HDD'yi İstenildiğinde Çalıştırmak ve Devre Dışı Bırakmak

Makaleler
3
Ben sessizliğe çok önem veren bir kullanıcıyım. Bilgisayarım uyuduğum odada bulunuyor. Sistemimde 2 adet HDD ve 1 adet SSD var. Harddiskler birisi WD Blue 7200 RPM diğeri ise Samsung 7200 RPM. Bildiğiniz gibi bu Harddiskler SSD gibi sıfır ses olarak çalışmıyor. HDD ile hiç bir işiniz olmasa ve kullanmasanız bile kendi kendine güç alıp belirli bir ses çıkarıyorlar. Ben çok az ses bile çıkarsalar geceleri rahatsız olup uyuyamıyorum. Sistemimden Harddiskleri söktüğüm zaman en ufak bir ses, çıt bile çıkmıyor. Kasanın arka kapağı açık kullanıyorum. Gündüzleri HDD takıp gece uyurken sökmek zorundayım yoksa sesten uyuyamıyorum. Kasa arka kapağı açık olduğu için sürekli tozlanma yapıyor ve kablolar ister istemez sarkıyor. Bundan sıkıldım artık arka kapağı kapatmak istiyorum.

Ben bu Harddiskleri sisteme bağlı bir şekilde arka kapağımı kapatmak istiyorum ama geceleri ses olsun istemiyorum. İstediğim zaman Harddisklerin gücünü nasıl kesebilirim? Bu mümkün müdür?

Aygıt yöneticisinden istediğiniz diske sağ tıklayıp devre dışı bırakmayı deneyin. Bu şekilde işlem geri alınana kadar kapalı durması gerek. Yanılmıyorsam bir yöntem daha var, diskler o an kullanımda değilse durdurma işlemi. O diskle alakalı bir okuma-yazma işlemi yapılmadığı sürece disk dönmez. Bunun nasıl yapıldığını araştırmam gerekiyor. :)

Aygıt yöneticisinden istediğiniz diske sağ tıklayıp devre dışı bırakmayı deneyin. Bu şekilde işlem geri alınana kadar kapalı durması gerek. Yanılmıyorsam bir yöntem daha var, diskler o an kullanımda değilse durdurma işlemi. O diskle alakalı bir okuma-yazma işlemi yapılmadığı sürece disk dönmez. Bunun nasıl yapıldığını araştırmam gerekiyor. :)
İlk seçenek basit. Yarın bunu deneyeceğim. Eğer olmaz ise tekrar yazarım. Teşekkür ederim.

SATA kablolarını sökmek denilen gizemli bir teknik var.
Sata kablosunu sökersen sadece bilgisayar görmez, HDD güç almaya ve ses çıkarmaya devam eder. Ayrıca bizim amacımız zaten kablo sök tak ile uğraşmamak. Yukarıda açıkça belirtmiştim ama neyse. Siz en iyisi bir konuyu tekrar okuyun anlayın, öyle yardımcı olmaya çalışın.

Sata kablosunu sökersen sadece bilgisayar görmez, HDD güç almaya ve ses çıkarmaya devam eder. Ayrıca bizim amacımız zaten kablo sök tak ile uğraşmamak. Yukarıda açıkça belirtmiştim ama neyse. Siz en iyisi bir konuyu tekrar okuyun anlayın, öyle yardımcı olmaya çalışın.
O işin şaka yanıydı, neyse :( Sese karşı o kadar duyarlı iseniz bilgisayarı başka odaya taşımanız daha mantıklı olur.

O halde ikinci seçeneği deneyin. Güç seçeneklerinden harddisklerin belli zaman sonra durdurulması işlemi.
Power1.jpg

Power2.jpg

Power3.jpg

Kaç dakika sonra durmasını istiyorsanız oraya yazıp onaylayın. Bu işlem SSD'yi etkilemeyecektir. Ben güç seçeneklerinde Dengeli modda kullanıyorum, siz hangisinde kullanıyorsanız onu düzenlemeniz gerek.

Geri
Yukarı