HDMI Kablosunu Çıkarıp Takınca Kırmızı Ekran Sorunu

canerky.art

Hectopat
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
HDMI kablosunu çıkarıp taktığım zaman bazen böyle bir görüntüyle karşılaşıyorum. Kablo daha yeni, Philips marka. Ekran kartım mı arızalı acaba anlayamadım. Ne yapmam lazım?

402849

Yanlış Bilgilendirme
HDMI, üzerinde 60V'a yakın voltaj olan bir kablodur. PC ve Monitör / TV açıkken çıkartıp takmak son derece risklidir, ark yapabilir ve cihazlarınıza zarar verirsiniz. HDMI kablosu söküp - takmak için mutlaka cihazlarınız kapalı olsun.

HDMI, üzerinde 60V'a yakın voltaj olan bir kablodur. PC ve Monitör / TV açıkken çıkartıp takmak son derece risklidir, ark yapabilir ve cihazlarınıza zarar verirsiniz. HDMI kablosu söküp - takmak için mutlaka cihazlarınız kapalı olsun.
Böyle olması normal mi peki. Birşey yapmama gerek var mıdır? Ekran kartımda sorun oluşmuş mudur?
Teşekkür ederim. Bundan sonra kapalıyken yaparım.

HDMI kablonda pinlerden birisi düzgün çalışmıyor gibi duruyor. Aynı kabloyu başka bir görüntü aygıtına bağlayıp dener misin? Eğer aynı sonucu verirse o kabloyu aldığın yerden değiştirebiliyorsan değiştir. Ek olarak ekran kartından şüpheleniyorsan bulabileceğin en ucuz HDMI kabloyu bul ve takıp onunla dene. Tak çıkart yaptığında renk profillerinde bozulma olmuyorsa elindeki Philips kablo kesinlikle bozuk demektir.

Dipnot: HDMI, Displayport ve DVI-D gibi "Dijital" sinyal taşıyan kablolarda daha pahalı daha iyi diye bir olgu yoktur. Taşınan sinyal dijital olacağı için analog gibi çevre etkenlerden aşırı etkilenmez, fiziksel kıvrılmalardan etkilenmez. Ama bu demek değildir ki kırılmalara karşı dayanıklıdır. Tek yapmanız gereken ihtiyacınıza uygun standarttaki kabloyu en ucuza almaktır. Yoksa aynı standarttaki 1000 liralık kablo ile 10 liralık kablonun görüntü kalitesi ve gecikme süresi aynı, aktarılacak olan görüntü mesafesi de hemen hemen aynıdır.

HDMI kablonda pinlerden birisi düzgün çalışmıyor gibi duruyor. Aynı kabloyu başka bir görüntü aygıtına bağlayıp dener misin? Eğer aynı sonucu verirse o kabloyu aldığın yerden değiştirebiliyorsan değiştir. Ek olarak ekran kartından şüpheleniyorsan bulabileceğin en ucuz HDMI kabloyu bul ve takıp onunla dene. Tak çıkart yaptığında renk profillerinde bozulma olmuyorsa elindeki Philips kablo kesinlikle bozuk demektir.

Dipnot: HDMI, Displayport ve DVI-D gibi "Dijital" sinyal taşıyan kablolarda daha pahalı daha iyi diye bir olgu yoktur. Taşınan sinyal dijital olacağı için analog gibi çevre etkenlerden aşırı etkilenmez, fiziksel kıvrılmalardan etkilenmez. Ama bu demek değildir ki kırılmalara karşı dayanıklıdır. Tek yapmanız gereken ihtiyacınıza uygun standarttaki kabloyu en ucuza almaktır. Yoksa aynı standarttaki 1000 liralık kablo ile 10 liralık kablonun görüntü kalitesi ve gecikme süresi aynı, aktarılacak olan görüntü mesafesi de hemen hemen aynıdır.
Dediğinizi yaptım fakat aynı sorunla yine karşılaştım. Başka bir kabloyla 25-30 denemeden sonra kırmızı ekranı gördüm. Philipste birkaç denemeden sonra görüyordum. Ekran kartımda sorun mu var?

HDMI, üzerinde 60V'a yakın voltaj olan bir kablodur.
Tabi ya ne demezsin... O yüzden laptoplarda 12V'dan 60V'a inverter var dimi. Hatta bu yüzden tak-çıkart desteklemediği için HDMI kablolarda tak-çıkart için özel bir pin var dimi? Araştırmadan, bilmeden sallamak ne kolay.

The communication signal voltages are about 0.5V only. An HDMI port is not build to supply power. The high speed data lines run a differential signal with an average voltage of 0V. The low speed data lines are a variant of I2C at 5V.

Kaynak: Michael Anderson's answer to How many volts does an HDMI port put out? - Quora
Anlamayanlar için Türkçesi:
İletişim (görüntü sinyalleri) için kullanılan pinlerdeki voltaj sadece 0.5V kadardır. Bir HDMI portu asla bir güç kaynağı olacak şekilde tasarlanmamıştır. Yüksek hızlı veri yolları daha farklı bir sinyal çalıştırarak ortalama voltajı 0V olarak tutar. Yavaş veri yolları ise I2C (Çipe Entegre) tasarımına bağlı olarak 5V'a kadar voltaj aktarabilir.
Kaynak: Quaro - Micheal Anderson

Inside an HDMI cable
There are nineteen pins in an HDMI connector, as seen in the following illustration:

inside_hdmi_cable.jpg

• Pins 1 through 9 carry the three TMDS data channels (Transition Minimized Differential Signaling – the technology that allows DVI and HDMI to send high-speed digital data), three pins per channel. TMDS data includes both video and audio information, and each channel has three separate lines for + values, - values, and a ground or data shield.
  • Pins 10 through 12 carry data for the TMDS clock channel, which helps keep the signals in synchronization. As with the TMDS data channels, there are separate lines for + values, - values, and a data shield.
  • Pin 13 is carries the CEC (Consumer Electronics Control) channel, used for sending command and control data between connected devices.
  • Pin 14 is reserved for future use.
  • Pins 15 and 16 are dedicated to the DDC (Display Data Channel), used for communicating EDID (Extended Display Identification Channel) information between devices.
  • Pin 17 is a data shield for the CEC and DDC channels.
  • Pin 18 carries a low-voltage (+5V) power supply.
  • Pin 19 is the Hot Plug Detect, dedicated to monitoring power up/down and plug/unplug events.
Kaynak: HDMI :: Installers :: Inside an HDMI cable

Birde HDMI protokolünün sahibi olan HDMI Lisans Yönetimi AŞ'nin dediklerine bakalım:

Bir HDMI Kablonun İçeriği

Bir HDMI konnektöründeki 19 adet pinin şeması aşağıda gösterilmiştir.
(Görsel alıntının içindedir.)
  • Pin 1'den 9'a kadar olan kısım 3 adet GMDS (TMDS) veri kanalına 3 pin bir kanalda olacak şekilde ayrılmıştır. (TMDS = Geçiş Minimizasyonlu Değişken Sinyal - bu teknoloji bize DVI ve HDMI'ın yüksek hızda dijital veri aktarımına olanak sağlıyor). GMDS verisi aynı anda hem görüntü hem de ses bilgisini, ayrı ayrı + - ve nötr olarak hatlardan veri kartı ile aktarmaktadır.
  • Pin 10'dan 12'ye kadar olan kısım bize GMDS saat hızlarını kontrol etmemize yaramakta ve sinyallerin birbirleriyle eş zamanlı olmasını sağlamaktadır. Bir GMDS veri kanalı ayrı ayrı hatlarda olmak üzere + - ve nötr olarak üç hatta ayrılır.
  • Pin 14 gelecek kullanımlar için ayrılmıştır.
  • Pin 15 ve Pin 16 EVK (DDC = Ekran Veri Kanalı) olarak tahsis edilmiştir ve iki cihaz arası GETK (EDID = Genişletilmiş Ekran Tanılama Kanalı) iletişim kanalı olarak çalışmaktadır.
  • Pin 17 ise CEC ve DDC kanalları için veri kartı olarak çalışmaktadır.
  • Pin 18 ise düşük voltajlı (+5V) voltaj kanalını taşımaktadır. (MHL cihazlarında portu uyanık tutmak (beslemek) için kullanılmaktadır, maksimum çıkabileceği akım 0.9A'dır)
  • Pin 19 ise Tak-Çıkart Algılanması için herhangi bir monitörün açık/kapalı durumunun veya kablonun takılı olup/olmadığı durumları algılamak için kullanılmaktadır.

Artık yanlış bilgi vermeyi bırakırsın umarım.
Dediğinizi yaptım fakat aynı sorunla yine karşılaştım. Başka bir kabloyla 25-30 denemeden sonra kırmızı ekranı gördüm. Philipste birkaç denemeden sonra görüyordum. Ekran kartımda sorun mu var?
25-30 deneme normalde günde ulaşılacak bir tak çıkart sayısı değil. Tak çıkart yaparken hızlı çıkarttığınızda karşılaştığınız sonuç ile yavaş çıkarttığınızda karşılaştığınız sonuç nedir acaba? Eğer yavaş çıkartırken kırmızı ekranda kalıyorsa ya güç kaynağınız da yada ekran kartınızda konnektör şase yaptırıyor ve veri sinyallerinin belirlenen voltaj aralığı dışında aktarılmasını (yani frekansının değişip monitör tarafından okunamamasına) yol açıyor olabilir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı