HDD'li bilgisayar geç açılıyor

botstepz

Hectopat
Makaleler
1
Normalde bir sorun yoktu ama formattan belli bir süre sonra PC geç açılmaya başladı. Geçici çözüm olarak uyku moduna almaya başladım PC'yi ama durum daha kötü olup yarım saatten fazla bir sürede açılmaya başladı. Bu yavaşlık sadece PC açılırken hissettiriyor onun dışında her şey normal. 2 tane bad sector hatası var ve HDD disk sentinel de sağlık 100% gözüküyor. Hız testi olaraksa 3 farklı yerden test yaptım ancak hızlar normal gözüküyor hepsin de ortalama 120 Mb'a yakın. Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

Abartı değil hocam. Arkadaş doğru söylüyor ölmüş bir HDD için gayet uygun bir süre 30 dakika. Benim dizüstü de 17 dakikada açıyordu BIOS ekranı kapalı iken. 2 saat siyah ekran bırakmadığına şükredip uygun fiayata bir SSD almaya bakın. Ruh sağlığınız açısından yararınıza olacaktır.

Sağlıksız diskte işletim sistemi çok fark etmez.
SSD'de işletim sistemi kurulu. Ekstra takılı olan HDD'de bad sector çoğalınca, bilgisayar açılmıyor. Ben yarım saat bekleyemedim tabii ki. Saniyeler içinde açılan bilgisayar birkaç dakika açılmayınca hemen şüphelenip canlı Linux ile disk taraması yaptım ve HDD'nin bir dünya bad Sector'lü olduğunu gördüm. Allah rahmet eylesin deyip söktüm HDD'yi ve yoluma devam ettim.
Sizin de HDD bozuksa yeni bir disk almanız gerekir.

Cevaplarınız için teşekkürler o zaman SSD'ye ya da farklı HDD'ye geçmekten başka şansım yok o zaman.

Normalde bir sorun yoktu ama formattan belli bir süre sonra PC geç açılmaya başladı. Geçici çözüm olarak uyku moduna almaya başladım PC'yi ama durum daha kötü olup yarım saatten fazla bir sürede açılmaya başladı. Bu yavaşlık sadece PC açılırken hissettiriyor onun dışında her şey normal. 2 tane bad sector hatası var ve HDD disk sentinel de sağlık 100% gözüküyor. Hız testi olaraksa 3 farklı yerden test yaptım ancak hızlar normal gözüküyor hepsin de ortalama 120 Mb'a yakın. Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.
Bad sector sayısı şimdilik az olduğu için geç de olsa açılıyor. Çok olunca açılmayacak. Windows çok etkileniyor bu durumdan. Bir de bozuk sektörün bulunduğu yere göre de etkisi değişebilir.
Yavaş format ile yeniden Windows kurmayı deneyin bakalım.

Bad sector sayısı şimdilik az olduğu için geç de olsa açılıyor. Çok olunca açılmayacak. Windows çok etkileniyor bu durumdan. Bir de bozuk sektörün bulunduğu yere göre de etkisi değişebilir.
Yavaş format ile yeniden Windows kurmayı deneyin bakalım.

Tamam hocam yavaş format yaparım düzelirse çözüm olarak işaretlerim. En yakın zamanda da ya yeni bir HDD'ye ya da SSD'ye geçeceğim teşekkürler.

Geri
Yukarı