geçmeyim, bu diski sağlam PC de kullanırsam, mevcut diskime zarar verir mi?

Son düzenleme:
Hocam ben şimdi ana bilgisayardan bu HDD'ye işletim sistemi kurayım sonra da eski PC'ye takıp çalıştırmayı deneyeyim. Bu arada inşallah kendi kullandığım diski falan sıfırlamam yanlışlıkla :) gelişmeleri paylaşırım buradan.

Şunu da sormadan geçmeyim, bu diski sağlam PC de kullanırsam, mevcut diskime zarar verir mi?
Yok. Diskin zararı anca okuyamadığı/yazamadığı için kendine olur. (Sata girişleri sağlamdır zaten) Hatta işletim sistemini M2'den açacağınız için sistem arızası da almazsınız eğer depolama, kurulum yapıp da bir program çalıştırmazsanız. Kurulumu sadece HDD'ye yapmanız kafi olacaktır. Emin olamıyorsanız M2 çıkarabilir ya da HDD biçimlendirmeyi önce yapıp sonra işletim sistemi kurulumunu ek bir şey yapmadan, yapabilirsiniz. En azından aklıma bu geldi.

Son düzenleme:
Yok. Diskin zararı anca okuyamadığı için kendine olur. (SATA girişleri sağlamdır zaten) hatta işletim sistemini M.2'den açacağınız için sistem arızası da almazsınız eğer depolama, kurulum yapıp da bir program çalıştırmazsanız. Kurulumu sadece HDD'ye yapmanız kafi olacaktır. Emin olamıyorsanız M.2 çıkarabilir ya da HDD biçimlendirmeyi önce yapıp sonra işletim sistemi kurulumunu ek bir şey yapmadan, yapabilirsiniz. En azından aklıma bu geldi.

Kurulumu gerçekleştirdim, şimdi bu HDD'yi tekrar eski PC'ye takacağım.
HDD kullanım yüzdesi normal mi boştayken? 80-100 arası gidip geliyor. Yeniden %0 - %20 aralığına geldi.

16510133240941952522686.jpg

Edit:// yine olnadı, yine siyah rkranda kalıyır ama ana PC de açılıyor.

Dosya Ekleri

• 1651013837871689378325.jpg
    1651013837871689378325.jpg
    362,5 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:
Kurulumu gerçekleştirdim, şimdi bu HDD'yi tekrar eski PC'ye takacağım.
HDD kullanım yüzdesi normal mi boştayken? 80-100 arası gidip geliyor. Yeniden %0 - %20 aralığına geldi.

Eki Görüntüle 1371414

Edit:// yine olnadı, yine siyah rkranda kalıyır ama ana PC de açılıyor.
O halde RAM'leri kontrol edin. Disk yükleme yapıyorsa, ön yükleme alamıyordur.

Geri
Yukarı