HDD'den SSD'ye geçme

Abrams

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Şimdi benim laptopumda sadece 450 GB'lik bir HDD var, bu ana disk girişi yerine 60-120 GB SSD arasında sadece sistemin hızlandırılması için alacağım bir disk olacak. Bu 450 GB HDD'yi çıkarıp HDD kutusu ile bağlayıp dosyalarımı oraya aktarıp sürekli olarak oradan kullansam bir sorun olur mu? Kullanım kolaylığı açısından olacak evet ama herhangi bir donanımsal hata, kutudaki HDD'nin yanması gibi durumlar söz konusu olur mu? Not: HDD'yi CD-ROM kısmına taktırmayı düşündüm ama konuştuğum bir bilgisayar şirketi bunun pahalı olacağını, SSD ile birlikte 600-700 TL gibi bir fiyata denk geleceğini söyledi bu konuyu pek araştırmadım fiyat olarak ama bu fiyata denk geliyorsa aşağı yukarı CD-ROM kısmını unutacağım.

Bunu yapmadan önce HDD'yi SSD ile klonlayıp sonra bilgisayardaki HDD'yi çıkarıp SSD'yi takıp sadece tek bir şey yapacaksınız oda güç tuşuna basmak.

SSD olarak en az 120GB almanızı tavsiye ederim ama içine oyun falan kuracaksanız 240-250GB tavsiye ederim tabii bütçeniz çoksa. HDD konusuna gelince yanma problemi olmaz fakat içine yüksek sistem gerektiren oyunlar kurarsanız ara sıra takılmalar yapar. CD-ROM kutusu USB HDD kutusuyla aynı fiyata geliyor neredeyse yani pahalı değil.

SSD olarak en az 120GB almanızı tavsiye ederim ama içine oyun falan kuracaksanız 240-250GB tavsiye ederim tabii bütçeniz çoksa. HDD konusuna gelince yanma problemi olmaz fakat içine yüksek sistem gerektiren oyunlar kurarsanız ara sıra takılmalar yapar. CD-ROM kutusu USB HDD kutusuyla aynı fiyata geliyor neredeyse yani pahalı değil.

Hocam zaten 120 GB altı kapasiteli bir SSD yok.

HDD sıkı ve sabit durması gereken bir parça. Sallanması, hareket etmesi, çarpması vs. zarar verebilir. Taşınabilir diskler ona özel olarak üretiliyor. Ayrıca performans kaybı da olabilir.

SSD için aynı şey geçerli değil mesela. Kasaya bantlasan hatta kablo ile sarkıtsan bile bir sorun olmaz.

Laptopuna ölçüleri uyacak şekilde 15-20 TL'ye şu ürünlerden alabilirsin. Başka bir masrafı yok.

Bütçem var ama 240-250 GB'lik bir SSD bana fazla gelir, oyun sadece 30 gb lik bir oyun oynuyorum, şu zamanda bilgisayar fiyatlarına bakacak olursak bilgisayar almak mantıklı değil, elimde olan ve 5 yıldır kullandığım laptobu geliştirmek ve daha uzun ömürlü kullanabilmek için sistem için alacağım depolamaya bir katkısı olmayacak. Bu CD-ROM kısmını iyice araştıracağım alttaki arkadaşın da dediği gibi HDD sabit kalması gereken bir şey
Tamam hocam ama bütçeniz çoksa Samsung almaya gayret edin.
Samsung'un 120 GB SSD'si kalmamış sanırsam veya ben bulamadım, 240 ve üzeri almam gereksiz olacak benim için ve sandiske göre daha az ekonomik olacak
HDD sıkı ve sabit durması gereken bir parça. Sallanması, hareket etmesi, çarpması vs. zarar verebilir. Taşınabilir diskler ona özel olarak üretiliyor. Ayrıca performans kaybı da olabilir.

SSD için aynı şey geçerli değil mesela. Kasaya bantlasan hatta kablo ile sarkıtsan bile bir sorun olmaz.

Laptopuna ölçüleri uyacak şekilde 15-20 TL'ye şu ürünlerden alabilirsin. Başka bir masrafı yok.

Şu an elimde olan HDD'nin kendisini koruyabilme özelliği var, sanırım anti-şok koruma sistemi HDD'nin üzerine bi darbe falan alınca bilgisayardaki bir yazılımda bu sistemin devreye girdiğinin uyarısı çıkıyor, Casper'in veya HDD'nin bir özelliği sanırım

Son düzenleme:

Geri
Yukarı