HDD'ye Yüklü Oyunlarda FPS Drop Sorunu

muratabay1905

Kilopat
Daha fazla  
Yaklaşık bir hafta önce kadar Acer Nitro 5 An515-51 model laptop aldım. Oyunlarda ani FPS düşmesi yani drop sorunu yaşıyorum. Önce sorun ısıdan dolayıdır diye düşünmüştüm ama Msi Afterburner ile baktığımda sıcaklık maksimum işlemcide 80 ekran kartında ise 70 dereceye çıktığını gördüm ve genelde 60-70 arası gidip geliyor. Zaten kullanımda fazla ısı hissetmiyorum ve fan hızı da çok yükselmiyor. Sonrasında görev yöneticisinden oyun esnasındaki durumlara bakarken 1 TB'lık olan HDD'ye yüklü olan oyunlarda kullanımın birden %100'e çıktığını gördüm. İşte tam o esnada oyun donuyor ve kullanım %100 oluyor sonrasında normale dönüyor. Oyunlarda performans anlamında hiçbir sıkıntı yok. Gayet iyi FPS'ler alıyorum. Sorunum kısaca HDD'ye yüklü oyunlarda anlık FPS drop oluyor ve bu drop oyunu bir saniye kadar kitliyor. Bu da oyun zevkini bozuyor. Şunu belirtmeliyim ki kesinlikle ısı sorunum yok ve sistemin genel anlamda çalışmasında herhangi bir sorun yok. Örnek vermek gerekirse bu dropu Sprintires oyununda dahi yapıyor. Bu olaydan sonra oyunların bir kısmını SSD'ye yükledim ve sorun ortadan kalktı. Sistemimdeki sürücüler ve Windows güncel. HDD ile yaptığım tüm testleri aşağıda verdim yardımlarınızı bekliyorum. Sistemimin özellikleri şu şekilde;
  • Intel Core İ7 7700HQ
  • Nvidia GTX 1050 Ti 4 GB
  • Çift kanal 16 GB DDR4 2133 MHz RAM
  • 256 GB Micron SSD
  • 1TB WD Blue HDD 5400RPM

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (1).jpg
    Ekran Görüntüsü (1).jpg
    420,9 KB · Görüntüleme: 170
  • Ekran Görüntüsü (2).jpg
    Ekran Görüntüsü (2).jpg
    309,6 KB · Görüntüleme: 159
  • Ekran Görüntüsü (3).jpg
    Ekran Görüntüsü (3).jpg
    326,8 KB · Görüntüleme: 151
  • Ekran Görüntüsü (4).jpg
    Ekran Görüntüsü (4).jpg
    324,5 KB · Görüntüleme: 144
Son düzenleyen: Moderatör:
Maalesef çöp hard disk sendromuna yakalanmışsınız.
Hocam pek anlamadım. Konuyu biraz daha açar mısınız?
HDD hızınız 5400 RPM düşük bir rakam bu. HDD olarak 7200 RPM alabilirsiniz çok fazla depolama alanına ihtiyacınız varsa. Yada yüksek boyutlu SSD'de alabilirsiniz 480 500 GB gibi misal.
Masaüstü bilgisayarında oyunları 7200 RPM değerinde HDD'de depoluyorum ve hiçbir sıkıntı çekmiyorum. Oyunların boyutlarından dolayı yüksek kapasiteli diskler gerekiyor. SSD fiyatları da bütçeyi zorluyor. Dediğiniz gibi 7200 RPM HDD aldığımda bu sorun çözülecek mi? Başka bileşenlerde sıkıntı olabilir mi? 5400 RPM HDD'ler gerçekten bu kadar performansı düşük olduklarını bilmiyordum. PUBG Mobile bile oynayamıyorum. O yüzden SSD'ye yükledim. Tabi oyunlara 256 GB SSD yetmiyor.
Sorunumu anlatan kısa bir video yükledim. O takılma anı dışında disk kullanımı %0 ve o anda %100 olup takılıyor. Sanki tüm yüklemeleri o ana saklıyor. Bir göz atarsanız sevinirim gerçekten.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Benzer FPS düşmesi sorununu yaşıyorum, çözüldü mü acaba?
Yaklaşık bir hafta önce kadar Acer Nitro 5 An515-51 model laptop aldım. Oyunlarda ani FPS düşmesi yani drop sorunu yaşıyorum. Önce sorun ısıdan dolayıdır diye düşünmüştüm ama Msi Afterburner ile baktığımda sıcaklık maksimum işlemcide 80 ekran kartında ise 70 dereceye çıktığını gördüm ve genelde 60-70 arası gidip geliyor. Zaten kullanımda fazla ısı hissetmiyorum ve fan hızı da çok yükselmiyor. Sonrasında görev yöneticisinden oyun esnasındaki durumlara bakarken 1 TB'lık olan HDD'ye yüklü olan oyunlarda kullanımın birden %100'e çıktığını gördüm. İşte tam o esnada oyun donuyor ve kullanım %100 oluyor sonrasında normale dönüyor. Oyunlarda performans anlamında hiçbir sıkıntı yok. Gayet iyi FPS'ler alıyorum. Sorunum kısaca HDD'ye yüklü oyunlarda anlık FPS drop oluyor ve bu drop oyunu bir saniye kadar kitliyor. Bu da oyun zevkini bozuyor. Şunu belirtmeliyim ki kesinlikle ısı sorunum yok ve sistemin genel anlamda çalışmasında herhangi bir sorun yok. Örnek vermek gerekirse bu dropu Sprintires oyununda dahi yapıyor. Bu olaydan sonra oyunların bir kısmını SSD'ye yükledim ve sorun ortadan kalktı. Sistemimdeki sürücüler ve Windows güncel. HDD ile yaptığım tüm testleri aşağıda verdim yardımlarınızı bekliyorum. Sistemimin özellikleri şu şekilde;
  • Intel Core İ7 7700HQ
  • 256 GB Micron SSD

• Intel Core İ7 7700HQ
  • 256 GB Micron SSD

Muhtelemen WIN 10 kullanıyorsunuzdur. Son gelen güncellemelerle birlikte windows 10 resmen HDD katili oldu diyebiliriz. 7200RPM HDD yada SSD ye geçmek zorunda bırakıyorlar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı