HDD'nin oyunlara etkisi nedir?

Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, bilgisayarımda 2 adet HDD kullanıyorum. Birisi 2010 yılından kalma 150GB, diğeri 2018 yılından kalma 500GB. Dün Hard Disk Sentinel ile tarama yaptım ve 2010 yılından kalma HDD'de hiçbir sıkıntı, bad sector çıkmadı ve sağlık oranı %100 idi. 2018 yılından kalma HDD'de ise 32bin bad sector ve sağlık oranı %0 çıktı. Benim Windows'um ve oyunlarım 500GB olan yani kötü olan hard diskte. Bu hard diskte hiç sıkıntı yaşamadım ama ileride bir sıkıntı çıkarır mı ve oyunlara etki eder mi? (drop vs. gibi)

Son düzenleyen: Moderatör:
FPS drop yapar, geç yüklenir, texture missing yapabilir.

Tl0oFwxQt0jNnLZ2YZKc10nk77IalA_pLW7AqUTbeK8.jpg

2018 yılında pek 500 GB disk üretildiğini sanmıyorum. Üretim tarihine baktınız mı? 2010 yılında bile 320 GB diskler çok yaygın ve döneme göre uygundu, o da bana daha eski gibi geldi.

Bu kadar yaşlı cihazlarda her şey olabilir. Drop olması için HDD olması yeterli. Oyununa göre değişmekle beraber bazı oyunlarda garantisi bile verilebilir.

500 GB'lık HDD'ye güncel bad sectorleri görmek için bad sector taraması yapmanızı öneririm. Eğer aktif bad sectör mevcutsa hard diske hızlı olmayan format atabilirsiniz. Bu şekilde güncel bad sectorler kullanılmamak üzere işaretlenmiş olup o bölgeye dosya yazılması engellenmiş olur. Oyun konusunda @Xantern e katılıyorum.

Geri
Yukarı