HDD'yi SSD'ye Klonlayamama Sorunu

voltrano

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Serbest
Merhaba, laptop HDD'ini, SSD'ye kopyalayamıyorum; çünkü, laptop SSD'yi görmüyor. Çok uğraştım ama bir türlü başaramıyorum.

Yapmak istediğim şey tam olarak şu: Laptop HDD'ini (Asus), bir SSD belleğe klonlayarak hem daha verimli çalışan bir bilgisayara sahip olmak ve hem de formatlama ya da sistem onarma işlemleri ile uğraşmadan, mevcut harddiski referans diski olarak kullanmak. Gerektiğinde, bu diski SSD'ye klonlayarak, mevcut sistemi her an çalışır vaziyette tutmak. Sorun çıktığında, kaynak diskimden (HDD) kullandığım diske (SSD) ters klonlama sayesinde, bilgisayarımla kaldığım yerden çalışmaya devam etmek.

Bu nedenle, Sandisk SSD Plus aldım (120 GB). Asus bilgisayarımın harddiski 450 GB ama sadece 65 GB kullanıyorum. İşletim sistemim Windows 8.1. SSD belleği masaüstü bilgisayarım görüyor ama laptop görmüyor. Masaüstü bilgisayarımda MBR olarak formatladığım SSD'yi laptop önce gördü ve Acronis ile klonlama işlemi başlattım. Bir süre sonra, nedenini bilemediğim bir şekilde klonlama işlemi kesildi ve laptop SSD'yi görmemeye başladı. Ne yaptımsa bir türlü başaramadım. Okuduğum bir yazı üzerine, GPT olarak tekrar formatladım, yine olmadı. Harfi değiştirdim, olmadı. Sonra tekrar MBR olarak formatladım ama sonuç değişmiyor. Laptop kesinlikle, SSD'yi görmüyor. Sandisk sayfasında okuduğum yazı üzerine kayıt anahtarlarının kilitlerini açmayı ve değiştirmeyi düşündüm ama regeditte gerekli yerlere ulaşamıyorum. Ne yapacağımı da, nasıl yapacağımı da bilmiyorum. BIOS'ta ve aygıt yöneticisinde hiç görünmüyor. Hafta sonu olduğu için, kimseye de ulaşamıyorum. Bu durumun oldukça yaygın bir sorun olduğunu gördüm ama çok farklı yazılar okudum, video izledim. Laptopla ilgili bir sorun var, ne olduğunu bulamadım bir türlü.

Bana yardımcı olabilir misiniz? Olumlu ya da olumsuz bir yanıt alabilirsem sevineceğim.
Bu arada, aklıma geldi. Laptopı söküp, içindeki HDD yerine SSD'yi taktım. BIOS'ta SSD görünüyor. Tabii üzerinde işletim sistemi olmadığından bilgisayar açılmıyor ama SSD'yi tanıyor laptop. Çıkardığım HDD'i de usb-sata dönüştürücü kitine takıp, usb portuna taktım. HDD BIOS'ta görünmüyor. Hani görünseydi, klonlamayı yapmayı deneyecektim ama laptop usb dönüştürücü kiti ile takılan diski görmüyor. Dün görmüştü, şimdi görmüyor. SSD'yi çıkarıp, HDD'yi tekrar yerine taktım, bilgisayarım normal çalışıyor. Bu kez de, SSD'yi usb-sata dönüştürücüsüne takıp, masaüstü bilgisayarıma bağladım, o da görmüyor SSD'yi. Ama kendi sata kabloları ile bağladığımda tanıyor. Sonuç olarak, bilgisayarlar, kendi bağlantıları ile bağlanan diskleri görüyor ama dönüştürücü vasıtası ile usb'den takılan SSD'yi görmüyor. Peki, dün nasıl gördü laptop da hatta klonlama işlemi bile yaptı?...
Bu durumda soru şu: Laptopta aynı anda hem HDD ve hem de SSD'yi nasıl bağlamalıyım ki, ikisini de görsün? Aklıma, normal HDD yerinde iken, SSD'yi DVD sürücüsünü çıkarıp, oraya bir aparatla takmak geliyor. Çözüm bu mu acaba?... Kit ile neden görmüyor? Kitin ışıkları yanıyor ve dün bağlantıyı sağladı. DVD sürücüsüz bir çözüm bilen var mı?

Değerli arkadaşlar, yukarıda yazdığım sorun çözüldü.
Çözümü paylaşıyorum.

Yeni almış olduğum Sandisk SSD Plus'ı masaüstü bilgisayarımda GPT olarak formatladım (kullanacağım işletim sistemi Windows 8.1 olduğu için). Masaüstü bilgisayarımda da Windows 10 kurulu olduğu için formatlama sorunsuz şekilde gerçekleşti. Daha sonra yine masaüstü bilgisayarıma, formatladığım Sandisk'i ve dizüstü bilgisayarımın harddiskini birlikte bağladım. Böylece masaüstü bilgisayarımı klonlama için yardımcı olarak kullandım. Sistemler uygun olduğu için diskler GPT olarak bilgisayar tarafından sorunsuz algılandı ve masaüstü bilgisayarımdaki Acronis sayesinde, HDD'i SSD'ye kolayca kopyaladım. Sonra SSD'yi laptopa taktığımda sorunum mükemmel biçimde çözülmüştü. Böylece, yeni aldığım SSD'yi güncel ana disk olarak ve çıkardığım HDD'i de referans kaynak disk olarak kullanıyorum... Benim de tam olarak istediğim buydu. Bu arada, SSD'yi usb'ye dönüştürme kitini boşuna almış oldum ve artık laptop DVD sürücüsünü de alacağım aparat ile kullanma durumu ortadan kalktı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı