HDMI 2.0 laptoptan HDMI 1.4 monitöre 144 ve 120 Hz görüntü alınmıyor

Overthinker

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Monitör
Acer ED242QRAbidpx 23.6" 144Hz
Öncelikle herkese kolay gelsin. GameGaraj Slayer 5XL-3050 Ti laptopum var. Servisten aldığım bilgiye göre HDMI çıkışı 2.0. monitörüm ise Acer ED242QRAbidpx 23.6" 144 Hz. Bir sitede gördüğüm bilgiye göre monitörümün HDMI portu 1.4.
Şimdi mesele ben laptoptan monitörüme HDMI ile bağlantı yaparak 1080P'de 120 veya 144 Hz almak istiyorum ancak bunu başaramadım. GameGaraj canlı desteği HDMI 2.0 kablo alın işinizi çözebilir dedi fakat durum 1.4 ve 2.0 kablo için aynı. 60 Hz üstüne çıkamıyorum ayrıca görsellerde gözüktüğü gibi 60 Hz (atlamalı) ya da 60i yazıyor. Atlamalı seçeneklerinde göz bozacak kadar görüntü titremesi var ve kullanışlı değil.
Monitörümün HDMI girişi sorunlu mu diye düşündüm ve eski HP 15af110NT model laptopla bağlantıyı denedim. Benim de kafamı karıştıran o laptopla 1080p de 120Hz alabilmem oldu.
Bence çok karmaşık bir durum. Umarım sorunu çözebiliriz.

1648205423055.png

1648205482506.png

NVIDIA denetim masasından özel çözünürlük oluşturup dener misin?

Öncelikle herkese kolay gelsin. GameGaraj slayer 5XL-3050 Ti laptopum var. Servisten aldığım bilgiye göre HDMI çıkışı 2.0. monitörüm ise Acer ED242QRAbidpx 23.6" 144 Hz. Bir sitede gördüğüm bilgiye göre monitörümün HDMI portu 1.4.
Şimdi mesele ben laptoptan monitörüme HDMI ile bağlantı yaparak 1080P'de 120 veya 144 Hz almak istiyorum ancak bunu başaramadım. GameGaraj canlı desteği HDMI 2.0 kablo alın işinizi çözebilir dedi fakat durum 1.4 ve 2.0 kablo için aynı. 60 Hz üstüne çıkamıyorum ayrıca görsellerde gözüktüğü gibi 60 Hz (atlamalı) ya da 60i yazıyor. Atlamalı seçeneklerinde göz bozacak kadar görüntü titremesi var ve kullanışlı değil.
Monitörümün HDMI girişi sorunlu mu diye düşündüm ve eski HP 15af110NT model laptopla bağlantıyı denedim. Benim de kafamı karıştıran o laptopla 1080p de 120Hz alabilmem oldu.
Bence çok karmaşık bir durum. Umarım sorunu çözebiliriz.

Eki Görüntüle 1341536

Eki Görüntüle 1341537

Laptop da DP girişi varsa DP kablosu ile dene.

Laptop da DP girişi varsa DP kablosu ile dene.
Yok hocam ya olsa zaten kablom mevcut hiç konu açmazdım. Type-C çıkışı var tek denemediğim Type-C to DP kabloları var diye o kablodan alacaktım, Gamegaraj canlı desteği Type-C sadece veri aktarımı yapar görüntü alamazsınız dedi.
Laptop ise NVIDIA'nın Denetim Masası'ndan bir şey yapamazsın
Intel'de 1600x900 ve bir kaç çözünürlük denedim 120p açılıyor ancak seçsem de 30p de kaldığını anlıyorum gözüküyor ama alamıyorum.

Monitör ayarlarını kurcalar mısın? Bende de samsung monitör var. DP kablo ile 60hz üstü göstermemişti. Monitör ayarlarında bazı ayarları krucalayınca 144hz-120hz vs açılmıştı.

Monitör ayarlarını kurcalar mısın? Bende de samsung monitör var. DP kablo ile 60hz üstü göstermemişti. Monitör ayarlarında bazı ayarları krucalayınca 144hz-120hz vs açılmıştı.
Hocam baktım da kurcalanacak ayar sayısı sınırlı freesync, overdrive gibi tek tek denedim sonuç alamadım. Ayrıca ayarla çözülecek olsa eski laptopumla 120 Hz alamazdım.

Hocam NVIDIA değil de Intel'de o seçeneği görüyorum. Fark olur mu ? NVIDIA'da yapmam gereken yeri göremedim varsa tarif eder misiniz ?
Harici ekran takılıyken sadece 3D ayarları çıkıyorsa yapamazsın, intel'de yapabiliyorsan yap sorun olmaz. GameGaraj laptop diye NVIDIA karta bağlamışlardır sandım HDMI portunu, ilginç doğrusu.
Laptop ise NVIDIA'nın Denetim Masası'ndan bir şey yapamazsın
hıhı aynen.PNG

Laptop'un kendi ekranı iGPU'ya bağlı ve şu an kapalı diye gözükmüyor. @Overthinker 3D ayarlarında Surround, PhysX Yapılandırması kısmınız nasıl gözüküyor?

Harici ekran takılıyken sadece 3D ayarları çıkıyorsa yapamazsın, intel'de yapabiliyorsan yap sorun olmaz. GameGaraj laptop diye NVIDIA karta bağlamışlardır sandım HDMI portunu, ilginç doğrusu.

Eki Görüntüle 1341558
Laptop'un kendi ekranı iGPU'ya bağlı ve şu an kapalı diye gözükmüyor. @Overthinker 3D ayarlarında Surround, PhysX Yapılandırması kısmınız nasıl gözüküyor?
1648210417020.png

1648210481731.png

Ne ilginçtir ki soldaki GPU çıkışında bir şey gözükmüyor. PhysX işlemcisini seçin dediği yeri değiştirdim bir fark olmadı.

Yeni konular

Geri
Yukarı