HDD'nin ilk 3 GB'ını kullanıma kapatmak

Nahri

Kilopat
Makaleler
1
1TB'lik Seagate HDD'min ilk 3GB'si delay ve bad sector ile dolu, gerisi temiz. Sistemim ara ara takılıyor, Windows bu diske kurulu, sizlere sorum ise bu ilk 3GB'yi nasıl kullanıma tamamen kapatabilirim? Windows'un zarar görmesi mühim değil. Elimde kurulum yapabileceğim bir USB'm var. HDD Regenerator ile tarattığım zaman 845MB'ye geldiğinde "hard drive is not read" hatası alıyorum ve devamını tarayamıyorum fakat taramayı 850 MB'den başlatırsam sonuna kadar gidiyor ancak ilk 3GB'de fazlaca delay çıkıyor sonrası temiz oluyor. Ayrıca HD Tune ile taramayı denediğim zaman 845MB geldikten sonra bilgisayarım donup, mavi ekran verip kapanıp açılıyor. Fakat 845'ten sonra başlatırsam sağlam görünüyor.

Arkadaşlar çok afedersiniz ama okuma yazmanız yok veya kıtsınız sanırım. HDD Regenerator kullandım ve o kısımları onaramıyor program. Ben de tamamen kullanıma kapatmak istiyorum. Öğrenmek istediğim tek şey orayı tamamen kullanıma kapatmak. Konu hakkında bilgi sahibi değilseniz hiç yazmayın daha iyi, sizin "Mesajlar" kısmındaki değeriniz artacak diye milleti boş yönlendirmenize gerek yok.
Bu bilgisayar kısmına gelip diskinize sağ tıklayın. Hızlı biçimlendir tuşuna basın. Biçimlendirin.
Neden biçimlendireyim içinde gerekli verilerim, var amacım ilk 3GB'ı devre dışı bırakmak.

Şöyle bir yöntem denemeye değer bence. O diski Windows'un depolama yöneticisi ile tamamen sildikten sonra ilk 3 Gb'ı (tavsiyem 1 GB da garanti payı bırakmak) bir bölüm olarak oluşturduktan sonra kalan kısmına bir bölüm daha yapacağız ve sonrasına elimizdeki ilk 3 GB'lık bölümü sileceğiz. Böylece ilk 3GB boş kalacak Windows onu kullanmayacak ve siz kalan yerleri kullanmaya devam edeceksiniz. Kafamda kurduğun bir öneri sadece denemek sana kalmış.

@uguratakan fikir yürüttüğünüz için teşekkürler fakat o kadar da deneyimsiz bir kullanıcı değilim, o da aklıma geldi fakat içinde giderse geri kurtaramayacağım verilerim var. Benim geri getirebileceğim tek şey Windows, lütfen yazdıklarımı okuyun öyle cevap yazın. Tüm günümü bu lanet şeye harcadım ve sizlerin bu düşüncesiz hareketleri beni mutsuz ediyor...

@uguratakan fikir yürüttüğünüz için teşekkürler fakat o kadar da deneyimsiz bir kullanıcı değilim, o da aklıma geldi fakat içinde giderse geri kurtaramayacağım verilerim var. Benim geri getirebileceğim tek şey Windows, lütfen yazdıklarımı okuyun öyle cevap yazın. Tüm günümü bu lanet şeye harcadım ve sizlerin bu düşüncesiz hareketleri beni mutsuz ediyor...

HDD'nin boyutu ve sizin verilerinizin yaklaşık boyutunu öğrenebilir miyim? Bir de şu an kaç GB doluluğu var.

HDD'nin boyutu ve sizin verilerinizin yaklaşık boyutunu öğrenebilir miyim? Bir de şu an kaç GB doluluğu var.
Konuda da belirttiğim üzere 1TB boyutu var diskimin.
1610741410042.png

Geri
Yukarı