HDD'den duman çıktı

• Konuyu başlatan FUME
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 9
  • Görüntüleme 498

FUME

Hectopat
Dostlar merhaba; çok da önemli değil depoda eski bir HDD buldum neymiş içinde neler varmış diye bilgisayara taktım birden görselde işaretlediğim yer duman aldı.
Yanan o parça, her ne ise değiştirilerek HDD kullanılır hale gelir mi? Yoksa tamamen çöp mü oldu?

Dosya Ekleri

• 20220313_125836.jpg
    20220313_125836.jpg
    180,4 KB · Görüntüleme: 75
  • 20220313_125910.jpg
    20220313_125910.jpg
    165,7 KB · Görüntüleme: 82
Gösterdiğiniz parça SMD direnç gibi duruyor. SMD parçaları değiştirmek zordur ve bilen birinin yapması gerekir. Yanan parça da direnç olduğu için yüksek ihtimalle kart yandı. Uğraşmaya gerek bile yok bana kalırsa.

HDD marka modeli nedir acaba?
Samsung marka "SP0822N" yazıyor.. bayağı eski bir şey molexten güç alıp ide ile veri aktarım yapan tiplerden...
Aslında bu hdd önemli değilde, yedeklerimin olduğu bir hdd var Allah korusun yarın öbür gün onun başına böyle bir şey gelirse diye bilgi almak istiyorum..

Samsung marka "SP0822N" yazıyor.. bayağı eski bir şey molexten güç alıp ide ile veri aktarım yapan tiplerden...
Aslında bu hdd önemli değilde, yedeklerimin olduğu bir hdd var Allah korusun yarın öbür gün onun başına böyle bir şey gelirse diye bilgi almak istiyorum..

Eğer o işaretlediğiniz parçadan çıktıysa duman, sorun HDD'de, bilgisayarda değil. Rahat olabilirsiniz.

Eğer o işaretlediğiniz parçadan çıktıysa duman, sorun HDD'de, bilgisayarda değil. Rahat olabilirsiniz.
Elimde, kasa dışında deneme olarak taktığım için direkt görme fırsatım oldu. Yanan parça o..

Bilgisayarda sorun yokta, dediğim gibi yedeklerimin olduğu hdd yede böyle bir şey olursa hdd kurtarılır mi?

Elimde, kasa dışında deneme olarak taktığım için direkt görme fırsatım oldu. Yanan parça o.

Bilgisayarda sorun yok da, dediğim gibi yedeklerimin olduğu HDD'ye de böyle bir şey olursa HDD kurtarılır mi?

Elinizdeki HDD de aslında uğraşılsa ve karta zarar gelmediyse kurtarılır ancak uğraşmaya değmez ve maliyetli olur. Bilen birinin yapması lazım. İçinde kritik bilgileriniz yoksa uğraşmayın bile ancak dediğiniz gibi yedeklerinizin olduğu bir diskte bu gerçekleşirse veri kurtarma merkezlerine giderek halledebilirsiniz. Fiyatlardan pek haberim yok ama maliyetli ve zor bir iş olduğunu duymuştum. İşinin ehli bir yere giderseniz halledebileceğinizi düşünüyorum. Umarım böyle bir şeye ihtiyaç kalmaz.

Geri
Yukarı