HDD'yi istenildiğinde çalıştırmak ve devre dışı bırakmak

Daha fazla  
Güç ayarlarından süreyi değiştirilerek yapılan ayar dışında başka yöntem var mıdır acaba? Süreyi ayarlasam da kafasına göre HDD çalışmaya başlıyor. Ben sadece istediğim de çalışsın istiyorum. Sistemim SSD'ye kurulu. HDD içinde sadece resimler var. Herhangi çalışmasına neden olacak bir program falan yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güç ayarlarından süreyi değiştirilerek yapılan ayar dışında başka yöntem var mıdır acaba? Süreyi ayarlasam da kafasına göre HDD çalışmaya başlıyor. Ben sadece istediğim de çalışsın istiyorum. Sistemim SSD'ye kurulu. HDD içinde sadece resimler var. Herhangi çalışmasına neden olacak bir program falan yok.

Aygıt yöneticisinden devre dışı bırakıp aktif edebilirsin.

HDD ı antivirüs veya başka programlar-hizmetler de açıyor olabilir.
Eğer yanlış bilmiyorsam ssd de okuma olursa ömründen yemiyor.
Neden böyle bir şey yapmak istiyorsunuz? Belki başka alternatifler vardır çözüm olarak.
Aynen, nedeni çok da önemli değilse belki de kurcalamamak daha iyi olabilir.

SSD ile çalışırken sukunet içinde kullandığım laptop, HDD çalışmaya başladığında sesten ötürü sukunet bozuluyor. İlaveten sadece resim yedekleme olarak kullanmak istiyorum HDD'yi. Gereksiz yere çalışıp güç tüketmesini de istemiyorum.

Bildiğim kadarıyla bu şekilde kullanım için işlem sıranız şu şekilde olmalı,

HDD kapatırken;

1. önce pc deki açık herşeyi ve mümkünse arkada çalışan programları (Saatin yanında ikonu görünen ve hdd yi kullanma ihtimali olanlar diyeyim.)
Hizmetler vs den bahsetmiyorum, karışmasın.

2. HDD yi aygın yöneticisinden kaldırın.

3. Bilgisayarı yeniden başlatın.

HDD yi açrken sadece aygıt yöneticisinden aktif edin ve yeniden başlatın.

Yeniden başlatmak gereksiz gibi görünebilir ancak emin olun bu daha uygun bir hareket tarzıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı